دود سفید از اردوگاه اصولگرایان ایلام بلند نخواهد شد 

ناگفته پیداست عدم اجماع اصولگرایان بر چهره‌های دارای رزومه و سابقه بومی، راه را بر گزینه‌های غیر بومی برای جلوس بر صندلی استانداری ایلام هموار خواهد کرد.
امید یزدان‌پناه
متعاقب پیروزی‌های پی در پی اصولگرایان در دو انتخابات 98 و ۱۴۰۰ و تحقق آرزوی دیرینه این جریان سیاسی در جهت یکدست شدن حاکمیت و قدرت، طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده توسط صاحب‌نظران و کارشناسان و همچنین  تجربه حاکمیت یکدست در دهه ۸۰ نه تنها این یکدست شدن قدرت به ایجاد انسجام و هماهنگی در جبهه اصولگرایان منجر نشده، بلکه شاهد صف‌آرایی و شکل گیری یک آرایش سیاسی جدید در استان هستیم که وجه بارز این وضعیت نوین سیاسی در ایلام کشمکش میان ارکان قدرت سیاسی و اجتماعی اصولگرا می‌باشد.
قاعده بنیادین در زندگی سیاسی آن است که بازی سیاست، بازی یک نفره نیست بلکه نیازمند دوستان و دشمنان است و حال که اصولگرایان با استفاده از تمام ابزارهای در دسترس، موقتاً از رقیب اصلاح‌طلب خود آسوده خاطر گشته‌اند به تمایزگذاری و غیریت‌سازی سیاسی در بین خود روی آورده‌اند.
از همان نخستین روزهای پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری خبرهای جسته و گریخته از نزاع و اختلاف نظر شخصی و گروهی در محافل اصولگرایی به گوش می‌رسید و البته بیشتر رنگ و بوی دعواهای شخصی و قدیمی در بین چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای این جریان بود که البته پرداختن به آنها هدف این نوشتار نیست.
در یک سوی این آرایش که تا حدودی متأثر از صف‌بندی‌های مرکزی اصولگرایان در کشور بود شورای وحدت اصولگرایان قرار داشت که در حقیقت شامل احزاب و سازمان‌های اصولگرا با شیخوخیت شیخ عمران احمدی و با دبیری دکتر نصرت‌اله حیدری بود و در سوی دیگر شورای ائتلاف، متشکل از چهره‌های سیاسی این جریان است که در راس آن کلانتر بارانی و رحمت بادفر از فرهنگیان اصولگرای استان قرار دارند.
اما ضلع دیگر این آرایش جدید نمایندگان اصولگرای استان قرار دارند و نکته‌ی جالب توجه در تحلیل رفتار نمایندگان استان این است که علیرغم اینکه برای نخستین بار در تاریخ استان ایلام، هر سه نماینده استان در مجلس از یک طیف سیاسی می‌باشند اما اختلاف نظر و رقابت در بین آنها بیش از هماهنگی و همگرایی به چشم می‌خورد که این اختلاف خصوصاً در تعیین استاندار آینده بیش از همیشه مشهود است تا جایی که بسیاری از تحلیگران و ناظران سیاسی استان گزینه مطلوب نمایندگان را استاندار غیر بومی می‌دانند.
ستادهای مردمی آقای رییسی از دیگر بازیگران موثر صحنه‌ی سیاسی است که در راس آن سیدحبیب موسوی قرار دارد و محمدتقی قاسمی، کاندیدای انتخابات مجلس و از رزمندگان باسابقه استان از چهره‌های شاخص و تاثیرگذار آن محسوب می‌شود.
در کنار این بازیگران آشکار و در صحنه سیاست اصولگرایان، برخی شخصیت‌ها و متنفذین دیگر این جریان در استان هستند که دارای برنامه‌ها و دیدگاه‌های مختص به خود می‌باشند.
در همین چارچوب و براساس برخی اخبار از تحرکات و تلاش‌های این جریان در هفته‌ی گذشته در یک نشست که با هدف تعیین استاندار آینده ایلام و با حضور نمایندگان جریان‌های فوق‌الذکر در یکی از روستاهای اطراف ایلام برگزار شده است برای چندمین بار اصولگرایان نتوانسته‌اند به گزینه‌ی واحد برسند و کماکان ۱۰ گزینه‌ی پیشنهادی برای سکانداری استانداری ایلام به مراجع تصمیم‌گیرنده پیشنهاد داده‌اند و به همین خاطر می‌توان گفت که نباید منتظر بلند شدن دود سفید از اردوگاه اصولگرایان ایلام برای انتخاب استاندار بومی بود و در چنین فضای متشتت و متفرقی قطعاً وزارت کشور دست به انتخاب گزینه‌ای غیربومی خواهد زد زیرا انتخاب هر گزینه از میان گزینه‌های مطرح، استاندار آینده را با ساز ناکوک مخالفان و چالش‌های بسیار و سهم‌خواهی‌های متعارف و غیرمتعارف مواجه خواهد ساخت.
اما طبق اخبار موثق در حالی که شورای ائتلاف اصولگرایان آقایان کلانتر بارانی، رحمت بادفر، شریفی‌راد و لطیف صادقی را واجد شرایط استانداری ایلام تشخیص و پیشنهاد داده است نمایندگان ایلام که افراد مورد وثوق خود را به جلسه فرستاده‌اند هر کدام گزینه‌های خاص خود را داشته و آقایان علی یاری و صدوقی از طرف یکی از نمایندگان و نصرت‌اله حیدری و کولیوند از سوی یکی دیگر از نمایندگان و سیدصادق حسینی نیز از سوی نماینده دیگر پیشنهاد شده است و نکته جالب گزینه‌های نمایندگان، حضور گزینه غیر بومی در میان گزینه‌های پیشنهادی یکی از نمایندگان است.
اما ستادهای مردمی آقای رییسی در ایلام نیز شریفی‌راد، لطیف صادقی نورالله ارجمندی را به عنوان گزینه‌های مطلوب خود معرفی کرده‌اند و در اینجا باید به یک نکته توجه کرد و متذکر شد که اصرار بر یک گزینه مورد اعتراض و اختلافی، قطعاً باعث انتخاب گزیته غیر بومی خواهد شد.
نتیجه اینکه؛ ناگفته پیداست عدم اجماع اصولگرایان بر چهره‌های دارای رزومه و سابقه بومی، راه را بر گزینه‌های غیر بومی برای جلوس بر صندلی استانداری ایلام هموار خواهد کرد.
نظرات ارسال نظر
  • محمدیدر تاریخ ۱۹ مهر ۱۴۰۰

    تحلیلی مناسب که بیان واقیعات این روزهای استان است

    پاسخ به این نظر