رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا:

ایران قربانی ترانزیت مواد مخدر به سایر کشورهاست

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: نزدیک به ۴۰ درصد از تولید مواد مخدر در کشور افغانستان با هدف ترانزیت به سایر کشورها وارد ایران می شود براین اساس ایران قربانی ترانزیت مواد مخدر به سایر کشورهاست.
به گزارش فریاد، به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار مجید کریمی در جریان بازدید سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده ناجا از مجموعه پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: مشکل ما در بحث مبارزه با مواد مخدر، تولید مواد در کشور افغانستان است، آمارها نشان می دهد سالانه بیش از ۱۰ هزار تن انواع مواد مخدر در افغانستان تولید می‌شود.
وی ادامه داد: همکاران ما با جدیت در نقطه صفر مرزی حضور دارند و از ورود مواد مخدر به کشور، شهرها و روستاها جلوگیری می کنند. بیش از ۷۸ درصد از مواد مخدر کشف شده در کشور در استان های شرقی و حاشیه شرق بوده و تمرکز ما برای جلوگیری از ورود مواد مخدر بیشتر در شرق کشور است.
سردار کریمی افزود: قاچاق مواد مخدر یک جرم سازمان یافته و امنیتی است حتی شاهد هستیم برخی گروه های تروریستی که در شرق کشور هستند نفرات آن ها به همراه مواد مخدر توسط مرزبانان دستگیر می شوند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه طی چند سال اخیر نیروی انتظامی اقدامات موثری در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته است، گفت: در حال حاضر در خصوص مواد مخدر صنعتی و روان گردان ها با مشکل مواجه شده ایم اما در این راستا گام های رضایت بخشی برداشته شده است.
سردار کریمی افزود: طی سال های گذشته کشور افغانستان تنها در تولید مواد سنتی از جمله تریاک و حشیش فعال بوده این درحالی است که اخیرا در تولید روان گردان ها از جمله شیشه به صورت سازمان یافته نیز فعالیت می کند.
وی ادامه داد: در سال جاری ۱۱ تن مواد روان گردان شیشه که در افغانستان تولید شده توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران کشف شده است.
سردار کریمی گفت: بر اساس اعلام سازمان ملل ۸۰۳ نوع مواد روان گردان در دنیا تولید می شود که این میزان رو به رشد است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اضافه کرد:میزان کشفیات انواع مواد مخدر در سال جاری ۷۱۶ هزار و ۱۰۸ کیلوگرم بوده که رشد ۳۰ درصدی کشفیات را نشان می دهد.
وی ادامه داد: طی هشت ماه سال جاری ۱۵۲ مورد درگیری مسلحانه با باندهای قاچاق رخ داده که ۴۷ نفر از سوداگران به هلاکت رسیده اند و  ۲۷نفر از آنها زخمی و ۴ نفر از ماموران نیروی انتظامی در این درگیری ها به شهادت رسیده اند همچنین بالغ بر ۵ هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان به شبکه های قاچاق ضربه مالی وارد کرده ایم.
نظرات ارسال نظر