قطع ۱۰۰ هزار سیم‌کارت مزاحم پیامکی

با گذشت ۱۸ روز از دستور رئیس جمهور مبنی برحل سریع معضل پیامک‌های تبلیغاتی، شمار سیم‌کارت‌های مسدود شده به دلیل ارسال این پیامک‌ها، با جهشی قابل توجه به ۱۰۰ هزار سیم کارت رسید
به گزارش فریاد، به دنبال دستور صریح رئیس جمهور مبنی بر حل مشکل پیامک‌های تبلیغاتی که سال‌هاست مشترکان تلفن همراه با آن مواجه هستند، روند پیگیری این موضوع از سوی وزارت ارتباطات سرعت بیشتری یافته است.
حسن روحانی اول بهمن‌ماه در جمع مدیران وزارت ارتباطات با تاکید براینکه دریافت پیامک‌های گاه و بیگاه تبلیغاتی نارضایتی مردم را به همراه دارد، از وزیر ارتباطات خواست چاره‌ای برای این معضل بیاندیشد.
پس از این دستور، وزیر ارتباطات به دفاتر خدمات ارتباطی که با شیوه‌های غیرقانونی، سیم‌کارت تلفن همراه را در اختیار ارسال کنندگان پیامک‌های مزاحم قرار می‌دهند، اخطار داد و اعلام کرد: موضوع جریمه «لغو مجوز» بدون اغماض و پذیرش توجیه در قبال این تخلف، به سازمان تنظیم مقررات ابلاغ شده و اجرایی می‌شود.
پس از آن در فاصله کمتر از یک هفته، محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که با بی‌توجهی به اخطارهای مربوط به فروش غیرقانونی سیم کارت، مجوز ۳۰ دفتر خدمات ارتباطی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی لغو شده و سیستم شناسایی مزاحم‌های پیامکی در یک روز ۸۴۰ سیم‌کارت متخلف را شناسایی و قطع کرده است.
چرا که به اعتقاد وزیر ارتباطات بیشترین اعتراضات از پیامک‌های تبلیغاتی مربوط به پیامک‌هایی است که از سمت سیم کارت‌های شخصی و به صورت انبوه ارسال می‌شود و ارسال پیامک از سرشماره‌های پیامکی در صورت اعتراض کاربران، به راحتی قابل رسیدگی است.
براین اساس وزارت ارتباطات از طریق فرآیند هوش مصنوعی و نیز دریافت شکایات از کاربران، نسبت به قطع سیم کارت‌های ارسال کننده این پیامک‌های مزاحم اقدام می‌کند.

قطع ۴۰ هزار سیم کارت مزاحم در ۴۰ روز
آمارها نشان می‌دهد که تا ۸ دی ماه امسال حدود ۶۲ هزار سیم کارت ارسال کننده پیامک‌های تبلیغاتی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مسدود شده بود؛ هم اکنون با گذشت نزدیک به ۴۰ روز و پس از دستور رئیس جمهور و سرعت بخشیدن به پیگیری این معضل، شمار سیم کارت‌های قطع شده به رقم ۱۰۰ هزار سیم کارت نزدیک شده است.
آخرین آمار ارائه شده از وضعیت برخورد با سیم کارت‌های شخصی ارسال کننده پیامک تبلیغاتی که در پایگاه اطلاع‌رسانی رگولاتوری منتشر شده است، نشان می‌دهد که بیش از ۹۸ هزار و ۶۵۲ سیم کارت تا پایان روز ۱۷ بهمن‌ماه جاری به دلیل ارسال پیامک تبلیغاتی مزاحم، قطع سرویس شده‌اند.
این درحالی است که تا روز ۲۵ آذرماه شمار سیم کارت‌های قطع شده به دلیل مزاحمت پیامکی، ۳۰ هزار سیم کارت و تا هشتم دی‌ماه، ۶۲ هزار سیم کارت بود.
آخرین آمار رگولاتوری از برخورد با سیم کارت‌های شخصی که نسبت به ارسال تبلیغات اقدام می‌کنند، حاکی از آن است که روند برخورد رگولاتوری شدت بیشتری یافته و درعرض ۴۰ روز تعداد ۴۰ هزار سیم کارت مسدود شده است.
در این زمینه وزیر ارتباطات نیز اعلام کرد که ظرف ۳ روز مزاحمت‌های پیامکی ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده، سیم‌ کارت‌های شناسایی شده‌ ارسال کننده‌ پیامک‌های مزاحم، از ۵۸۰۰ سیم‌کارت فعال به حدود ۲۰۰ سیم‌کارت در روز کاهش یافته و میزان شکایات به سامانه ۱۹۵ هم با کاهش ۹۵ درصدی روبرو شده است.
نظرات ارسال نظر