بوگده ملکشاهی، رجوع به تاریخ پرافتخار ایلیاتی

ملکشاهی خاستگاه چاقوهای سنتی با نام محلی بوگده است که توسط ماهرترین آهنگران این دیار آنچنان هنرمندانه ساخته و پرداخته شده‌اند که در یک نگاه انسان را مجذوب خود می‌کند و قابلیت عرضه و رقابت در بازارهای ملی و جهانی را دارد.
کمتر کسی است که با سفر به شهرستان ملکشاهی استان ایلام بوگده‌ای(چاقوی سنتی) زیبا و مرصع را به سوغات نبرده باشد چرا که این کالای بی‌نظیر در یک نگاه نه فقط به عنوان یک چاقو بلکه یک کالای هنری و تزیینی و نماد ایلیاتی که در دل خود هزاران سخن دارد، جلوه‌گری می‌کند.
روزگارانی مردان و جنگاوران ایلامی از این سلاح جهت دفاع از سرزمین و ارزش‌های خود در مقابل دشمن بهره می‌بردند و بستن بوگده مرصع و زیبا، نشان از لیاقت و شجاعت ایلیاتی می‌داد ولی اکنون در دوران تکنولوژی هنوز در کوچه پس کوچه‌های شهرستان ملکشاهی صدای دلنشین آهنگران بوگده‌ساز گوش‌نواز و دلنشین است و مشتری این بوگده‌های زیبا نه برای دفاع و جنگاوری بلکه جهت رجوع به تاریخ پرافتخار ایلیاتی و عشایری و نگه داشتن بخشی از تاریخ این منطقه آن را نزد خود نگه می‌دارند.
افزایش درخواست‌های بوگده از گوشه و کنار ایران زمین، اکنون این هنر باستانی و دیرینه را به صنعتی درآمدزا تبدیل کرده است هر چند برای عرضه بوگده‌های منحصر به فرد ملکشاهی به بازارهای ملی و حتی جهانی نیازمند بسترهای لازم از جمله ارائه تسهیلات متناسب و حمایت از تولیدکنندگان است.
صیدمحمد جعفرزاده قدیمی‌ترین آهنگر سنتی و بوگده‌ساز معروف ملکشاهی گفت: هنر ساخت بوگده را از شاگردی پدر آموخته است و این هنر ریشه تاریخی طولانی داشته است.
این آهنگر کهنه‌کار ملکشاهی یادآور شد: از دوران نوجوانی به ساخت بوگده مشغول بوده اما در سال ۱۳۷۲ با ایجاد یک کارگاه و اخذ مجوز این کار به صورت حرفه‌ای دنبال کرده است و تاکنون بیش از ۲۰ شاگرد نزد وی دانش و هنر این کار آموخته و اکنون خود صاحب کارگاه و کسب و کار شده‌اند.
جعفرزاده تاکید کرد: این حرفه می‌تواند زمینه کسب و کار بیشتری را ایجاد کند که لازمه آن اطلاع‌رسانی و تبلیغات فروش از طرف دستگاه‌های متولی است چرا که امروزه از اقصی نقاط ایران و عراق مشتری و طرفدار دارند.
بوگده‌ساز جوان ملکشاهی گفت: بوگده‌سازی حرفه‌ای هنری و آمیخته با ذوق و علاقه است و اکثر بوگده‌سازان ملکشاهی این حرفه را از اجداد خود گرفته‌اند و ریشه‌ای در تاریخ این سرزمین دارد.
جلال مهدی‌بیگی در گفت و گو با ایرنا افزود: بی‌تعارف و تعصب بوگده‌های ملکشاهی در دنیا نظیر ندارد ایجاد چنین فرم و یراقی زاییده هنر بی بدیلی است که باید در سطح دنیا معرفی و عرضه شود.
وی خاطرنشان کرد: مسئولان باید بیش از پیش از بوگده‌سازان حمایت کنند، ارائه تسهیلات با بهره پایین و حمایت‌های بیمه‌ای و همچنین ایجاد ساز و کارهایی برای عرضه این محصول سنتی به بازارهای ملی و حتی جهانی می‌تواند زمینه کارآفرینی و اشتغال و درآمدزایی را برای منطقه به ارمغان آورد.
علی مهدی زاده از دیگر بوگده سازان ملکشاهی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به نوسانات بازار، خرید مواد اولیه برای ساخت بوگده به سختی و با قیمت بالا انجام می گیرد و همین باعث افزایش قیمت تمام شده بوگده شده است.
وی با اشاره به اینکه از تسهیلات دولتی استفاده کرده است، افزود: برای توسعه بیشتر کارگاه و خرید امکانات و وسایل جدید  نیازمند تسهیلات متناسب است.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملکشاهی گفت: تاکنون ۹ کارگاه آهنگری سنتی (چلنگری) از این سازمان مجوز فعالیت گرفته اند که به این کارگاه ها تاکنون تسهیلات کم بهره ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون ریالی پرداخت شده است و به نمایشگاه های مختلف سراسری و منطقه ای نیز معرفی شده اند.
یدالله شهمیر افزود: یکی از برنامه های سازمان توسعه و حمایت از مشاغل و افراد کارآفرین است که در این خصوص با صندوق کار آفرینی مهر امید رایزنی شده است.
فرماندار ملکشاهی با اشاره به اینکه از همه اصناف بویژه بوگده سازان حمایت کرده ایم و خواهیم کرد، گفت : از چند سال گذشته از همه بوگده سازان جهت ارائه تسهیلات و تجهیز کارگاه دعوت شده است و حتی نشست هایی با این صنوف صورت گرفته است.
محمد تاسمه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ارائه تسهیلات به هر میزانی برای این افراد محدودیتی وجود ندارد و بیشتر این افراد به دلایلی علاقه ای به توسعه کارگاه ندارند.
وی افزود: از هر طرح و برنامه ای جهت حمایت از بوگده سازان و عرضه این محصول به بازارهای ملی و حتی جهانی حمایت می کنیم و در این راستا کارگروهی را راه اندازی خواهیم کرد.
شهرستان ۲۲ هزار نفری ملکشاهی در ۳۵ کیلومتری جنوب ایلام قرار دارد، ۲۰ کارگاه فعال و دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از جمله آهنگری سنتی، نمد مالی، چرم دوزی، معرق کاری و چادردوزی در این شهرستان فعال است که زمینه اشتغال بیش از ۲۰۰ نفر را فراهم کرده است.
منبع: ایرنا
نظرات ارسال نظر