داریوش قنبری:

اگر قرنطینه را رعایت نکنیم فاجعه عمیق تری انتظارمان را می‌کشد

یک عضو حزب مردم سالاری گفت: ۴۰ هزار کشته کرونا یک فاجعه است. در هشت سال جنگ ایران و عراق این میزان کشته نداشتیم.
به گزارش فریاد، داریوش قنبری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قطعاً محدودیت‌هایی که دولت برای کنترل شیوع کرونا قرار است اعمال کند شرایطی را ایجاد می‌کند که به همکاری همه مردم نیاز دارد. در این راستا کشور به ایفای تکالیف شهروندی توسط تک به تک مردم نیاز دارد. بحث کرونا موضوع شخصی نیست، یک امر اجتماعی است.
وی ادامه داد: هم به لحاظ حفظ جان خود و هم به لحاظ ایفای نقش شهروندی و هم به لحاظ تکالیف دینی باید به دستورات دولت و ستاد مبارزه با  کرونا توجه کنیم. آنچه که به عنوان تکالیف شهروندی مشخص شده، همان وظیفه‌ای است  که در هر جامعه‌ای باید توسط شهروندانش عمل شود. چرا که هر فرد ضمن اینکه در جامعه حقوقی دارد وظایفی هم دارد. اینکه در چنین شرایطی به خاطر سهل‌انگاری، فردی موجب سلب آزادی دیگران شود ضد حقوق اجتماعی است.
قنبری گفت: مسئله جدی است.۴۰ هزار کشته یک فاجعه است. در هشت سال جنگ ایران و عراق این میزان کشته نداشتیم. روزانه به طور متوسط ۵۰۰ نفر کشته می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود همه احساس تکلیف کنیم. همه باید  به دولت برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی کمک و دیدگاه‌های کارشناسان علمی را در مورد مسائل فردی و اجتماعی رعایت کنند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگر فرهنگ مردم طوری باشد که معیارهای علمی ومذهبی را با هم در نظر بگیرند ما هم مثل کره جنوبی بر این بحران فائق شویم. کره جنوبی به یک الگو تبدیل شد؛ مردمش کنار چین بودند اما در یک همکاری مناسب این بحران را پشت سر گذاشتند و کرونا را به خوبی مهار کردند. آنچه که باعث شد این اتفاق بیافتد ویژگی هویتی کره ای هاست که به فرهنگ اجتماعی و تکلیف شهروندی خود توجه ویژه‌ای داشتند. ما نیز باید به این امور توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
وی در پایان گفت: اگر رعایت نکنیم فاجعه عمیق‌تری در انتظارمان است. همه مردم باید در این تعطیلی که دولت اعلام کرده مشارکت کنند بر خودشان سخت بگیرند تا از این بحران عبور کنیم.
نظرات ارسال نظر