استاندار ایلام:

نیاز است کنسولگری عراق در ایلام ایجاد شود

استاندار ایلام گفت: با توجه نقش و جایگاه مرز مهران در پوشش قریب ۷۰ درصد تردد زوار و نظر به‌ اینکه هم در نجف و هم در کربلا کنسولگری داریم نیاز است کنسولگری عراق در ایلام ایجاد شود.
به گزارش فریاد، قاسم‌ سلیمانی‌دشتکی در دیدار محمد آزاد، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت کشور از زحمات و تلاش‌های این سازمان در حوزه‌های مختلف به ویژه در بحث اربعین قدردانی و اظهار کرد: کار حج و زیارت در استان با توجه به مقوله مهم اربعین بسیار مهم و حائز اهمیت است.
وی با اشاره به تردد زوار ایرانی به عراق و بالعکس، گفت: هرساله بیش از ۲ میلیون عراقی برای درمان و زیارت و گردشگری به ایلام می آیند و بالغ بر ۷ تا ۸ میلیون نفر نیز از ایران به کشور عراق می روند و این مهم جایگاه و وظایف حج و زیارت استان را سنگین و خطیر نموده است.
سلیمانی دشتکی با اشاره به وضعیت کرونا و مشکلاتی که برای تردد زوار و وضعیت تجاری استان بوجود آورده ، تصریح کرد: امیدواریم زودتر مشکل کرونا حل شود اما در این فرصت  بیکار ننشسته‌ایم و در راستای ترمیم و ایجاد زیرساخت‌ها مرزی دست بکار شده‌ایم.
وی با تاکید بر این مهم که خواستار گسترش و تحرک بیشتر در روابط تجاری و بازرگانی با کشور عراق هستیم، اضافه کرد: بارها از طریق وزارت امورخارجه، وزارت کشور، سفیر ایران در عراق و همتایان عراقی مشکلات گذر مرزی و بازارچه چیلات و بازارچه چنگوله و اخیرا هلاله شمالی را پیگیری کرده ایم و امیدواریم با توجه توافقات حاصل شده به زودی شاهد رفع موانع پیش رو در این حوزه باشیم.
استاندار ایلام از اهمیت ایجاد گذرگاه مرزی چیلات گفت و تصریح کرد: اگر گذر مرزی چیلات باز شود بار سنگین کار مرز مهران در ایام اربعین و همچنین مرزهای خوزستان کاهش می یابد و ارائه خدمات در این مناطق نیز بهتر انجام می شود.
وی با اشاره به کسب مجوز گذر مرزی چیلات، گفت: زیرساخت‌های این گذر مرزی آماده شده و در این مسیر بالای ۳۰ میلیارد تومان هزینه گردیده است اما در آن طرف مرز کماکان کار خاصی انجام نگرفته است.
سلیمانی دشتکی تصریح کرد: با تبدیل شدن منطقه ویژه مهران به منطقه تجاری آزاد این مرز به یک جایگاه بین‌الملی در حوزه تجارت و بازرگانی مبدل می‌شود.
وی در ادامه خواستار ایجاد کنسولگری عراق در ایلام شد و گفت: با توجه نقش و جایگاه مرز مهران در پوشش قریب ۷۰ درصد تردد زوار و نظر به‌ اینکه هم در نجف و هم در کربلا کنسولگری داریم نیاز است کنسولگری عراق در ایلام ایجاد شود.
در ادامه «محمد آزاد» معاون توسعه مدیریت و منابع  سازمان حج و زیارت کشور ضمن تشکر از زحمات و تلاش های ارزشمند استاندار ایلام در ایام اربعین، گفت: مدیریت اربعین علی‌رغم اینکه حجم عمده تردد زوار کشور در مرز مهران بود بسیار عالی انجام شد و این شایسته تقدیر بود.
وی ادامه داد: مدیریت خوب منابع و پای کار بودن در میدان عمل و فرماندهی واحد ستاد اربعین سه عامل مهم کارنامه موفق استاندار ایلام در ایام اربعین بود.
در پایان این نشست از زحمات سیدحمید مصطفایی مدیر سابق تقدیر و سجاد رحمانی به عنوان مدیر جدید حج و زیارت استان معرفی شد.
نظرات ارسال نظر