رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام:

۲۱۰۰ نفر از پرسنل درمان ایلامی به کرونا مبتلا شده‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در جمع خبرنگاران گفت: اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنیم پیک بعدی شدیدتری خواهیم داشت و ما در دانشگاه علوم پزشکی ضمن مقابله با این ویروس، سعی کرده‌ایم توسعه‌ای همه جانبه‌ای را در دانشگاه داشته باشیم.
به گزارش فریاد، دکتر محمد کریمیان در نشست خبری  با اصحاب رسانه استان ایلام با اشاره به سفر مسوولین بهداشت به ایلام گفت: زمزمه بود که دانشکده دندانپزشکی منحل شود؛ اما پس از پیگیری و ورود ما به این قضیه، اساتید تکمیل و زیرساخت‌ها تقویت شد و مجددا پس از بازدید مسوولان علوم پزشکی تصمیم بر این شد که دانشگاه پا برجا بماند.
وی ضمن تشکر از وزارت بهداشت برای کمک‌هایشان، افزود: مطالبات را باید به طرز منطقی پیگیری کرد؛ کارانه پزشکان چیزی در حدود ۱۸ ماه عقب افتاده بود که ما تا مهرماه این معوقات را پرداخت کرده‌ایم.

تست گرفتن از زوار با هزینه مطرح شده که به شدت تکذیب می‌شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام از انجام پویش ملی فشارخون و غربالگری بیش از ۸۳ درصد افراد بالای ۳۰ سال در استان خبر داد و تصریح کرد: در این پویش ۱۷ هزار و ۲۷۶ نفر دارای بیماری فشار خون و سه هزار و  ۶۸۵ نفر مشکوک به فشارخون از جمله اقدامات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام است.
دکتر کریمیان اظهار کرد: ۲۲ مرکز به صورت ویژه به عنوان مراکز منتخب کرونا در سطح استان راه‌اندازی شده و در هر شهرستان بین یک تا چهار مرکز فعال به صورت ۲۴ ساعته یا ۱۶ ساعته کار نمونه‌گیری افراد مشکوک و مبتلا به کرونا را انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: مدت‌هاست که بیشترین تردد به عراق از مرز ما صورت می‌گیرد و شبهاتی از جمله تست گرفتن از زوار با هزینه مطرح شده که به شدت تکذیب می‌شود.
کریمیان یادآور شد: اگر چه کرونا بسیاری از حوزه‌ها از جمله حوزه اقتصادی، زندگی عادی و فعالیت‌های اجتماعی را از روند طبیعی خود خارج کرده است اما در حوزه سلامت سبب تلاش مضاعف مسوولان و کارکنان برای خدمت بیشتر و ارتقای زیرساخت‌ها، امکانات و تجهیزات حوزه‌های مختلف در دانشگاه شده است.

اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنیم پیک بعدی شدیدتری خواهیم داشت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ضمن تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: ۲۱۰۰ نفر از پرسنل درمان ایلامی به کرونا مبتلا و از این تعداد ۴ نفر شهید شدند و اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنیم پیک بعدی شدیدتری خواهیم داشت و ما در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ضمن مقابله با این ویروس، سعی کرده‌ایم توسعه‌ای همه جانبه‌ای را در دانشگاه داشته باشیم.
دکتر محمد کریمیان گفت: با توجه به اقداماتی که این دانشگاه در یک سال گذشته داشته است، برای مقابله با کرونا در تمامی بخش‌های مورد نیاز پزشکی برای بیمارستان‌های استان ۱۶۰ میلیارد تومان تجهیزات جذب شده است و دستگاه‌های اکسیژن‌ساز، سی‌تی‌اسکن، تجهیزات اتاق عمل، اکوگرافی، آنژیوگرافی، رادیولوژی و دستگاه ونتیلاتور در بیمارستان‌های استان مستقر شده است.
وی با اشاره به تکمیل مرکز آنژیوگرافی و جراحی قلب بیمارستان مصطفی خمینی شهر ایلام، گفت: مرکز سوختگی  بیمارستان امام خمینی(ره) شهر ایلام نیز تکمیل شده است.
دکتر کریمیان ادامه داد: راه‌اندازی شبکه بهداشت و درمان هلیلان به‌عنوان شهرستان تازه تاسیس استان، تکمیل، راه‌اندازی و تجهیز مراکز جامع خدمات سلامت شهری توحید و روستایی پیازآباد در این شهرستان، انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد مستضعفان مبنی بر ساخت یک مرکز درمان بستر نیز از دیگر اقدامات این حوزه در یک سال گذشته است.

از اجرای طرح شهید سلیمانی رضایت داریم
کریمیان راه‌اندازی یک پایگاه اورژانس جاده‌ای و خانه بهداشت در شهرستان هلیلان، راه‌اندازی و تجهیز مراکز جامع سلامت روستایی و شهری و خانه‌های بهداشت در شهرستان‌های ایلام و دهلران، جذب و بکارگیری دستیار دندانپزشک و تکمیل کادر مورد نیاز دندانپزشکی در همه شهرستان‌ها در راستای بهبود شاخص‌های سلامت دهان و دندان و افزایش صددرصدی پوشش جمعیت یکبار خدمت در برنامه پزشک خانواده از جمله خدماتی است که امسال انجام شده است.
وی درباره فعالیت‌های انجام گرفته در ایام شیوع کرونا، تصریح کرد: نظارت بر اجرای سه مرحله غربالگری جمعیت در سه گام و پوشش ۹۸ درصدی جمعیت در مرحله اول و بیش از ۷۰ درصدی در مرحله دوم و سوم که جمعیت بالای ۱۵ سال و افراد در معرض خطر، غربالگری و پوشش داده شد.
دکتر کریمیان در مورد طرح شید سلیمانی هم، گفت: از اجرای طرح شهید سلیمانی رضایت داریم و نظارت و آماده‌سازی مراحل اجرای طرح شهید سلیمانی شامل تیم‌بندی، سازماندهی نیروی انسانی، تیم‌های رهگیری و مراقبتی، نمونه‌گیری بیش از ۴۹ هزار و ۲۶۸ مورد از افراد مشکوک و شناسایی ۲۴ هزار و ۴۰۰ مورد مثبت و ثبت اطلاعات و نتایج نمونه آن در سامانه سیب و پیگیری سلامتی اطرافیان افراد در قرنطینه از دیگر اقدامات در این زمینه است.

بیمارستان رازی(۳۷۶ تختخوابی) بانگنجاب ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه نظارت های بهداشتی نیز در این بازه زمانی تشدید شد، افزود:  از ۸۸ هزار و ۲۸۳ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی بازدید، ۲۹ هزار و ۵۳۳ اخطاریه بهداشتی صادر، هزار و ۷۴۷ مورد معرفی به مراجع قضایی و ۲ هزار و ۹۴۹ مورد مراکز و اماکن پلمپ شدند.
وی ادامه داد: همچنین ۱۵ هزار و ۲۴۱ بازرسی از هشت هزار و ۲۱۷ کارگاه شناسایی شده در سطح استان صورت گرفته است.
دکتر کریمیان تاکید کرد: فعالیت‌ها و اقدامات دانشگاه علوم پزشکی از بهمن سال گذشته تا بهمن امسال نشانگر حجم گسترده و عظیم خدمات و فعالیت‌های انجام شده در تمام حوزه‌هاست.
وی با بیان اینکه بیمارستان رازی(۳۷۶ تختخوابی) بانگنجاب ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، عنوان داشت: این بیمارستان بنا بود به عنوان بیمارستان جایگزین در نطر گرفته شود و شهید مصطفی تعطیل شود که با توجه به رایزنی‌ها، تصمیم گرفته شد این بیمارستان یک بیمارستان جدیدالاحداث باشد.
نظرات ارسال نظر