به بهانه‌ی سخنان اخیر نماینده ایلام؛

مصائب ایلام و وعده‌های پوپولیستی مسئولان

برای تحقق مطالبات دیرینه و توسعه نیافتگی ایلام، یک گالری عکس یادگاری و سلفی در دفتر وزیران و فضاهای دونبش رسانه‌ها، طراحی شده اما نقشه‌ی راه و طرحی اثرگذار، گره‌گشا‌ و توسعه‌محور برای پایان دادن به مصائب و محرومیت‌های ایلام، عملیاتی نشده است.
خداداد ابراهیمی*
اخیراً دکتر سارا فلاحی نماینده ایلام گفته است: “مسئولان به ایلام که می‌آیند عکس می‌گیرند و به تهران که برمی‌گردند، برعکس عمل می‌کنند”
با واکاوی این موضع‌گیری نماینده ایلام باید گفت که وعده سرخرمن دادن، عکس یادگاری گرفتن، سخنرانی‌های پوپولیستی و برعکس عمل کردن دولتیان‌ در راستای مطالبات ایلامیان، مسبوق به سابقه است.
طی سال‌های گذشته تقریباً نیمی از کابینه‌ی دولت‌ها در آستانه اربعین به ایلام و مهران سفر کرده‌اند و در موکب‌ها، پایانه مرزی مهران، یادمان شهدای گمنام و… عکس‌های سلفی گرفته‌اند و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.
از آن جمله سفرهای نصفه و نیمه‌ی وزیر مسکن و راه‌سازی بوده که گاهی در سفر به خوزستان بر سر راه خود، سری هم به دهلران و مهران می‌زد و بدون حضور در جلسه‌ی شورای اداری استان، ایلام را به مقصد تهران ترک می‌کرد.
حضرات وزرا همواره با دست خالی به ایلام آمده‌اند، دستی تکان داده‌اند و رفته‌اند و دور تسلسل فراموشی مهران و ایلام تا سال بعد…!
مسئولان ارشد کشوری در سفرهای خود به ایلام به محض نزول اجلال در فرودگاه شهدای ایلام، افاضاتی شبیه هم تکرار می‌کنند. با عبارت‌هایی کلیشه‌ای، رشادت‌های مردم ایلام در جنگ تحمیلی را اغراق‌گونه بازخوانی می‌کنند و با دکلمه‌ای خاص، بر بیشترین ایثار و حضور دلاورانه‌ی مردم ایلام در جنگ تحمیلی صحه می‌گذارند و برای جبران‌ عقب‌ماندگی‌های ایلام قول مساعد می‌دهند اما همین که پایشان به مرکز رسید، ایلام و مصائبش را پشت گوش می‌اندازند و در هیاهوی وزارتخانه‌های آسمانخراش پایتخت گم می‌شوند.
معاونان رئیس جمهور، مشاوران، روسای سازمان‌های دولتی، وزیران فعلی و قبلی برای رنج‌های بیشمار ایلام، مویه‌ها سرداده‌اند. آنها هنوز هم در راستای مطالبات مردم ایلام، خود را به کوچه علی چپ می‌زنند. آنها نمی‌خواهند بفهمند که استان غمزده‌ی ایلام، بر بام خودکشی جهان ایستاده و هنوز از حداقل نشاط اجتماعی و فرهنگی بی‌بهره است، غیربومی‌ها به عنوان میهمانانی ناخوانده، مشاغل حوزه نفت وگاز جوانان بیکار این استان را تصاحب کرده‌اند، در کنار چاه‌های نفت و گازایلام، فقر شعله‌ور است، تاسیس دفتر نفت و گاز غرب در ایلام همچنان ناکام مانده است.
پس از چهل سال در این دیار هنوز سوت قطار به گوش نمی‌رسد، تبعات جنگ تحمیلی همواره گریبانگیر ماست اما محدوده زمانی منطقه جنگی ما را تا سال ۱۳۶۲ مصوب کرده‌اند؛ این در حالی است که جنگ در ایلام قبل از همه مرزها آغاز و حتی بعد از سال ۶۷ به پایان رسید.
برای تحقق مطالبات دیرینه و توسعه نیافتگی ایلام، یک گالری عکس یادگاری و سلفی در دفتر وزیران و فضاهای دونبش رسانه‌ها، طراحی شده اما نقشه‌ی راه و طرحی اثرگذار، گره‌گشا‌ و توسعه‌محور برای پایان دادن به مصائب و محرومیت‌های ایلام، عملیاتی نشده است. دیگر گوش‌های ما از افاضات کلیشه‌ای و حرف هایی با طعم “نخود سیاه” دولت‌ها پُر است.
لذا به نظر می‌رسد نماینده ایلام با هوشمندی، توپ را به میدان دولتیان و مسئولان عالی‌رتبه کشوری انداخته که در نوع خود پیامی هشداردهنده دارد؛ نهیبی به وزیران و مسئولان کشوری‌‌ که؛ چنانچه در راستای مطالبات مردم ایلام، کم‌کاری یا کارشکنی کنند با سوال و استیضاح در صحن علنی مجلس مواجه خواهند شد.
از سوی دیگر، از این پس یک سوال کلیدی همواره از سوی مردم به عنوان مطالبه عمومی تکرار خواهد شد؛ آیا "حق ایلام در حلقوم هر مسئولی باشد، نمایندگان جدید ایلام آن را بیرون خواهند کشید و با پیگیری‌های مداوم خود، آن را محقق خواهند کرد؟!”
*فعال رسانه‌ای

 
نظرات ارسال نظر