گرما ۱۱۸ ایلامی را راهی بیمارستان کرد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با آغاز موج گرمای شدید از ابتدای هفته در استان تاکنون ۱۱۸ شهروند به سبب گرمازدگی به بیمارستان‌ها مراجعه کردند و درمان شدند.
به گزارش فریاد، فیروز بالاوندی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بیش از نیمی از این افراد میانسال و از اهالی شهرستان‌های مناطق گرمسیری دهلران و مهران هستند.
وی گفت: با توجه به افزایش دمای هوا تا پایان هفته، مردم استان برای حفظ سلامت خود، در ساعت‌های اوج گرما از رفت و آمد غیرضرور زیر تابش آفتاب خودداری کنند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد: گرما زدگی می‌تواند به صورت خفیف، متوسط یا شدید بروز کند و در موارد شدید حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.
او ادامه داد: در مراحل اولیه گرمازدگی در فرد نشانه‌هایی مانند تپش قلب و عرق کردن زیاد دیده می‌شود و در صورتی که میزان تعریق فرد افزایش یابد مقدار زیادی مایع از بدن او از دست می‌رود و الکترولیت‌های ضروری بدن مانند سدیم و پتاسیم نیز دفع می شود.
ساعات اوج تابش آفتاب و گرما به طور کلی از ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر ادامه می یابد بنابراین توصیه می‌شود افراد در این ساعت‌ها از منزل بیرون نروند؛ اما زمان‌هایی وجود دارد که فردی مجبور می‌شود در معرض گرما و آفتاب قرار بگیرید، بنابراین بهتر است در این زمان‌ها تا اندازه ممکن از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب اجتناب کنند.
به‌ دلیل ورود سامانه پر ارتفاع جنب حاره‌ای به استان ایلام، دمای هوا در مناطق سردسیری بالای ۴۰ درجه و در مناطق گرمسیری به مرز ۵۰ درجه رسیده است.
نظرات ارسال نظر