جامعه‌شناس ایلامی:

زنان سهم بسزایی در قطع زنجیره کرونا دارند

جامعه‌شناس ایلامی در خصوص نقش زنان در خانواده و مواجهه پیشگیرانه با بیماری کرونا گفت: این بیماری در جامعه از حالت فردی خارج و به یک پدیده اجتماعی تبدیل شده است که زنان نیز مانند مردان سهم بسزایی در قطع زنجیره آن دارند.
به گزارش فریاد، به نقل از ایرنا، حیران پورنجف اظهار داشت: زنان با توجه به جایگاهی که در نظام‌های فرهنگی و اجتماعی دارند نقش خود را در مدیریت بیماری کرونا به خوبی ایفا کردند.
وی افزود: در زنان غریزه و حس زندگی بیشتر از مردان است و به همین دلیل، حمایت و صیانت از کانون خانواده در بعد عاطفی پررنگ‌تر بوده و نمود عینی آن در مادران و نقشی که ارائه می‌کنند ملموس و محسوس است.
پورنجف یادآور شد: اگر بحث کرونا را به عنوان یک موضوع بهداشتی در نظر بگیریم مشاهده می‌کنیم که زنان به بحث بهداشت اماکن عمومی بیشتر توجه داشتند هرچند نمی‌توان نقش مردان در پیشگیری از بیماری کرونا را نادیده گرفت و انکار کرد اما زنان با توجه به اینکه ارتباط نزدیک‌تر، عاطفی‌تر و قوی‌تری با تمام اعضای خانواده دارند بسیار تاثیرگذارتر از مردان هستند.
سازمان‌های مردم‌نهاد فرصت حضور زنان را فراهم کرده است
وی فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد را در حمایت از قشرهای ضعیف در بحث کرونا مثبت و تاثیرگذار دانست و گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد استان همانند همه سازمان‌های مردم‌نهاد کشور و حتی جهان فرصت را برای حضور موثر و مستمر زنان فراهم کرده‌اند کما اینکه زنان ایرانی در این سازمان‌ها توانستند تمامی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را در همه عرصه‌ها به منصه بروز برسانند.
این جامعه‌شناس اضافه کرد: با توجه به اینکه کرونا به عنوان یک پدیده جهانی مطرح شده و همه نظام‌های اجتماعی و سیاسی در سطح دنیا را تحت تاثیر قرار داده است در استان ایلام نیز ظرفیت بسیار خوبی برای حضور همه گروه‌ها از جمله زنان را فراهم کرده است.
پورنجف با اشاره به اینکه زنان توانستند قدرت خود را در سازمان‌های مردم‌نهاد ارتقا دهند، تصریح کرد: حضور سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در این مقطع زمانی شرایطی را فراهم کرد تا زنان ایلامی بتوانند توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را در مدیریت بیماری کرونا به نمایش بگذارند.
وی زنان را پیام‌آور خوبی برای به نتیجه رساندن تلاش‌های مقابله با کرونا دانست و گفت: حضور زنان در مقابله و پیشگیری از کرونا در نقاط حاشیه‌ای به دور از مرکز و کمتر دیده شده بسیار تاثیرگذار است.
این جامعه‌شناس ایلامی در خصوص بحث خشونت‌های خانگی در مقطع قرنطینه به دلیل شیوع کرونا نیز افزود: این موضوع یک مساله اجتماعی است و باید آسیب‌شناسی شده و به آن بیشتر توجه شود.
حیران پورنجف جامعه‌شناس ایلامی و مدیر دفتر تسهیل‌گری مناطق بانبور، سبزی‌آباد و کارخانه نمک ایلام است. 
 
نظرات ارسال نظر