معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام خبر داد؛

قرار گرفتن چهار شهرستان ایلام در وضعیت زرد کرونا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: چهار شهرستان ایلام، آبدانان، دهلران و دره شهر به دلیل سهل انگاری مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در وضعیت زرد کرونا قرار گرفتند.
به گزارش فریاد، دکتر جمیل صادقی‌فر، اظهار داشت: پس از روزهای آرام و بی خطر اواخر آذر و دی ماه، در شروع بهمن ماه با شیب ملایم افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونا به دلیل سهل‌انگاری مردم مواجه شدیم که نتیجه آن تغییر رنگ چهار شهرستان از وضعیت آبی به زرد کرونا بود.
وی یادآور شد: به دلیل افزایش شیوع کرونا از امروز فعالیت ادارات غیرضروری در چهار شهرستان زرد استان به صورت دو سوم، اما حضور دستگاه‌های خدمت‌رسان به صورت کامل خواهد بود.
دکتر صادقی‌فر افزود: همچنین فعالیت گروه شغلی چهار (باغ وحش‌ها، شهربازی، مراکز تفریحی و گیم نت‌ها) در شهرستان@های زرد استان به حالت تعطیل اعلام می‌شود و این گروه نیز ممنوعیت فعالیت خواهند داشت.
معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام از تجمعات و صف‌های خرید و فروش روغن و سایر اقلام در نقاط استان انتقاد کرد و افزود: مردم باید از اینگونه اجتماعات برای نجات جان خود اجتناب کنند.
وی با یادآوری میزان مبتلایان و بستری کرونا آبان ماه سال جاری، افزود: آبان ماه در یک روز ۱۴ فوتی و بیش از ۴۰۰ مبتلا برای استان آمار بسیار خطرناکی بود.
صادقی‌فر وضعیت فعلی شیوع کرونا استان ایلام را نگران کننده ذکر کرد و گفت: ۱۶ بستری و ۳۰ مبتلای جدید طی ۲۴ ساعت گذشته می‌تواند هشداری جدی برای وضعیت بسیار خطرآفرین کرونا در این استان باشد.
دکتر صادقی‌فر اضافه کرد: برای قرار نگرفتن سایر شهرستان استان در وضعیت زرد، نارنجی و قرمز کرونا، نیازمند دقت مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم.
وی تاکید کرد: خطر ابتلا به کرونا در تمامی گروه‌های سنی وجود دارد و گروه سنی ۲۰ تا ۵۰ سال، بیش از نیمی از مبتلایان به کرونا در استان را تشکیل داده است.
دکتر صادقی‌فر یادآور شد: همچنین خطر فوت ناشی ازکرونا در تمامی گروه‌های سنی بخصوص در سنین بالا وجود دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: گروه‌های سنی ۵۰ سال به بالا، نزدیک به ۸۸ درصد متوفیان را تشکیل داده است و  ۱۶ نفر زیر ۴۰ سال در استان فوت شده‌اند که تست کرونای آنها مثبت بوده است.
دکتر صادقی‌فر اظهار داشت: ۲۳ درصد مبتلایان و نزدیک به ۷۶ درصد متوفیان حداقل یک بیماری زمینه‌ای داشته‌اند بنابراین لزوم رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی و بخصوص ماسک زدن و پرهیز از ترددهای غیرضروری بخصوص در مکان‌های شلوغ و فاقد تهویه برای آن دسته از شهروندانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای از جمله دیابت و فشارخون هستند، دوچندان است.
در حال حاضر چهار شهرستان ایلام در وضعیت زرد و سایر شهرستان‌ها استان نیز در وضعیت آبی کرونا قرار دارند.
نظرات ارسال نظر