افزایش ۶۵ درصدی انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی تدبیری امیدبخش است

به گزارش فریاد، به نقل از ایرنا، معصومه ابتکار در دیدار با رفعت مسعود سفیر پاکستان؛ ضمن تاکید بر گسترش همکاری‌ها و تبادل تجارب زنان ایران و پاکستان و با اشاره به اهمیت زبان و دین بر این همکاری گفت: در آبان ۱۳۹۷ تفاهم نامه‌ای را برای ارائه به وزارت حقوق بشر پاکستان که حوزه زنان را هم اداره می‌کند، پیشنهاد و ارسال کرده‌ایم و برای آغاز همکاری در زمینه‌های ذیل تفاهم نامه در انتظار پاسخ هستیم.
وی با بیان اقداماتی که طی سال‌های اخیر در حوزه قوانین زنان و اصلاح آن، حمایت از زنان سرپرست خانوار، اشتغال و کارآفرینی زنان بخصوص زنان بی سرپرست و منع ازدواج دختران زیر ۱۳ سال صورت گرفته، به برگزاری دوره‌های تسهیلگری برای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان که به تقویت و رشد آنها می‌انجامد اشاره کرد.
این مقام مسئول همچنین تشکیل مرکز گفت و گوی ملی خانواده و بین نسلی توسط معاونت امور زنان و خانواده را حائز اهمیت فراوان بر شمرد و گفت: با این کار در تلاش هستیم شکاف بین نسلی را کاهش دهیم.
معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه کشور، بر عدالت جنسیتی، برابری فرصت‌ها در تمامی حوزه‌ها از جمله سلامت، آموزش، مشارکت سیاسی و اقتصادی زنان تاکید شده، ضمن اینکه در ایران سهمیه بندی جنسیتی (کوتا) در مجلس یا انتخابات نداریم اما بر اساس ابلاغ و دستور مصوب رئیس جمهور در سال ۹۵، سی درصد از انتصاب‌ها در پست‌های مدیریتی در تمامی استان‌ها و دستگاه‌های دولتی باید به زنان تعلق بگیرد که طی این مدت شاهد افزایش ۶۵ درصدی انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی استان‌های کشور و رشد ۱۷ درصدی انتصابات در دستگاه‌های دولتی بوده‌ایم.
ابتکار افزود: ما دختران تحصیل‌کرده زیادی داریم که از طریق برنامه‌هایی مانند استار تاپ ها، دوره‌های کارآفرینی و آموزش جذب بازار کار می‌شوند، ضمن اینکه در ایران مهاجرین بسیاری وجود دارند که شامل آموزش و امکانات حمایتی شده و تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد ایران هم در حوزه مهاجرین و حمایت از آنها فعال هستند.
در این دیدار، رفعت مسعود سفیر پاکستان هم بر همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرده و گفت: طی سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و ملاقات ایشان با وزیر بهداشت ایران درخواست همکاری در این حوزه مطرح شده، زیرا ایران در زمینه ایمونولوژی، بهداشت و سلامت پیشرفته‌تر از ما است.
وی افزود: ایران و پاکستان در زمینه‌های علوم، تکنولوژی و محیط زیست می‌توانند همکاری گسترده‌ای داشته باشند و لازم نیست در شرایط تحریم‌ها زمینه همکاری‌های را به حوزه‌های نفتی و گازی محدود کنیم.
مسعود با اشاره به وجود کمیسیون ملی مقام زن در پاکستان که بر روی مسائل زنان و دختران تمرکز دارد، گفت: ما در عرصه تصمیم‌گیری، در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی سهمیه بندی جنسیتی داریم به خصوص کرسی‌هایی در مجلس و شورای شهر و روستا برای حضور زنان در تصمیم‌گیری دیده شده است.
سفیر پاکستان در این دیدار پیشنهاد نشست‌های مشترک در حوزه زنان و کارآفرینی و تبادل تجارب را مطرح کرد و گفت: استفاده از تجارب کشوری مانند ایران در حوزه آموزش دختران و اقداماتی که بخصوص پس از انقلاب اسلامی انجام شده بسیار خوب و اثرگذار خواهد بود.