فعال سیاسی اصلاح طلب:

انفعال سیاسی بر جریان اصلاحات حاکم شده است

سیف‌الله رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی فریاد گفت: اصلاح‌طلبان نیز به سان یکی از مهم‌ترین نیروهای سیاسی کشور باید به بازسازی و اصلاح تشکیلات و گفتمان خود روی آورده و برای شرایط آینده راهبردهای مناسبی در پیش بگیرند.
به گزارش فریاد، سیف‌الله رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی فریاد گفت: در سال‌های اخیر و خصوصا در دولت دوم آقای روحانی و تجربه مجلس دهم جریان اصلاح‌ طلب دچار انفعال و بی عملی سیاسی شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه جریان اصلاح طلب به دلیل ضعف تشکیلاتی و ساختاری که دارد و به نوعی فعالیت آن صرفا محدود به مرکز کشور شده است در برابر مشکلات داخلی ایجاد شده بر سر راه دولت دوم آقای روحانی نتوانست به خوبی برای جامعه ریشه و علل اصلی مشکلات را تبیین کند و در جریان انتخابات قدرت بسیج سیاسی و اقناع‌سازی خود را از دست داد.
رشیدی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر مجلس دهم که حاصل ابتکار عمل سیاسی اصلاح طلبان در شرایط خاص ناشی از فقدان رقابت سیاسی بود نتوانست انتظارات و مطالباتی که در جریان شکل‌گیری مجلس دهم وجود داشت را برآورده سازد و بالعکس سبب شکل‌گیری سرخوردگی سیاسی در میان طیف‌های هوادار اصلاحات شد. درنتیجه این تحولات در انتخابات مجلس یازدهم و انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شاهد انفعال سیاسی در جبهه اصلاحات و ریزش چشمگیر در پایگاه اجتماعی آن در سراسر کشور  بودیم.
 وی تأکید کرد: در تجربه سیاسی همه کشورها چنین فراز و نشیب‌هایی وجود دارد و طبیعتا هر جریان سیاسی به فراخور استعداد و ظرفیتش پس از این شکست‌ها به بازسازی خود روی می‌آورد.
 رشیدی تصریح کرد: اصلاح طلبان نیز به سان یکی از مهم‌ترین نیروهای سیاسی کشور باید به بازسازی و اصلاح تشکیلات و گفتمان خود روی آورده و برای شرایط  آینده راهبردهای مناسبی در پیش بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: قطعا روش‌های گذشته برای فضای جدید پاسخ نمی‌دهد.تمرکز گرایی ومرکز محور بودن جبهه اصلاحات مهم‌ترین عارضه‌ای بود که همچنان هم وجود دارد و به رغم شعارهای دمکراتیک این جبهه در عمل فاقد ساز و کار دمکراتیک در سازمان سیاسی اصلاحات هستیم.
وی ادامه داد: با تحولاتی که در عرصه ارتباطات و اطلاعات حادث شده است و نقش بی‌بدیلی که شبکه‌های اجتماعی در حوزه سیاسی و اجتماعی پیدا کرده‌اند بدون تردید مجال وسیعتری برای کنش‌گری و اقدام فراهم شده است و البته این جریان می‌تواند بخوبی از آن در جهت گسترش نفوذ فکری و تشکیلاتی در اقصی نقاط کشور بهره‌برداری نماید.
رشیدی با اشاره به لزوم توجه به حل بحران‌های سیاسی و اجتماعی ایجاد شده در سالهای اخیر، ادامه داد: مشکلات اقتصادی، کوچک‌تر شدن طبقه متوسط، بحران‌های زیست محیطی و عدم جود تعامل سازنده با کشورهای توسعه یافته از عمده‌ترین موضوعاتی هستند که جبهه اصلاحات در بازسازی خود حتما باید به آنها توجه نمایند.
نظرات ارسال نظر