مدیرکل انتقال خون ایلام:

آمار خونگیری و اهدای خون به علت شیوع کرونا و تشدید آن کاهش یافته

مدیرکل انتقال خون ایلام گفت: مبتلایان کرونا چهار هفته پس از بهبودی کامل و از بین رفتن تمامی علائم ناشی از این بیماری امکان اهدای پلاسما برای بیماران کرونایی نیازمند این فرآورده را دارند.
به گزارش فریاد، دکتر مهدی اکبری دهبلایی شامگاه جمعه در کارگروه مجازی کرونا و رسانه استان ایلام اظهار داشت: اهدای پلاسما نیازمند داشتن فاکتورهایی است از جمله اینکه ابتلا به کرونای فرد بهبودیافته از طریق سه روش اسکن ریه، تست وضعیت آنتی بادی بدن و یا پی سی آر تایید شده باشد.
وی با بیان اینکه تمام بهبود یافتگان باید در سن ۱۸ تا ۶۰ باشند، افزود: مردان هیچ محدودیتی در اهدای پلاسما ندارند اما زنان دارای سابقه بارداری مجاز به اهدای این فرآورده خونی نیستند.
مدیرکل انتقال خون ایلام گفت: باتوجه به وضعیت بحرانی استان در زمینه شیوع کرونا و افزایش افراد مبتلا به ویژه بیماران بستری و نیز باتوجه  انجام روش پلاسما درمانی به عنوان یک روش نوین درمانی، انتقال خون استان آمادگی کامل در طمینه استخراج این فرآورده از خون اهداکنندگان بهبود یافته را دارد.
دکتر اکبری اضافه کرد: دستگاه پلاسما فرزیس در استان مستقر است و انتقال خون به صورت رایگان پلاسمای اهداکنندگان را از خون و سایر فرآورده های خونی جداسازی و در اختیار پرسنل درمانی جهت استفاده برای بیماران کرونایی نیازمند قرار می دهد.
وی یادآور شد: نکته بسیار مهم و حایز اهمیت اینکه هرچند تعداد بیماران بستری کرونا و نیازمند به پلاسما درمانی زیاد است اما نباید مردم استان از سایر بیماران نیازمند به خون و سایر فرآورده های خونی غافل شوند.
وی تاکید کرد: به طور معمول بیمارانی چون تالاسمی، هموفیلی، دیالیز، سرطان، مصدومان یا بیماران دارای عمل جراحی نیازمند دریافت مداوم خون و فرآورده های خون هستند که این نیازها از طریق اهدای خون اهداکنندگان میسر و امکان پذیر است.
مدیرکل انتقال خون ایلام گفت: آمار خونگیری و اهدای خون به علت شیوع کرونا و تشدید آن کاهش یافته و هرچند تلاش انتقال خون تامین نیازهای استان است اما در این برهه زمانی و شرایط خاص نیاز به مراجعه مردم برای اهدای خون بسیار احساس می شود تا استان با مشکل ذخایر خونی و فرآورده های خونی مواجه نشود.
دکتر اکبری در مورد وضعیت بهداشت محیط انتقال خون استان یادآور شد: همواره و به صورت مستمر تمامی محیط و تجهیزات انتقال خون ضدعفونی و استریل می شود.
وی تاکید کرد: اما اکنون و به علت شیوع کرونا و باتوجه به حساسیت موضوع و اینکه انتقال خون استان محل تردد افراد مختلف است، هر ۲ ساعت یکبار محیط و تجهیزات استریل و ضدعفونی و از وسایل یکبارمصرف برای خونگیری استفاده می شود.
وی در خصوص وضعیت ذخایر خونی استان هم افزود: میزان ذخایر خونی استان در وضعیت مطلوبی است که البته با توجه به اینکه طور دائم مصرف می شوند و مدت زمان عمر مفید آنها نیز اندک است بنابرین نیاز به دریافت آن ها از سوی عموم مردم همیشگی و مداوم است.
۱۰ هزار نفر از مردم استان ایلام اهداکننده مستمر و با سابقه خون هستند.
خبرنگار: پوریا خانی ذلان
نظرات ارسال نظر