حجت‌الاسلام‌والمسلمین صغیرا:

بحث ازدواج، یک بحث شیرین است

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان ایلام گفت: بحث ازدواج برای همگان یک بحث جذاب است و همه آحاد جامعه در برخورد با موضوع ازدواج با اقبال تمام به ارئه راهکارها و همکاری در این حوزه ورود خواهند کرد
به گزارش فریاد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین صغیرا در اولین جلسه ستاد ازدواج دانشجویی دانشگاه‌های استان اظهار کرد: در دانشگاه‌ها دو موضوع اگر در راس امورات فرهنگی دانشگاه‌ها قرار بگیرد خیلی از راهبردهای فرهنگی به هدف خواهند نشست.
وی افزود: موضوع اول نماز و موضوع دوم ازدواج دانشجویی است که باید هرکدام را به تفصیل مورد بررسی قرار داد و عقلای فرهنگی در این خصوص تخصصاً وارد شور و مشورت شوند و راه کار ارائه دهند.
دبیر ستاد ازدواج دانشجویی دانشگاه‌های استان با اشاره به این نکته که ازدواج یک بحث شیرین است، گفت: اما بحث ازدواج برای همگان یک بحث جذاب است یعنی همه آحاد جامعه در برخورد با موضوع ازدواج به صورت جدی و با اقبال تمام به ارئه راهکارها و یا همکاری و دستگیری در این حوزه ورود خواهند کرد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان ایلام بیان کرد: موضوع ازدواج دانشجویی را می‌توان در دو قالب گنجاند یکی از جنبه اجرایی موضوع ازدواج دانشجویی و دیگری که مهم‌تر هم است ترویج ازدواج آسان در ایام دانشجویی است.
وی اضافه کرد: باید به این نکته هم اشاره شود که تمام آمارهای جوامع آماری به ثبات ازدواج‌های دانشجویی اذعان دارند و آمار طلاق ازدواج‌های دانشجویی بسیار پایین‌تر از آمار طلاق کشور می‌باشد. این خود موید برخورد عقلایی با موضوع مهم ازدواج است و در همین راستا پیشنهادهایی هم وجود دارد که می‌تواند در ترویج و رونق بخشی به معقوله ازدواج موثر واقع شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین صغیرا پیشنهادهای خود را درباره ازدواج دانشجویی اینگونه تشریح کرد:
1- ترویج و افزایش خوابگاه‌های متاهلی در دانشگاه‌ها.
2- در میان کانون‌های متعدد دانشگاه جای کانون ازدواج خالی است.
3- تشکیل یک مرکزی برای مشاوره دانشجویی در حوزه ازدواج و مسائل بعد ازدواج که با نگاه تخصصی به موضوع ازدواج دریچه نویی را پیش روی جوانان متقاضی ازدواج آسان باز کنند.
4- پیش‌بینی محلی ثابت و متمرکز برای موضوع ازدواج دانشگاهیان جهت هم سو نمودن دستگاه‌های متولی ازدواج دانشجویی.
5- رابطین دانشگاه‌ها در خصوص مسائل ازدواج دانشجویی در دانشگاه‌ها تعیین شوند تا مباحث در حیطه ازدواج دانشجویی به صورت تخصصی دنبال گردد.

امر ازدواج در کل کشور مغفول مانده است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدباقر هاشمی با بیان این نکته که بحث ازدواج در کل کشور مغفول واقع شده، افزود: این مسئله در داخل استان هم رو به ضعف خواهد رفت لذا پشتیبانی دستگاه‌های متولی از معقوله ازدواج و علی‌الخصوص ازدواج دانشجویی بسیاز ضعیف می‌باشد.
وی افزود: کانون ازدواج دانشجویی نیز با موانع جدی مواجه است که باید خیلی روی آن کار کارشناسی شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به مسئله ازدواج در تمام دنیا، گفت: دانش خانواده در کل دنیا اینگونه است که به محض اینکه فرد آمادگی ازدواج پیدا کرد همه عوامل آماده محقق کردن این نیاز مشروع فرد قرار می‌گیرند اما در ایران بر خلاف این است تمام عوامل دست به دست هم می‌دهند تا از این خواسته وی را منصرف نمایند.
وی بیان کرد: اگر وضعیت ازدواج در کشور به همین صورت پیش برود به دلایل مختلف، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی با افول کلی امر ازدواج مواجه خواهیم شد و لذا باید نگاه جامع به مسئله ازدواج داشته باشیم و همه مسئولان به فکر چاره اندیشی جهت رونق بخشی به این سنت حسنه که به واقع حلال مشکلات فرهنگی هست، باشند.

بودجه دانشگاه‌ها کفاف امر مهمی مانند ازدواج دانشجویی را ندارند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عوض‌نژاد با اشاره به نگاه کلی ستاد ازدواج دانشجویی بیان کرد: در نگاه کلی ستاد ازدواج دانشجویی باید کارهای کلانی در خصوص ترویج، تبلیغ، و رونق بخشی به موضوع ازدواج دانشجویی انجام دهد.
وی افزود: در این راستا می‌توان جلسات تبلیغی در طول سال برگزار و جلسات مشاوره‌هایی سطح بالا با نگاه تخصصی به مسائل و مشکلات ازدواج دانشجویی دایر کرد.
معاونت دانشگاه پیام نور با اشاره به بودجه‌های دانشگاه‌های کشور تصریح کرد: باید سازمان‌های مرکزی آموزش عالی کشور به دنبال جذب بودجه‌های دانشگاهی ویژه ازدواج دانشگاهیان باشند.
وی اضافه کرد: بودجه دانشگاه‌ها اصلاً کفاف امر مهمی مانند ازدواج دانشجویی را ندارند.

دختران دانشگاه فرهنگیان خوش ازدواج هستند
دکتر اردشیر شیری در این جلسه با اشاره به این نکته که اهمیت امر ازدواج بر کسی پوشیده نیست، اظهار کرد: در دانشگاه فرهنگیان برای امر ازدواج با چالش‌هایی رو به رو هستیم که درصد آمار ازدواج دانشگاه را به نسبت دانشگاه‌های دیگر پایین آورده است.
وی گفت: دانشجویان دانشگاه فرهنگیان کم سن و سال‌ترین قشر دانشجویی در بین دانشگاه‌های کشور هستند، لذا خیلی نمی‌توان انتظار داشت ازدواج دانشجویی در این دانشگاه پررنگ جلوه نماید.
رییس دانشگاه فرهنگیان ایلام با ذکر این نکته که دختران دانشگاه ما خوش ازدواج هستند، افزود: در مقابل پسران ما بد ازدواج هستند یعنی به دلایلی متقاضی ازدواج با دانشجویان دختر دانشگاه فرهنگیان بسیار ولی پسران دانشگاه کم می‌باشد.
وی تصریح کرد: ورودی‌های ما در دانشگاه فرهنگیان بین دخترها و پسرها تعادل ندارد، ورودی دختران 63 درصد و آقایان 37 درصد است.
دکتر اردشیر شیری با اشاره به این موضوع که محل خدمت دانشجویان ما پس از دوران فارغ‌التحصیلی تعیین شده است، تصریح کرد: دانشجویانی که شرایط لازم را برای ازدواج پیدا خواهند کرد ممکن است بعد از دوران فارغ‌التحصیلی با فواصل دور از هم قرار گیرند که این خود یکی دیگر از چالش‌های پیش روی دانشجویان ما در معقوله ازدواج می‌باشد.
رییس دانشگاه فرهنگیان برای رونق بخشی ازدواج چند پیشنهاد را مطرح کرد: همایش‌هایی جهت تبیین وضعیت موجود برای دانشجویان در شرف ازدواج دانشجویی و یا متقاضی ازدواج دانشجویی برگزارشود.
وی گفت: نقش صدا و سیما در تولید محصولات فرهنگی در راستای فرهنگ سازی مسائل ازدواج دانشجویی بسیار برجسته و انکارنشدنی است.

برنامه‌های فرهنگی در حیطه ازدواج دانشجویی از غنای بالایی برخوردار نیست
دکتر محمد حیدری میرزایی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی با موضوع ازدواج، افزود: برنامه‌های فرهنگی در حیطه ازدواج دانشجویی از غنای بالایی برخوردار نیست و متاسفانه و در این خصوص باید فعالیت‌های بیشتری انجام داد.
وی گفت: باید کسب آمار موفقیت ازدواج دانشجویی به صورت دقیق و سال به سال از دانشجویان مزدوج را منتشر کرد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام افزود: ما باید کارگاه‌های ازدواج دانشجویی را خیلی جدی و پررنگ در طول سال برگزار کنیم.

ما باید اصل هزینه کمتر و کیفیت بالاتر را بپذیریم
در این جلسه دکتر امامی‌پور با اشاره به اردوهای ازدواج دانشجویی، اظهار کرد: ما باید اصل هزینه کمتر و کیفیت بالاتر را بپذیریم یعنی می‌شود زمان اردو رابه شکلی انتخاب کرد که کاهش هزینه‌ها را به دنبال داشته باشد.
نماینده دکتر علی اکبری در این جلسه تصریح کرد: در حوزه فرهنگ‌سازی باید به دانشجویان برنامه‌ریزی، آموزش و مطالعه تدریس شود زیرا غالباً جامعه انسانی مطالعه و خودشناسی ندارند.

افزایش طلاق یک امر کاملاً طبیعی است
دکتر استاک نماینده ریاست دانشگاه علوم پزشکی در این جلسه به افزایش آمار طلاق اشاره کرد و گفت: افزایش طلاق در این مقطع از تاریخ یک امر کاملاً طبیعی است.
وی افزود: افزایش طلاق در جامعه به یک امر عادی تبدیل شده و نمی‌توان از بیان این مسئله فرار کرد.

کارهای تبلیغی و فرهنگی در خصوص ازدواج دانشجویی خیلی زودتر صورت گیرد
خانم فلاحی نماینده ریاست دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به تبلیغ امر ازدواج در میان دانشجویان، گفت: کارهای تبلیغی و فرهنگی در خصوص ازدواج دانشجویی خیلی زودتر از موعد ثبت نام دانشجویان صورت گیرد تا تاثیر مستقیم در ازدواج‌های دانشجویی داشته باشد.

ستاد ازدواج دانشجویی دانشگاهیان خدمات مادی و معنوی زیادی ندارد
آقای محمدی نماینده ریاست دانشگاه پیام نور با بیان این موضوع که ستاد ازدواج دانشجویی دانشگاهیان خدمات مادی و معنوی زیادی ندارد، افزود: این مسئله خود بزرگ‌ترین مانع برای ترویج ازدواج دانشجویی است.
وی تصریح کرد: در خصوص بودجه ازدواج دانشجویی تفاهم‌نامه‌هایی از نهادهای بالا دست منعقد شود تا مشکلات مالی در این زمینه مرتفع شود.

تنظیم و انتشار: فردین حسینی
نظرات ارسال نظر