چهل سال همدلی در آیینه اقوام

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: در اتاق فکر کارگروه ستاد چهلمین سالگرد انقاب اسلامی به انتخاب یک عنوان برای برگزاری جشن‌های دهه فجر با عنوان «چهل سال همدلی در آیینه اقوام استان ایلام» رسیدیم
به گزارش فریاد، عمران خودآموز در نشست خبری ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ستاد چهلمین سالگرد انقاب اسلامی کارگروه‌های زیادی دارد که مسئولیت کارگروه فرهنگی این ستاد بر عهده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی گفت: در اتاق فکر این کارگروه به انتخاب یک عنوان برای برگزاری جشن‌های دهه فجر با عنوان «چهل سال همدلی در آیینه اقوام استان ایلام» رسیدیم.
خودآموز افزود: در ایام دهه فجر در تمامی شهرستان‌ها برگزاری جشن داریم که در شهرستان ایلام نیز این جشن‌ها در پارک چغاسبز برگزار می‌شود.
وی تاکید کرد: امسال با توجه به تقارن دهه فجر با ایام فاطمیه، در روزهای منتهی به شهادت حضرت زهرا(س) محفل شعرخوانی فاطمی خواهیم داشت.

اکران 42 فیلم در سینما فرهنگ ایلام در ایام دهه فجر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین رویداد هنری کشور جشنواره فیلم فجر است و امسال در سالن سینما فرهنگ مجتمع فرهنگی ارشاد ایلام نزدیک به 42 اکران فیلم خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: 5 فیلم در بخش سیمرغ و پروانه‌ها را در رده سنی دانش‌آموزان به صورت رایگان اکران خواهیم کرد و همچنین قصد داریم کسانی که در مناطق حاشیه‌ای استان سکونت دارند را به تماشای این فیلم‌ها بیاوریم.
وی افزود: در بخش رقابت سینمای ایران 9 فیلم اکران خواهد شد و از چهره‌های سینمایی استان هم دعوت کرده‌ایم که در اکران این فیلم‌ها در کنار مردم حضور داشته باشند.

اجرای موسیقی زنده در شهرستان‌های استان ایلام
عمران خودآموز با بیان این نکته که در تمامی شهرستان‌های ایلام اجرای موسیقی خواهیم داشت تصریح کرد: از گروه موسیقی آلامتو با سرپرستی محمدجواد شوهانی درخواست کرده‌ایم تا در تمامی شهرستان‌های استان به اجرای موسیقی زنده بپردازند.
وی افزود: تمام ظرفیت‌های فرهنگی استان در ایام دهه فجر به نمایش خواهند در آمد.

برپایی نمایشگاه آثار مکتوب ناشران و نویسندگان استان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با ذکر این نکته که تمام ظرفیت‌های فرهنگی استان در ایام دهه فجر به نمایش در خواهند آمد به نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه 3 سال پیاپی در ایلام در فصل زمستان و در مکان نامناسب برگزار می‌شد و برپایی این نمایشگاه را به مهرماه سال آینده و در محل مصلی ایلام موکول کردیم اما در ایام دهه فجر امسال نمایشگاه آثار مکتوب ناشران و نویسندگان استان را برپا خواهیم کرد.

انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود
عمران خودآموز با بیان این نکته که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود، اظهار کرد: امام راحل و مقام معظم رهبری بر فرهنگی بودن انقلاب تاکید کردند و ما کارگروه‌های فرهنگی را در راهبرد این اهداف تشکیل دادیم وا باید به چهل سال گذشته خودمان نگاه کنیم که تا چه اندازه در راه آرمان‌های انقلاب قدم برداشته‌ایم.
وی به نقدهایی که در فضای مجازی از انقلاب می‌شود اشاره کرد و گفت: در فضای رسانه‌ای کشور به این 40 سال انقلاب اسلامی نگاه منتقدانه می‌کنند که ما در این 4 دهه به تضارب آرا رسیده‌ایم ولی این نقدها یک خروجی مناسب را برای انقلاب اسلامی به ارمغان آورده است و ظرفیت جمهوری اسلامی نشان داده که همگان می‌توانند نظرات و انتقادات خود را به گوش همه برسانند.

برگزاری انتخابات تشکل‌ها و انجمن‌ها
عمران خودآموز در بخش دیگر صحبت‌هایش به مدیریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام اشاره کرد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 14 نفر به صندلی مدیرکلی این اداره تکیه کرده‌اند که بنده با 4 مدیرکل آن افتخار همکاری داشته‌ام و از سال 92 این اداره یک رویکرد جدید را شروع کرد و شعار آن هم این بود که فرهنگ و هنر به اهل آن داده شود.
خودآموز افزود: برای تشکل‌ها و انجمن‌ها که بیشتر به صورت انتصابی اداره می‌شد انتخابات برگزار کردیم و یک پوست‌اندازی با ترکیب جدید در این نهادها به وجود آمد.

احداث نگارخانه و پلاتو تئاتر در استان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با بیان این نکته که استان ایلام میزبان جشنواره‌های متعددی بوده است، اظهار کرد: در سال‌های 95 و 96 دهلران میزبان جشنواره فرامنطقه‌ای تئاتر خیابانی بود که اتفاق بسیار خوبی را در سطح استان به وجود آورد و همچنین حضور هنرمندان برجسته استان ایلام در جشنواره‌های ملی و کشوری نشان از سعی و تلاش این هنرمندان می‌دهد.
خودآموز گفت: ما در حوزه هنرهای تجسمی استادان بزرگی را در استان داریم و اولین نگارخانه استان در فروردین‌ماه امسال به نام علی‌اشرف صندوق‌آبادی افتتاح شد که دوستان هنرمند ما می‌توانند در این نگارخانه اجرای فعالیت داشته باشند.
وی به کمبود امکانات و نبود پلاتو تئاتر در استان اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته هنرمندان تئاتر از ما درخواست یک پلاتو را داشتند که در سایر استان‌ها چندین پلاتو وجود دارد و ما امسال با همکاری سایر ارگا‌ن‌ها در حال ساخت یک پلاتو در مجتمع ارشاد هستیم و سعی داریم که عید نوروز افتتاح شود.

کلنگ‌زنی احداث سینما در ایلام
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به تخریب سینما قدس ایلام اشاره کرد و گفت: سال 92 به دلیل استهلاک و عدم وجود امنیت این مکان تخریب شد که متاسفانه امر بازسازی آن انجام نشد و تبدیل به پارکینگ شده است.
وی افزود: مالک زمین قصد داشت یک مجتمع را با رویکرد اقتصادی احداث کند ولی ما با تفاهم‌نامه‌ای که با وی امضا کردیم بنا را براین گذاشتیم که یک سینما را در مجتمع احداث کند و در تلاش هستیم که در دهه فجر کلنگ‌زنی شود.

افزایش اعتبارات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام
عمران خودآموز به اعتبارات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: سال گذشته تقریباً 960 میلیون تومان اعتبار مصوب داشتیم که 479 میلیون تومان آن تخصیص داده شد و این بودجه امسال به 1 میلیارد و 200 میلیون تومان افزایش یافت که 740 میلیون تومان آن تخصیص داده شده است.

افزایش سرانه فضای فرهنگی در استان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در بخش پایانی صحبت‌هایش با بیان این نکته که سرانه فضای فرهنگی در استان به ازای هر نفر نیم متر است، اظهار کرد: در بحث سند آمایشی که به نمایش گذاشته شد قرار بر این شد که این فضا را به 80 سانتی مترمربع افزایش دهیم.

تنظیم و انتشار: فردین حسینی
نظرات ارسال نظر