خسارت ۱۴۰ میلیارد ریالی کرونا به اهالی فرهنگ و هنر ایلام

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: کرونا ۱۴۰ میلیارد ریال خسارت به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه این استان وارد کرده است.
به گزارش فریاد، به نقل از ایرنا، عمران خودآموز افزود: پس از شیوع کرونا فعالیت‌های فرهنگی، هنری جزو اولین فعالیت‌های عمومی و اجتماعی بودند که به دلیل وجه تجمعی بودن تعطیل و صنوف فرهنگی، هنری متحمل ضرر شدند.
وی ادامه داد: نخستین اقدام در حمایت از اهالی فرهنگ و هنر، رایزنی برای بخشش اجاره فضاهای فرهنگی متعلق به فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که به بخش خصوصی واگذار شده بودند.
وی گفت: فضاهایی نظیر سینماهای ایوان، آبدانان، ایلام و سایر فضاهای فرهنگی که به دولت اجاره می‌پرداختند برای بخشودگی اجاره آنها مکاتبه با وزارت ارشاد انجام شد که در سطح‌ کشور تجمیع و از سوی هیات دولت به وزارت ارشاد اختیار امهال یا بخشش داده شد.
به گفته وی، هنرمندان در سه رسته هنری، فرهنگی و رسانه‌ای که بر اثر کرونا متضرر شده بودند در ۲ قالب شامل برنامه‌های تدارک دیده که امکان اجرای آن وجود نداشت و همچنین هزینه فرصت‌های از دست رفته (عدم النفع) خسارت بر آنها برآورد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام اظهار کرد: مبلغ خسارت ۱۴۰میلیارد ریالی اهالی فرهنگی، هنر و رسانه استان به وزارت ارشاد اعلام و همراه با خسارت سایر استان‌ها تقدیم هیات دولت شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: دفتر اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت ارشاد سامانه‌ای معرفی کرده است تا صنوف بخش‌های مختلف ضرر و زیان خود بر اثر کرونا را در آن ثبت کنند.
وی اظهار کرد: بعد از ثبت اطلاعات و در مرحله بعدی انجام پالایش، این اطلاعات در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار خواهد گرفت.
۲۰۰ خبرنگار و یک هزار هنرمند دراستان ایلام فعالیت می‌کنند که از این شمار ۸۰۰ نفر عضو صندوق حمایت از هنرمندان هستند.
نظرات ارسال نظر