فاتحه مشارکت بالا در انتخابات خوانده شد؛

نظارتی‌ها همه را نقره داغ کردند

نگاهی اجمالی به لیست افرادی که ردصلاحیت شده‌اند نشان می‌دهد که شورای نگهبان عمداً یا سهواً تیر خلاص را بر پیکر نحیف میزان مشارکت عمومی در انتخابات مجلس شلیک کرده است.
امین محمدی*
قبل از اعلام نظر شورای نگهبان در مورد تایید یا ردصلاحیت افرادی که نامزد انتخابات مجلس شدند، تحلیل‌های زیادی در مورد چگونگی تصمیم‌گیری شورای نگهبان مطرح می‌شد.
عده‌ای خوشبینانه چنین می‌پنداشتند که برای بالا بردن میزان مشارکت عمومی، رد صلاحیت‌ها در این دوره به حداقل می‌رسد اما از همان ابتدا بر ما مسجل بود که شورای نگهبان در این دوره یک مجلس از پیش تعیین‌شده را به عنوان عصاره فضایل خود معرفی خواهد کرد.
نگاهی اجمالی به لیست افرادی که ردصلاحیت شده‌اند نشان می‌دهد که شورای نگهبان عمداً یا سهواً تیر خلاص را بر پیکر نحیف میزان مشارکت عمومی در انتخابات مجلس شلیک کرده است.
در همین استان ایلام از میان نزدیک به ۱۳۰ نامزد ثبت‌نام شده شورای نگهبان تنها صلاحیت ۳۸ نفر را تایید کرد و جالب اینجا است که در کل استان، تنها یک نامزد اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شده است و جالب‌تر اینکه دو نفری که در دور قبل انتخابات در حوزه شمالی استان در جمع چهارنفر قرار گرفتند به استناد بند عدم التزام عملی به اسلام و انقلاب، ردصلاحیت شده‌اند و فلان روحانی که خود درس اسلام می‌دهد به استناد عدم التزام عملی به اسلام ردصلاحیت شده است.
اصلاً نمی‌خواهیم این فتوا را بدهیم که انتخابات لااقل در استان ایلام مهندسی شده و تمام تلاش‌ها برای این است که افرادی خاص به مجلس راه پیدا کنند ولی این را نیک می‌دانیم که تایید افرادی که ۹۹ و ۹۹ صدم درصد آنها از یک جریان فکری هستند نتیجه‌ای جز پایین آمدن میزان مشارکت و راهیابی افراد خاص به مجلس ندارد.
انتخابات در هر کشوری نماد حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است و این مردم هستند که تشخیص می‌دهند چه کسی برای وکالت آنها مناسب بوده و به چه کسی باید رای دهند ولی متاسفانه در این دوره شدیدتر از دوره‌های قبل، فیلتر شورای نگهبان فرصت انتخاب اصلح را از مردم گرفته و تنها افرادی خاص با خط فکری خاص تاییدیه صلاحیت گرفته‌اند.
انتظار می‌رفت فشار اقتصادی که بر ملت تحمیل شده و فشار روانی که بر مردم وارد آمده، اندکی شورای نگهبان را در باز کردن فضای سیاسی و انتخاباتی کشور ترغیب می‌نمود ولی در کمال ناباوری این بار شورای نگهبان جسورتر از قبل گزینه‌هایی را در سبد انتخابی مردم قرار داده که حضور هیچکدام از انها در مجلس برای مردم توفیری ندارد.
با رصد اسامی افرادی که تایید صلاحیت شده‌اند می‌توان گفت که حداقل تا ۴ سال آینده از عصاره فضایل ملت در ساختمان بهارستان خبری نخواهد بود و برای تحقق شعار و سخن "مجلس باید در راس امور باشد" نیز باید ملت دست‌کم ۴ سال دیگر صبر کنند.
در کمال تاسف این رفتار شورای نگهبان جز پایین آوردن میزان مشارکت عمومی و قهر فاصله گرفتن نخبگان از ساختار حکومت و سیستم چیزی را به همراه نخواهد داشت.
در نهایت این سوال را باید از عزیزان شورای نگهبان پرسید که به چه قیمتی حاضر شده‌اند هم میزان مشارکت عمومی را بسیار کاهش دهند و هم زمینه قهر نخبگان سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را فراهم آورند؟
*خبرنگار
نظرات ارسال نظر