پازل‌ها باید تکمیل شوند

این یادداشتی درباره پازل نیست، هشداری برای همگرایی تاریخی ما در آغاز قرن جدید است.
سامی شهبازی*
استانی هستیم که به واسطه سرعت رخدادها و توسعه همه جانبه‌ای که بعد از انقلاب بابرکت انقلاب اسلامی در ایران اتفاق افتاد، ایلام رفته رفته جایگاه خود را در پازلی بزرگ به نام ایران به دست آورد اما استان ایلام خودش نیز یک پازل دارد که باید هر چه زودتر تکمیل شود.
ایلام کوچک است، کم جمعیت است، رجل شاخص در سطح ملی به ندرت دارد، برخی از آسیب‌های اجتماعی آن از نرم کشوری بالاتر است و ظرفیت‌های بالای آن با محرومیت‌اش تطابق ندارد اما در عین حال به اندازه یک کشور امکانات دارد، مرز بین‌المللی مهم دارد، قطب نفت و گاز غرب کشور است، دامپروری و کشاورزی آن قابل اعتناست، دروازه عتبات عالیات و نقطه ثقل گردشگری مذهبی است و طبیعت خدادادی‌اش قابل سرمایه‌گذاری است.
ایلام این همه "ندارد" را دارد و "دارد"هایش برای توسعه استان جور نیستند!
همگرایی مهم‌ترین وسیله تکمیل شدن پازل‌ها برای توسعه همه جانبه استان ایلام است که بازیگرانی به شرح زیر دارد:

1) مردم
اولین و مهم‌ترین بازیگر تکمیل این پازل‌ها مردم استان هستند؛ مردمی فارغ از خاستگاه جغرافیایی و رنگ و بوی قبیله‌ای که موجودیت این استان از وجود آنها معنا و هویت می‌گیرد؛ مردمی که ولی نعمت هستند، خط‌شکن هستند، متحد همیشگی نظام هستند و بارها این را در بزنگاه‌ها ثابت کرده‌اند.

2) امام جمعه
ظرفیت بزرگ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، یکی دیگر از بازیگرانی است که در تکمیل پازل‌ها نقش اساسی دارد.
ایشان علاوه بر جهت‌دهی صحیح به جنبه‌های معنوی استان با استفاده از شبکه توانمند ائمه جمعه و جماعات، با رصد فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان و ورود موثر به مسائلی که با زندگی مردم و توسعه در ارتباط است، امید را به جامعه استان برگردانده است و حرکت خوبش در تشکیل جلسه وحدت با استاندار و مجمع نمایندگان استان، تقویت کننده گفتمان همگرایی در آغاز قرن جدید خواهد بود.

3) استاندار
استانداری ایلام به عنوان قوه مجریه دارای عریض و طویل‌ترین سیستم در استان است. این دستگاه عظیم با معاونین، فرمانداران، مدیران کل و چند هزار نفر کارمند، بی‌شک یکی از مهم‌ترین بازیگرانی است که با تدبیر عالمانه می‌تواند پازل توسعه در استان ایلام را هر چه زودتر به ثمر برساند.
قاسم سلیمانی دشتکی به عنوان استاندار ایلام، از ابتدای آمدن به استان، شروع به تدوین نقشه راه و سندهای توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی استان کرد.
او با سختکوشی و تجربه‌اش از نفوذ خوب خود در تهران برای توجه به ایلام استفاده می‌کند و در ترسیم نقشه راه توسعه استان، تمرکزش را بر صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری مذهبی و گسترش گذرگاه‌های مرزی قرار داده است و سرمایه‌گذاری‌های زیادی را برای ایلام جذب کرده است که اگر مسیر ادامه داشته باشد و اهداف محقق شوند، می‌توان از "رشد" ایلام بیشتر سخن گفت.

4) نمایندگان
ایلام کم جمعیت است و از 290 نفر نماینده مجلس تنها صاحب سه کرسی در بهارستان است. این قلّت تعداد نمایندگان در این دوره با کیفیت نمایندگان به طرز محسوسی جبران شده است.
دکتر سارا فلاحی، خیلی زود با نشان دادن گوشه‌ای از توانمندی‌های زنان و مردان این دیار، به نفوذ خوبی در مجلس یازدهم دست یافت و بسیاری از دیگر نمایندگان مجلس را با برنامه‌هایی که پازل ما را تکمیل می‌کند همراه کرده است.
حاج علی‌اکبر بسطامی نیز با تجربه مدیریتی بالا و معاونت پارلمانی کمیته امداد کشور، دارای نفوذ و لابی خوبی است و حضورش در کمیسیون تلفیق در این برهه می تواند به تکمیل پازل‌ها کمک کند.
آقای بهزاد علیزاده نیز که پله پله تجربه اندوخته است و سوابق مدیریتی خوبی دارد و با رأی مناسبی به مجلس راه یافت، می‌تواند با نگاهی فراگیر، در تکمیل پازل‌های موثراستان باشد.

5) دستگاه‌های قضایی، نظامی، انتظامی و امنیتی
استان ایلام با 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق می‌تواند محل ناامنی‌ها و مخاطرات زیادی باشد اما در این زمینه، نیروهای ما با فهم درست از اوضاع و با اشراف کامل، ایلام را همواره در سطح امن‌ترین استان‌های کشور حفظ کرده اند و این امنیت یکی از شروط اولیه توسعه و تکمیل پازل‌هاست.
سپاه با فرمانده مقتدر و در عین حال مردمدار و فرهنگ‌شناسش، دستگاه اطلاعاتی با بینش و درکی عمیق نسبت به بافت جامعه ایلام و همراهی مردم تا کنون کمترین مورد و چالش امنیتی در استان ایجاد شده است و نیروی انتظامی استان که در جای جای ایلام از نقطه صفر مرزی تا دورافتاده ترین روستاها را خدمت رسانی می‌کنند، همه و همه پازل مهم امنیت را تکمیل کرده و خواهند کرد.
دادگستری کل استان و دادستان شجاع و وقت‌شناسش، به ملجأ افکار عمومی برای برون رفت از چالش‌ها تبدیل شده‌اند که با ادامه همین تعامل می‌توانند بسیار به توسعه استان کمک کنند.

6) رسانه
با گذر از دلبستگی‌های عمیق صنفی، باید رکن رسانه را یکی از ارکان تکمیل کننده پازل توسعه همه‌جانبه در استان ایلام دانست.
رسانه‌های رسمی و واقعی استان ایلام از فهیم‌ترین و امتحان پس داده‌ترین نیروهایی هستند که همواره به عنوان ناظران عمومی، از نقد و موشکافی و ارائه راه حل دریغ نکرده‌اند و برای تکمیل پازل توسعه استان پای ثابت بوده و هستند.

و اما بعد؛
ای دلسوزان توسعه ایلام و رسیدن حق به حق‌دار! این گوی و این میدان. پازل‌ها را تکمیل کنید، از اختلاف دوری کنید و برای اعتلای نام ایلام با هم متحد شوید.
اگر یکی از شما پیشروتر است، او را کمک کنید که پیش‌تر برود نه اینکه جلوی راهش را سد کنید. اگر دیدید که یکی از شما دارد کاری بنیادی برای استان می کند، به او دست یاری بدهید و سم پاشی را کنار بگذارید.
ما برای تکمیل پازل‌های ایلام به همت همه شما نیاز داریم: مردم، امام جمعه، استاندار، نمایندگان مجلس، دستگاه‌های امنیتی و نظامی و انتظامی و قضایی و رسانه‌های دلسوز.
*رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات استان ایلام
نظرات ارسال نظر