کویید ۱۹ ویروسی جهش یافته یا نبردی بیولوژیکی 

به نظر می‌رسد که دلیل و منشأ شیوع این ویروس ناخواسته، انسانی بوده تا برای رسیدن به اهداف و قدرت بیشتر در سیستم بین‌الملل، رقیب را از دور خارج کرده و یا از پای درآورد.
محسن جمشیدی* 
تمام دنیا این روزها در شوک اپیدمی کروناست، ویروس ناخواسته‌ای که توانست از استان ووهان چین در یک فاصله دو سه ماهه، بیش از هفتاد کشور جهان سفر کند و با خود سوغات وحشت، ترس و مرگ را به ارمغان بیاورد.
این موجود ذره‌بینی تاج‌دار که مرزها، هویت‌ها، ملیت‌ها، عقاید و ادیان و یا حتی قدرت‌ها، چه هژمون بین‌المللی باشند و چه هژمون منطقه‌ای و چه صنعتی و جهان اول و یا حتی کشورهای جهان سوم و فقیر و غنی را نمی‌شناسد و به شدت به همه‌گیری و شیوع تمایل دارد و هر جا شرایط را مساعد دید ساکن آنجا می‌شود. 
اما در حال حاضر علاوه بر توصیه‌های پزشکی و کارشناسی در تمامی نقاط جهان برای ریشه‌کن کردن و جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری، تمامی افکار عمومی جهانی و اهل فن بر روی این دو نقطه متمرکز شده‌اند که منشأ این ویروس مهلک چه چیزی است و راه درمان و داروی آن چیست؟ 
آنچه قطعی است این ویروس یا یک ویروس جهش‌یافته مثل آنفلوانزای خوکی و یا محصول تولید انسان و تهیه شده در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی است. 
نگارنده در مورد منشأ این ویروس سه مفروض را در نظر گرفته و در پایان با استفاده از مفروضات مورد بحث، به فرضیه‌ی اصلی و نهایی می‌پردازد.

۱- مفروض اول منشأ این ویروس را حاصل رژیم غذایی نامناسب در میان چینی‌ها و خوردن سوپ خفاش می‌داند. 
نقش داشتن خفاش‌ها در انتقال این ویروس را یک تیم ویروس‌شناسی چینی بررسی نموده و مدعی است که آنفلوانزای ناشی از ویروس کرونا از خفاش به انسان منتقل شده است اما اگر اندکی تامل نماییم شاید مضحک خواهد بود که یک بیماری به یک باره از طریق موجودی که سال‌های سال است در چین تناول شده، منشأ بیماری به این خطرناکی معرفی شود. 
جهش یافتن این ویروس همانند اتفاقی است که در سال ۲۰۰۸ در مورد آنفلوانزای خوکی رخ داد و هنوز هم سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

۲- مفروض دوم مدعی است که این ویروس توسط یکی از آزمایشگاه‌های چین در ووهان تولید و تکثیر شده است یعنی همان جایی که نخستین مبتلایان به این ویروس شناسایی شدند. 
استیون موشر، رییس موسسه تحقیقات جمعیتی در آمریکا که حوزه کاری وی بر روی چین است در یادداشتی در روزنامه نیویورک پست مدعی است که منشأ ویروس کرونا برخلاف ادعای مقامات چینی که بازار فروش حیوانات آبزی و وحشی را عامل این بیماری می‌دانند، منشأ این ویروس بزرگترین و تنهاترین آزمایشگاه ویروس‌شناسی چین است که از قضا در شهر ووهان نیز قرار دارد. 
موشر معتقد است که این ویروس به دلیل ویژگی‌هایی که دارد شاید از آزمایشگاه فرار کرده باشد.

۳- مفروض سوم منشأ تولید این ویروس را آزمایشگاه‌های بیوتروریسم می‌داند. 
بیوتروریسم یا تروریسم بیولوژیک از انواع خطرناک حملات تروریستی است که با استفاده از سلاح‌های بیولوژیک و انتشار عوامل میکروبی زنده به دنبال تهدید حیات بشریت و جمعیت انسانی است، این سلاح زمانی به کار می‌رود که یک قدرت با استفاده از ابزار جنگی قادر به کنترل کشور هدف نباشد.
ایالات متحده از کشورهایی است که در این زمینه فعالیت‌های سری بسیاری داشته و اصلی‌ترین آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آن که آزمایشگاه‌های درجه چهار نام دارند توان تولید هر نوع ویروسی را دارند.
آزمایشگاه‌های درجه چهار در زمره خطرناک‌ترین آزمایشگاه‌ها قرار داشته و وظیفه تولید سلاح‌های غیرنظامی، ولی کشنده را برعهده دارند، اهمیت استفاده از این آزمایشگاه‌ها به حدی است که اکنون آمریکا بیش از دویست مرکز آزمایشگاه بیولوژیکی در خاک خود و در کشورهای مشترک‌المنافع در سراسر جهان دارد و به همین دلیل ساختن چنین ویروسی برای این کشور چندان پیچیده و سخت نخواهد بود.

حال با بررسی سه مفروض فوق در مورد منشأ این ویروس دلایل احتمالی هر کدام از مفروضات را بررسی می‌نماییم.
در مورد مفروض اول بایستی گفت سالیان سال است که چینی‌ها به دلیل جمعیت میلیاردی که دارند نحوه‌ی رژیم غذایی متفاوت‌تری نسبت به بقیه‌ی دنیا داشته و خفاش نیز در برنامه‌ی غذایی آنها موجود بوده و خواهد بود.
در مورد مفروض دوم نیز این دلایل مطرح است که خود چین سازنده این ویروس بوده تا به نوعی سرمایه‌گذاران اروپایی و آمریکایی و شرکت‌های بزرگ چندملیتی در چین را زمینگیر کرده و سهام این شرکت‌های بزرگ را بعد از تعطیلی احتمالی به خاطر شیوع این ویروس به قیمت نازلی از چنگ آنها بیرون آورده تا در واقع با یک تیر، دو نشان را بزند یعنی هم رقیب اقتصادی را از پای درآورد و هم سود سرشاری از خرید سهام آنها نصیب خود نماید.
در مورد مفروض سوم نیز که آمریکا را منشأ انتشار این ویروس قلمداد نموده بایستی یادآور شد که بعد از فروپاشی نظام دوقطبی و ایجاد نظم نوین، آمریکا خود را سرمدار و گرداننده این نظم و سیستم بین‌الملل دانسته و به گفته جان مرشایمر، در نظام موجود تک-چندقطبی، آمریکا حتی دوست ندارد که یک هژمون منطقه‌ای اعلام موجودیت نماید چه برسد به اینکه کشوری بخواهد هژمون برتر را مورد چالش در این سیستم قرار دهد.
در یکی دو سال گذشته آمریکا و چین غیر از جنگ نظامی هر شکل از جنگ را تجربه نموده‌اند، دولت ترامپ با علم به اینکه سرعت رشد اقتصادی آمریکا در برابر چین بسیار پایین‌تر است تنها راه ممانعت از تبدیل شدن پکن به اقتصاد نخست دنیا را مهار این کشور و توقف روند فزآینده رشد اقتصادی چین می‌داند.
هر چند معاهداتی درباره منع دسترسی و آزمایش به این نوع سلاح‌ها وجود دارد، ترامپ نشان داده که اصلاً به توافقات و معاهدات بین‌المللی گذشته و حال پایبند نبوده و نیست و فقط منافع ملّی و بین‌المللی هستند که برای وی اولویت دارند.
حال با بررسی سه مفروض فوق و دلایل آنها به فرضیه اصلی می‌رسیم. 
به نظر می‌رسد که دلیل و منشأ شیوع این ویروس ناخواسته، انسانی بوده تا برای رسیدن به اهداف و قدرت بیشتر در سیستم بین‌الملل، رقیب را از دور خارج کرده و یا از پای درآورد و با آزمایش بر روی این ویروس و پیدا کردن آنتی‌تز آن، دست بالا و برتر را داشته و سود اقتصادی و روانی سرشاری نیز از این جنبه به جیب بزند. 

راه درمان و داروی این ویروس 
هر چند در تمامی آزمایشگاه‌های معتبر و بین‌المللی در سراسر جهان داروهای بسیاری آزمایش و تست می‌شوند اما هنوز هیچ داروی قطعی برای مهار این ویروس وجود ندارد.
پزشکان و متخصصین فقط با توصیه‌های پزشکی و با استفاده از علایم و نشانه‌هایی که این بیماری دارد به مردم توصیه می‌کنند که بهداشت فردی را بسیار رعایت نموده و از تجمع و رفت و آمد در محیط عمومی جداً بپرهیزند.
اما قطعاً هر کشور و یا موسسه و دانشگاهی که بتواند راه درمان قطعی این ویروس را بیابد اعتبار بین‌المللی صدچندانی نصیب خود نموده و با انتشار و تولید انبوه آن می‌تواند که سود گزاف و گرانبهایی چه از لحاظ اقتصادی و چه از نظر روانی و تنویر افکار عمومی نصیب خود نماید. 
ولی در مورد ایران شکی نیست که اقتصاد فلج شده و در تحریم‌های ظالمانه بر ضد کشورمان که چین یکی از شرکای استراتژیک و حیاتی این کشور است، اقتصاد خود را متاثر از این کشور ببیند.
چین هدف نخست معاملات نفتی و پتروشیمی و مواد معدنی ایران است اما به دلیل این بحران در یکی دو ماه گذشته قیمت این کالاها با افت حدود بیست درصدی مواجه شده و با یک حساب سرانگشتی بایستی کاهش درآمدی بالای دویست و پنجاه میلیون دلاری برای ایران در این مدت متصور شد. 
فارغ از اوضاع وخیم داخلی همه‌ی کشورها و از جمله ایران به دلیل شیوع این بیماری و فشار مضاعف بر روی توده‌ی مردم به خاطر تعطیل شدن مشاغل و درآمدها، بستن مرزهای زمینی و هوایی ایران با همسایگان منطقه‌ای و بین‌المللی نیز اوضاع این کشور را بدتر از پیش و زمان تحریم‌ها کرده است. 
در پایان بایستی یادآور شد که پراکندگی سریع بسیاری از بیماری‌ها یکی از ویژگی‌های جهانی شدن و جهانی‌سازی است بنابراین نگاه ناسیونالیستی به این موضوع چه از طرف قدرت‌های بزرگ و چه کشورهای دیگر، غیرسازنده و زیانبار خواهد بود. 
مشکلات جهانی نیازمند پاسخ‌های جهانی هستند و این است که با خلقیات جهانی شدن سازگار خواهد بود.

*دکتری علم سیاست
نظرات ارسال نظر