اشتغال، جدی‌ترین و مهمترین دغدغه جوانان

در استان محروم و کمتر توسعه یافته ایلام که براساس آمار حتی نیم درصد از صنعت کشور هم به خود اختصاص نداده، متاسفانه اکثر جوانان تحصیل کرده به دلیل نبود شغل مهاجرت به دیگر استان‌ها کرده یا مجبورند برای امرار معاش به شغل‌های کاذب روی آورند.
جبار صفربیگی*
متاسفانه این شرایط در جامعه مهیا نیست و با توجه تحصیلات دانشگاهی بسیاری از جوانان از بیکاری رنج می‌برند، جوانان دغدغه‌های زیادی دارند؛ ازدواج، مسکن، تفریحات... همه اینها وقتی حاصل می‌شود که شغلی مناسب برای آنها وجود داشته باشد.
در تقویم کشور ایران روز ولادت حضرت علی‌اکبر(ع) روز جوان نامگذاری شده است چرا که جوانان هر کشور بدنه فعال و پویا و پرانگیزه هر ملت و بهترین منابع انسانی محسوب می‌شوند و سهم مؤثری در تضمین حیات فرهنگی و ملّی بر عهده دارند.
اما در استان محروم و کمتر توسعه یافته ایلام که براساس آمار حتی نیم درصد از صنعت کشور هم به خود اختصاص نداده، متاسفانه اکثر جوانان تحصیل کرده به دلیل نبود شغل مهاجرت به دیگر استان‌ها کرده یا مجبورند برای امرار معاش به شغل‌های کاذب روی آورند که در شان و تخصص آنها نیست.
در یک جامعه با تکیه بر قدرت و نیروی جوانی می‌تواند بر مشکلات زندگی فایق آمده و راه‌های سخت و ناهموار پیش روی جامعه را به آسانی پیمود و از این رو تکیه بر شور و شعف جوانی و کمک گرفتن از نیروی خلاق و سازنده نسل جوان می‌تواند برای پیشرفت یک کشور، کارگشا و راهگشا باشد.
ایجاد اشتغال، ثبات شغلی، توجه به مسئله بهداشت جسم و روان، افزایش اعتماد به نفس در بین جوانان جهت پذیرش مسئولیت‌های جدید، توجه به اوقات فراغت جوانان، ترغیب جوانان به ازدواج و فراهم نمودن شرایط ازدواج آسان در جامعه از نیازهای جوانان است، نسل جوانی که امروز علیرغم تحصیلات دانشگاهی متاسفانه همچنان با دغدغه‌هایی همچون شغل، مسکن، ازدواج و... دست و پنجه نرم می‌کند.
روزهایی تکرار نشدنی که به قول جوانان دیروز باعث فتح قله‌های پیشرفت و موفقیت مادی و معنوی بود و اما جوانان امروز آن طور که باید جوانی نکردند چرا که دغدغه‌هایی همچون بیکاری، نبود واحدهای تولیدی، اقتصاد، مسکن، ازدواج، نبود مراکز تفریحی و... از عمده مشکلات آنان به شمار می‌رود.
در این زمینه نیاز است مسئولان پاسخگوی نیازهای آنها باشند و بگویند تا چه میزان از توانمندی و ظرفیت جوانان تحصیل کرده در راستای تحقق اهداف کشور بهره برده و چه اقدامی در راستای اشتغالزایی آنان انجام داده و حال این جوانان باید برای کسب درآمد خود چه اقدامی انجام دهند تا آسیب‌های اجتماعی افزایش نیابد.
مسئولان باید راه حل مناسبی برای اشتغال جوانان ایجاد نمایند، استفاده از توان بومی هر منطقه می‌تواند در تولید و اشتغالزایی و صنعت، تاثیر چشمگیر و بسزایی داشته باشد و این امر نیازمند کار کارشناسی، با برنامه‌ریزی دقیق و ارائه تسهیلات مناسب است که قطعاً در استان ما با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها بسیار پاسخگو می‌باشد.
بسیاری از جوانان اظهار می‌دارند که مهم‌ترین خواسته آنان در جامعه فراهم شدن شرایط برای پیشرفت‌شان می‌باشد که قطعاً یكی از راه‌های پيشرفت كشورها سرمايه‌گذاری بر روی نسل جوان و نسل آينده‌شان می‌باشد، جوانان به عنوان نيروی فعال، متحرک و پرتلاش می‌توانند نقش خوبی در پيشرفت يک کشور داشته باشند، امروزه نقش جوان در تمامی جوامع در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی و ... به چشم می‌خورد، کشور جوان ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
هر چند هستند جوانانی که استعداد بسیار دارند ولی متاسفانه به دلیل نبود بستر و شرایط کاری مناسب نمی‌توانند تمام آنچه را که می‌توانند به کار گیرند و برای جامعه خود به استفاده بگیرند.
بدون شک جوانی دوره شکوفایی خلاقیت‌ها، بروز توانمندی‌ها و فرصتی گران‌بهاست که می‌تواند اگر در مسیر درست هدایت شود ثروت بی‌بدیلی را در جامعه خلق و سعادت جامعه خود و بشری را رقم بزند.
*خبرنگار
نظرات ارسال نظر