صادرات از مرزهای اقلیم کردستان عراق رو به افزایش است

رییس اتاق بازرگانی استان ایلام گفت: روند صادرات انواع کالا از طریق مرزهای اقلیم کردستان عراق هم اکنون در جریان بوده و رو به افزایش است.
به گزارش فریاد، شعبان فروتن افزود: بر اساس توافق‌های انجام شده و رعایت پروتکل های بهداشتی صادارت از مرزهای اقلیم کردستان در حال انجام است و بر اساس آمارها میزان صادارت نسبت به گذشته در مرزهای اقلیم رو به افزایش است.
رییس اتاق بازرگانی استان ایلام با بیان اینکه با وجود مذاکرات انجام شده، صادرات از طریق مرزهای دولت مرکزی عراق همچنان متوقف است، اظهار داشت: پیرو مذاکرات انجام شده با طرف های عراقی قرار شده است صادرات از طریق مرزهای تحت کنترل دولت مرکزی عراق صورت گیرد که تا کنون این امر محقق نشده است و پیگیر موضوع هستیم.
فروتن در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: اگرچه دولت بر این امر تاکید دارد و موضوع صحیحی نیز هست اما بازرگانان نیز در این خصوص گلایه مندی های دارند و لازم است مسئولان ذیربط به این نقطه نظرات توجه کنند.
وی افزود: تولیدکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند در حالی که افرادی که مبادرت به انتقال کالا به کشورهای مقصد می کنند در واقع ترخیص کار هستند و این موضوع مورد مناقشه است، چرا که تولید کننده از ارز نیمایی و ارز دولتی بهره مند شده است.
نظرات ارسال نظر