شرایط بغرنج کرونا در ایلام!

مردم عزیز، همشهریان گرامی باید حداقل ۲ هفته کامل در خانه بمانیم و تنها برای کارهای خیلی ضروری از خانه خارج شویم. اگر این شرایط را فراهم بیاوریم شاید بتوانیم تا حدودی زنجیره این بیماری را حداقل کاهش دهیم. 
متین نصیری*
شرایط ایلام بسیار خطرناک و فوق بحرانی است در حال حاضر اکثر بیمارستان‌های ایلام مملو از بیماران مبتلا به کرونا است که البته برخی از آنها هم شرایط مساعدی ندارند و وضعیتشان وخیم است. آنقدر شرایط حاد شده که نقاهتگاه ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ایلام نیز به کار گرفته شده است در حال حاضر باید هر چه زودتر درباره تعطیلی کامل این شهر تصمیم اساسی و درستی گرفته شود. 
همشهریان عزیز بدانید متاسفانه شرایط بسیار بغرنج و خارج از حالت معمول است و اگر هر چه زودتر در این باره تصمیم نگیریم آمار مرگ و میر می‌تواند خیلی بیشتر از آن چیزی باشد که این روزها اعلام می‌شود. متاسفانه نه مردم رعایت می‌کنند و نه مسئولان استانی اقدام اساسی انجام می‌دهند. تعطیلی مشاغل در ساعت ۶ بعد ازظهر دیگر کدام صیغه است مگر تا قبل از ساعت ۶ تجمعی صورت نمی‌گیرد؟ معلوم است که مردم برای رفع مایحتاج خود مجبور می‌شوند در بازه زمانی کوتاه‌تری به بازار مراجعه نمایند و امکان برخوردها و ابتلاها بالا می‌رود و این  نمی‌تواند چاره کار باشد. این تعطیلی‌ها باید کلی و با رعایت قوانین سختگیرانه باشد و خیابان‌ها باید عاری از جعیت باشد حتی یک نفر!
مردم عزیز، همشهریان گرامی باید حداقل ۲ هفته کامل در خانه بمانیم و تنها برای کارهای خیلی ضروری از خانه خارج شویم. اگر این شرایط را فراهم بیاوریم شاید بتوانیم تا حدودی زنجیره این بیماری را حداقل کاهش دهیم. 
استانداری محترم ایلام همچنان به رعایت پروتکل‌ها و محدود کردن برخی از مشاغل بسنده کرده است. باید به عرض برسانم مدیریت فوق بحران کرونا تنها با پروتکل‌نویسیِ کاغذی و گفتاردرمانی و خواهش از مردم برای رعایت پروتکل‌ها به جایی نمی‌رسد. متاسفانه امروز شاهد هستیم دستورات و محدودیت‌هایی بر روی کاغذ مصوب می‌کنند بدون اینکه مشخص کنند،‌ این محدودیت‌ها را چه کسانی باید اجرا کنند و اجرای این محدودیت‌ها چه اثراتی بر معیشت آنان خواهد داشت، یا اصلا این محدودیت‌ها در عمل اجرا می‌شوند یا خیر؟
این روش اگر می‌خواست جواب دهد تا به حال جواب داده بود و امروز ما شاهد مرگ روزانه بیش از ۱۰ نفر در ایلام نبودیم. تعداد مبتلایان در یک روز هم به بالای ۵۰۰ نفر رسیده! این زنگ خطری است که خبر از فاجعه‌ای عظیم می‌دهد. باید قبل از آنکه آمار بیش از ۵۰۰ نفر مبتلا و دو رقمی شدن فوتی‌ها در روز عادی نشود قرنطینه کامل را در ایلام را اجرایی کنیم. مردم هم باید باور کنند که رفت و آمدهای غیر ضروری و مهمانی گرفتن و دید و بازدیدها می‌تواند جان آنها و دیگر عزیزانشان را به خطر بیندازد. باور کنید کرونا با کسی شوخی ندارد. 
۵۰۰ فقط یک عدد نیست که بی خیال از کنار آن بگذریم و اهمیت ندهیم، عدد ۱۴ یعنی فقط در یک روز ۱۴ خانواده ایلامی عزادار شده‌اند. یعنی ممکن است این اتفاق دیر یا زود برای یکی از ما یا نزدیکانمان رخ بدهد. نمی‌توانیم بی‌خیال باشیم. مردم باید به فکر کادر درمان هم باشند، آنها واقعا از جانشان مایه می‌گذارند و اگر شرایط به همین منوال پیش برود مرگ و میر کادر درمان هم ممکن است افزایش پیدا کند همانطور که دیدید یکی از بهترین پزشکان این استان "شهیده افسانه حسنوند عموازده" جان خود را از دست داد و بیش از ۱۶۰۰ نفر از کادر درمان استان نیز درگیر این بیماری شده اند، بیش از ۶۰۰۰ نفر از کارمندان و قریب به ۱۸۵۰۰ نفر از مردم استان مبتلا شده‌اند و متاسفانه بیش از ۴۵۰ نفر از همشهریان ایلامی جان خود را از دست داده‌اند.
این روزها همه باید دست به دست هم بدهیم و مانع از پیشروی کرونا شویم. اما بیش از همه این استاندار ایلام است که هر چه زودتر باید درخواست تعطیلی کامل ایلام را به دولت اعلام کند و دولت موظف است این پیشنهاد را تمکین و شرایط قرنطینه و حمایت از معیشت مردم را فراهم سازد تا کمی از تعداد افراد مبتلا و تعداد مرگ و میر به دلیل کرونا کاسته شود.
*خبرنگار
نظرات ارسال نظر