پلیس و رسانه دو بال اجتماعی جامعه هستند

تولید امنیت یک فرایند اجتماعی است و علاوه بر خود مردم، دیگر نهادهای مسئول، علاوه بر توسعه بسترهای فرهنگی و ارتقاء بهداشت روانی جامعه، هنجارها را نیز به مردم آموزش دهند،
سیدداود سجادی*
هر وقت اسم پلیس و نیروی انتظامی به گوش می‌رسد، امنیت در ذهنمان تداعی می‌شود از این رو به این نکته به خوبی واقف شده‌ایم که نیروی انتظامی اصلی‌ترین رکن در برقراری نظم و ایجاد امنیت پایدار در جامعه است.
همان طوری که شاهد هستیم، ارتباط هدفمند و تاثیرگذار خبرگزاری پلیس با رسانه‌ها، حاکی از قدرت رسانه‌ای نیروی انتظامی دارد، زیرا نیروی انتظامی به این باور رسیده که رسانه‌ها بعنوان پل ارتباطی بین مردم و پلیس، نقش موثری نیز در آرامش روانی، اغناسازی و کنترل آسیب‌ها دارند.
از این رو رسانه‌ها، در تعامل و اعتمادی دو سویه با پلیس می‌توانند جامعه را از خطرات اجتماعی دور و نقش کلیدی در حذف رفتارهای ضد اجتماعی ایفا کنند.
قطعاً اصحاب رسانه با انتشار اخبار موثق و نشاط آفرین، در آرامش روانی جامعه نقش مهمی را بر عهده دارند و همین امر سبب شده تا معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ایلام و خبرگزاری پلیس با یک مدیریت صحیح و منطقی، تعامل دوسویه‌ای را با رسانه‌ها برقرار کند، و از این راه در فضای مکتوب و مجازی رسانه به آگاهی بخشی جامعه بپردازند.
همان طور که مشهود است، تولید امنیت یک فرایند اجتماعی است و علاوه بر خود مردم، دیگر نهادهای مسئول، علاوه بر توسعه بسترهای فرهنگی و ارتقاء بهداشت روانی جامعه، هنجارها را نیز به مردم آموزش دهند،
با این اوصاف باید گفت عملکرد نیروی انتظامی استان در طول یک سال گذشته قابل تحسین بوده است. براساس اخبار منتشره پلیس در طول یک سال گذشته، موفق به شناسائی و انهدام 8 باند قاچاق سلاح و مهمات، با کشف737 سلاح جنگی و شکاری و دستگیری 218 اراذل و اوباش شده است.
البته این روزها در کنار پرسنل خدوم نیروی انتظامی استان ایلام، شاهد حضور میدانی فرمانده‌ای جوان، متفکر و انقلابی هستیم و یقین داریم که  تفکرات هوشمندانه سردار "القاصی مهر" می تواند شعار پلیس نوین را تحقق بخشد.
در ادامه عملکرد مثبت پلیس باید گفت که کارآگاهان پلیس آگاهی استان با تلاش شبانه روزی مضاعف و به کار گیری تمام امکانات و استفاده از توان تخصصی کارآگاهان، موفق به افزایش 23 درصدی کشفیات سرقت، 24 درصدی دستگیری سارقان و کاهش 19 درصدی وقوع قتل و دستگیری 96 درصدی قاتلان شده‌اند.
کاهش 80 درصدی تصادفات فوتی و کاهش 21 درصدی تصادفات جرحی در معابر درون شهر یکی دیگر از عملکرد مثبت انتظامی استان است.
یکی دیگر از عملکرد موفق پلیس استان در سال ۹۹ می توان به دستگیری 6 باند سرقت منزل و مغازه و  افزايش 59 درصدي کشفيات سرقت مغازه نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد.
اما در پایان باید به این نکته اشاره کرد که برای ارتقاء امنیت اجتماعی، همه بایستی با پلیس همکاری و مشارکت داشته باشند، که بخش عمده ای از آن بر عهده رسانه‌ها است.
*خبرنگار
نظرات ارسال نظر