به بهانه صحبت‌های معاون وزیر بهداشت در سفر به استان ایلام؛

دریغا که این کار از مردم ساخته نیست!

این نوشتار در پی تخطئه تلاش و جانفشانی کادر درمان و پرستاران و نادیده گرفتن زحمات مسئولان ذیربط نیست که آنچه باید، همگان می‌دانند اما دقت فرمایید که جناب جان‌بابایی امروز و در آخرین هفته دومین ماه خزان وعده‌ی رفع مشکل اکسیژن‌ساز را در دو هفته‌ی آینده داد.
سعید بگ‌نظری*
در اوج هجوم پاییزی ویروس کرونا، روزهای نفرت‌انگیزی که جان بسیاری از مردم بی‌پناه ایلام به لب رسیده است، معاون وزیر بهداشت به فکر افتاد که مظاهر انسان‌دوستی و مسئولیت‌پذیری خود را به نمایش بگذارد و به سراغ کرونازدگان عروس سیاه‌بخت زاگرس بیاید و مسئولان فاجعه را معرفی و با سخنان بلیغ خویش آتش التهاب خلایق از جان گذشته را فرو نشاند.
نمایش اجرا شد و "جان‌بابایی" نازنین که خود را کارآگاه باهوش و سخنوری می‌پندارد در جریان این سفر گفت: علت فوت بیماران کرونایی ایلام را باید در خارج از دانشگاه علوم پزشکی جستجو کرد، نه در داخل آن!
در اوج این منت‌گذاری‌ها و تبلیغات خسته‌کننده‌ی ملال‌انگیز و تکراری، معاون وزیر عملکرد دانشگاه علوم پزشکی ایلام را درخشان و چشمگیرتر از سایر نقاط کشور عنوان کرده است و در دیدار با استاندار ایلام از رفع مشکل کمبود دستگاه اکسیژن‌ساز تا دو هفته آینده سخن به میان آورده و ناآگاه ادعای پیشین خود را نقض کرده است.
به گفته‌ی آگاهان و به استناد همین سخنان جناب جان‌بابایی، یکی از مشکلاتی که گریبان‌گیر جان بسیاری از ۵۰۹ قربانی کرونا شد، کمبود و یا ایراد در رساندن اکسیژن به بیماران بود که اعتماد مردم به حوزه درمان را دچار خدشه و آنان را وادار به خوددرمانی در منزل کرد.
حال و در بحبوحه‌ی قیامتی که از شیون بازماندگان و ناله‌ی اسیران در چنگال کرونا برپا شده است، معاون عملیات فرمانده مبارزه با کرونا به جای پرداختن به درد مردمان این سامان و برعهده گرفتن مسئولیت این پیکار، قربانیان را مظنونان شکست این آوردگاه معرفی می‌کند.
عالی‌جناب جان‌بابایی در جوشاجوش اندوه خلق، در اوج روزهایی که بغض‌ها در گلوی داغداران شکسته است، به جای سرخم کردن و عذرخواهی از مردم بی‌پناه به دلیل مشکلات موجود در بیمارستان‌ها، نمک بر زخم آنان می‌گذارد و داد سخن سر می‌دهد که مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی، مراسمات شادی و عزا، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و حضور در دورهمی‌ها عامل صدرنشینی ایلام در کشور شده است.
در اینکه جناب معاون به درستی عوامل همه‌گیری کرونا را برشمرده تردیدی نیست اما اگر در کنار بازدیدها و دیدارهایی که لازم بود، به دور از ملازمان و محتشمانِ همراه، چرخی در بین خانواده‌های بیماران کرونایی و گذری بر مطالب جراید محلی می‌نمود به خوبی از مشکلات دیگری همچون زیرمیزی گرفتن برخی پرستارنماها، ظرفیت محدود مراکز تست‌گیری، گرانی و محدودیت دارو و اکسیژن و... مطلع میشد و چاره‌ای ساز و اندکی در لحن کنایه‌آمیز خویش تجدید نظر می‌فرمود.
این نوشتار در پی تخطئه تلاش و جانفشانی کادر درمان و پرستاران و نادیده گرفتن زحمات مسئولان ذیربط نیست که آنچه باید، همگان می‌دانند اما دقت فرمایید که جناب جان‌بابایی امروز و در آخرین هفته دومین ماه خزان وعده‌ی رفع مشکل اکسیژن‌ساز را در دو هفته‌ی آینده داده است؛ به فرض آنکه وعده‌ی جنابشان محقق و سر موعد اجرا شود، آیا رسیدن این دستگاه‌ها و امداد آنان در نفس‌بخشی به بیماران، 9 ماه پس از همه‌گیری کرونا و مرگ 509 نفر در ایلام مصداق مجسم نوشداروی بعد از مرگ سهراب نیست؟
نیک بود که به اطلاع جناب جان‌بابایی می‌رساندند که اگر دست مردم در ساختن و رساندن دستگاه اکسیژن‌ساز به اهل نیاز گشوده بود به مانند هشت سال دفاع مقدس و سال‌ها فقر و محرومیت و سکوت، مردانه آستین‌ها را بالا زده و به یاری میهن می‌شتافتند اما چه کنیم که وظیفه‌ی دولتی‌ها بکار گرفتن وسایلی است که از دسترس مردم عادی خارج هستند.
مطلوب‌تر آن بود که جناب معاون به این پرسش‌ها پاسخ می‌داد که وزارت بهداشت، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز را برای چه روزی خریده و انبار کرده است؟ اگر قصد از خرید آنان نجات جان مردم است، چه واقعه‌ای از کرونا مهمتر و چه ضرورتی از جان مردم بالاتر؟ آیا روا نیست مسئولانی که این دستگاه‌ها را در اختیار داشته و به هنگام جان کندن ایلامیان آنها را در اختیار فرزندان عروس تیره‌بخت زاگرس ننهاده‌اند به عنوان قاتل عمدی و مستقیم صدها ایلامی بیچاره، محاکمه و محکوم شوند؟
و اما سخنی کوتاه با مردم!
مردم عزیز ایلام؛ آنگونه که دیده‌اید و می‌دانید ما بی‌پناه‌تر از آنیم که می‌پنداشتیم؛ در این روزهای سخت و جانفرسا با رعایت کردن اصول بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات، بیشتر مراقب خودتان باشید که اگر نباشید، خودتان مسئولید!
*خبرنگار
نظرات ارسال نظر