اربعین، فرصتی برای برون رفت از شرایط اقتصادی و اجتماعی

در این مقال صحبت از این است که در قبال عزم بلند و همت راسخ این مردم که در طول اعصار مختلف همواره جان و مال خود را در راه دفاع از ارزش‌های ناب انقلاب اسلامی و اعتلای مذهب تشیع در طبق اخلاص گذاشته‌اند چه کار یا کارهایی بایستی انجام داد؟
غلامرضا چراغی
چندسالی است که به یمن وجود پرخیر و برکت و همجواری افتخارآمیز عتبات عالیات کربلا و نجف با استان ایلام، بالاخص شهر عشق و شهادت، عطوفت و مهربانی، مهران، لیاقت میزبانی و پذیرایی از زوار عزیز, جای جای میهن عزیزمان ایران، نصیب شهر و دیارمان گشته است.
در روزهای منتهی به اربعین حسینی، اگر نگاهی به سطح شهر ایلام، مهران و دیگر راه‌های مواصلاتی مسیر کربلای معلی که از این استان می‌گذرد کنیم انبوهی از مردم را می‌بینیم که چه بصورت گروهی و چه بصورت فردی هرآنچه را که داشتند در طبق اخلاص گذاشته و از زواری که مهران را برای سفر به عتبات عالیات جهت برگزاری حماسه جهانی اربعین حسینی انتخاب کرده‌اند پذیرایی می‌کنند. خاصه اینکه میل و اشتیاق آنان در نکوداشت و گرامیداشت رهروان راه عشق، درد مشکلات و کمبودها را از یاد آنها برده، خود آستین بالا زده، کمر همت بسته‌اند و در این راه از هیچ کمکی دریغ نمی‌ورزند.
خانه‌هایشان، اموالشان، خودروهای شخصی‌شان، خوراک و پوشاک‌شان همه را در این راه قسمت کرده و شریک شده‌اند با هموطنان خود از سراسر کشور. الحق و الانصاف ظهور مجدد ماجرای انصار و مهاجرین مسلمان در زمان هجرت پیامبر مهر و رحمت در هزار و چهارصد سال پیش در استان ایلام در این برهه از زمان نمود و تجلی دوباره‌ای یافته بود. تمام هم و غم مردم استان و مسئولین امر در راستای خدمات‌دهی هر چه بهتر و بیشتر به زوار عزیزی بود که رنج سفر را برای زیارت محبوبشان به جان خریده بودند تا اندکی بیاسایند در این میانه راه و نفسی تازه کنند در این دیار پر مهر و دل را صفایی دیگر دهند برای وصال معشوق.
در این میان اما استان ایلام به سبب محرومیت‌های فراوانی که از زمان رژیم طاغوت و بعد آن در زمان جنگ نابرابر تحمیلی بر آن عارض گشت هنوز نتوانسته است کمر آبادانی و شکوفایی خود را آنهم در این عصر عزت و اقتدار کشور عزیزمان ایران راست کند. از بذل توجه و دقت نظر مسئولین دلسوز استانی و مدیران ارشد و اجرایی کشور در امر بازسازی شهر و دیارمان که غافل نشویم مشکلات ساختاری و زیرساختی این دیار آنقدر سر به فلک کشیده که سعی و تلاش و عزمی گسترده به فراخنای همت والا و غیرت ستودنی مردمان این استان می‌طلبد. جهادی اقتصادی و سازندگی شکوفا و عزمی ملی به مثابه جهاد نظامی که مهران را از چنگال متجاوز بعثی آزاد ساخت.
در این مقال صحبت از این است که در قبال عزم بلند و همت راسخ این مردم که در طول اعصار مختلف همواره جان و مال خود را در راه دفاع از ارزش‌های ناب انقلاب اسلامی و اعتلای مذهب تشیع در طبق اخلاص گذاشته‌اند چه کار یا کارهایی بایستی انجام داد؟ چه اجر و پاداش یا مزدی در خور و لایق آنان ارائه کرد؟ موضوع اما فراتر از تشکر و امتنان زبانی و مادی است، چه اینکه تاریخ سراسر افتخار و عزت و سربلندی مردمان ایلام حداقل در طول 8 سال جنگ نابرابر و مشکلات عدیده آن مبرا می‌سازد آنها را از هرگونه چشمداشت و توقع مادی به پاس کوشش‌ها، رنج‌ها و مصائب‌شان از دیگر مردمان سرزمین‌مان.
اما سخن کربلا و اربعین و مرز مهران که می‌شود دیگر صحبت از منطقه‌ای خاص و جغرافیایی محدود نیست. این بار صحبت از وسعت سرزمینی مردمان و عاشقان و محبان و دلسوختگانی است به فراخنای کشور پهناورمان ایران که اگر با این دید و نگاه ژرف و عمیق به موضوع نگاه کرد دیگر هدف نه اعتلا و شکوفایی سرزمین آبا و اجدادی مردمان ایلام و مهران که هدف اعتلا، سربلندی و شکوفایی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی منطقه‌ای است که اکنون متعلق به تمام مردمان ایران زمین است.
هرگونه کوشش و تلاش در جهت آبادی و سازندگی این خطه از کشورمان بذر باارزشی است که ثمره و محصول آن نصیب تمام مردم ایران خواهد شد و چه سرمایه‌گذاریی سودمندتر و پرفایده‌تری از این وجود دارد؟ به یقین اگر از تمام افرادی که در طول این چند سال به ویژه و سال‌های قبل از طریق استان ایلام و شهر مهران عازم عتبات عالیات شده‌اند، نظرشان را در مورد لزوم توجه هر بیشتر و بهتر به عمران و سازندگی استان  جویا شد، اکثر قریب به اتفاق آنان نه تنها موافق بوده بلکه خود بارها از کمبود امکانات پایه‌ای و اولیه در این استان زبان به شکایت گشوده‌اند.
اکنون که این شاهراه ارتباطی معنوی و باارزش که به یمن وجود منابع و امکانات خدادادی و سرمایه انسانی مردمان و جوانان تلاشگر و باهمت آن و دلسوزی مدیران ارشد کشوری و استانی، می‌رود تا بعنوان یکی از قطب‌های اقتصادی و سیاسی کشور و محلی امن و جذاب برای جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی تبدیل شود وظیفه دست‌اندرکاران امر و لزوم توجه هر بیشتر مدیران ارشد اجرایی کشور را هر چه بیش از پیش می‌طلبد.
نگارنده در این خصوص تعدادی از عمده‌ترین و شاخص‌ترین موارد ساختاری و زیربنایی که این استان جهت برون‌رفت از وضعیت ضعیف و بیمارگونه کنونی و حرکت به سوی مسیر پیشرفت و آبادانی در بلندمدت به آنها احتیاج و نیاز مبرم و حیاتی داشته را در قالب موارد ذیل آورده است.
باز تاکید می‌گردد که این موارد نه همه بلکه تنها گوشه‌ای محدود از مسائل و مشکلاتی است که نبود آنها و عدم توجه به آنها به معنی دست رد بر پیشکش موهبت و افتخاری است که خداوند در این برهه از زمان به پاس همت والای مردمان این خطه و به یمن همسایگی با عتبات عالیات به این استان و منطقه محروم عطا کرده است.
حوزه حمل و نقل شهری و بین شهری
1- پیگیری لازم و مستمر مسئولین استانی و کشوری در جهت عملیاتی شدن پروژه احداث راه‌آهن به استان و پایانه مرزی مهران جهت برون‌رفت جغرافیایی منطقه و سهولت دسترسی به استان که کمترین منفعت و فایده آن تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری مطمئن در استان به جهت دسترسی سریعتر و بهتر به بازارهای مصرف داخلی و خارجی و تامین مواد اولیه و مورد نیاز خود، افزایش تردد ایمن زوار و گردشگران داخلی و خارجی به استان و توسعه معیشتی و اقتصادی مردم استان خواهد بود.
2- توسعه زیرساختی و توسعه امکانات پروازی در جهت افزایش تعداد ناوگان هواپیمایی و شرکت‌های مسافربری هوایی فرودگاه ایلام در کوتاه‌مدت و پیگری و تخصیص اعتبار ملی به جهت احداث فرودگاه بین‌المللی شهر مهران در افق زمانی چندسال آینده.
3- پیگیری‌های لازم و مکرر در جهت تخصیص اعتبار ملی در خصوص احداث و تکمیل راه‌های مواصلاتی و بین شهری استان، احداث بزرگراه و چندبانده کردن مسیرهای زمینی منتهی به مرز بین‌المللی مهران و تجهیز آنها از حیث امکانات رفاهی و بین‌راهی و ایمن‌سازی آنها هم‌راستا با شان و منزلت مردم استان و به تبع آن مردم باعزت ایران اسلامی.
حوزه بهداشت و درمان
1- توجه ویژه به بحث بهداشت و درمان استان، تقویت و افزایش بودجه‌های استانی و ملی به جهت احداث، تکمیل و بهره‌برداری از مراکز درمانی و بیمارستانی و تجهیز آنها به وسایل و امکانات پیشرفته تشخیصی و درمانی مورد نیاز، چه اینکه نظر به بین‌المللی بودن مرز مهران می‌توان از این مراکز در جهت  توسعه توریسم درمانی نیز استفاده بهینه را بعمل آورد.
2- احداث مراکز پژوهشی درمانی دانشگاهی (بعنوان نمونه راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی در جهت تشخیص، کنترل و درمان بیماری‌های ناشی از هجوم ریزگردها به استان).
3- تکمیل، احداث و تجهیز پایگاه‌های امداد جاده‌ای.
4- راه‌اندازی اورژانس هوایی.
حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری
1- ایجاد مشوق‌های مالی، سرمایه‌ای و مالیاتی مناسب و تحریک سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بویژه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در جهت سرمایه‌گذاری مناسب و سودآور و ایجاد مراکز تولیدی و اشتغال‌زا و حمایت از آنها.
2- توجه ویژه و پیگیری جدی مربوط به اجرایی و عملیاتی شدن منطقه آزاد تجاری مهران، گمرک و بحث بازارچه های مرزی جهت برون رفت اقتصادی، سیاسی و معیشتی استان از وضعیت نامطلوب کنونی.
حوزه سیاسی
1-  توجه ویژه و ملی به پایانه مرزی مهران در خصوص جذب منابع مالی لازم جهت تکمیل، بهسازی و افزایش امکانات رفاهی، اقامتی و امنیتی آن.
2- پیگیری و تلاش در جهت مستقر شدن سرکنسولی کشور عراق در استان.
حوزه گردشگری
ایجاد مشوق‌های مالی مناسب در جهت احداث و راه‌اندازی مراکزتوریستی، اقامتی، رفاهی و گردشگری مناسب توسط بخش خصوصی که زیبنده و در خور نام ایلام عروس زاگرس باشد.
نظرات ارسال نظر