به بهانه استفاده همگانی از اپلیکیشن فیس آپ؛

پیری پیش از موعد، کجا با این عجله؟!

لازم نیست پیش از موعد به استقبال پیری برویم، این روزهای ناخوب، این عصر عصیان گرانی و بیکاری، به خودی خود، حسابی ما را پیر و پیرتر کرده است، برای رسیدن به پیری عجله نکنیم!
خداداد ابراهیمی*
فیس آپ اپلیکیشنی روسی است که در ژانویه ۲۰۱۷ برای iOS و فوریه همان سال برای اندروید منتشر شده و کاربران زیادی در سراسر دنیا دارد. با این نرم افزار می‌توانید مدل موی جدیدی برای خود درست کنید، به چهره‌های جدی لبخند اضافه کنید، افراد را جوانی خود را پیر و پیرتر نشان دهید و در زمان کوتاهی «ترند» شوید و جریان به وجود آورید.
این روزها برخی از سلبریتی‌ها و چهره‌های معروف هنری و ورزشی با استفاده از اپلیکیشن فیس آپ، با انتشار عکسی غیرواقعی از دوران پیری خود، به استقبال از چالشی رفته‌اند که سال‌ها پیش نیز با آمار کمتری اتفاق افتاده بود. اما این روزها استقبال از این چالش، آماری سرسام‌آور پیدا کرده، پیر و جوان، معروف و بی نام و نشان، حتی آدم‌های کوچه بازاری هم تصویر تغییر یافته پیری خود را منتشر می‌کنند.
راستی تاکنون از خود پرسیده‌ایم که ماحصل این چالش کدام درد زندگی ما را درمان می کند؟ این چالش چقدر به افتخارات ما می‌افزاید؟ اصلاً جوانی یا پیری ما برای مخاطبان فضای مجازی چه اهمیتی دارد؟ 
چرا به استقبال پیری می‌روید؟ لطفاً جوانی را تبلیغ کنید! قرار نیست دنیای مجازی آنقدر ما را بازیچه خود قرار دهد که دستی دستی خود را به چمبره و مخمصه پیری زود‌رس بیندازیم! قرار نیست هر اپلیکیشنی هر دستوری به ما داد، چشم بسته و تحقیق نکرده، اطاعت کنیم،؛ چشم، آب یخ روی دوستم می‌ریزم! چشم مانکن می‌شوم! چشم پیر می‌شوم !
به استقبال پیری رفتن حتی شوخی آن هم خوشایند نیست، حتی برای افزایش فالوور گزینه مناسبی نیست. چرا با تبعیت از چالش‌ها برای روح و روان خود چالش ایجاد می‌کنیم؟!
چالش‌ها دستاورد دنیای مجازی شبکه‌های اجتماعی نوین است، فارغ از چالش‌های مثبت و سازنده که گاهی مضامین انسانی، نوع‌دوستی، عدالت‌خواهی، بهداشت محیط زیست و نظیر آن را ترویج می‌دهند، تبعیت و تقلید از برخی چالش‌های پوچ و بی هدف، تبعات روحی و روانی مخربی را در پی خواهد داشت. چالش‌هایی که تقلیدهای کورکورانه را به دنبال داشته و همواره بشر را به رنج افکنده است. یک روز تقلید از شلوار وصله‌دار و پوشش غربی، یک روز تقلید از تیپ و آرایش ظاهری محیر‌العقول و یک روز هم تقلید از چالش‌ها، چالش سطل آب‌ یخ، چالش محتوای کیف، چالش باز کردن در بطری، چالش مانکن و چالش پیری.
چالش پیری ممکن است به نحوی غیرمستقیم، یاس و دل‌مردگی را به افراد تزریق کند. اغلب افراد با مشاهده تصویر پیری خود، یکه می‌خورند، غافلگیر می‌شوند، ناامید می‌شوند و افسوس می‌خورند و شاید عده‌ای هم رنجیده خاطر خطاب به همین عکس خود بگویند:
پیر نشو لعنتی!
لازم نیست پیش از موعد به استقبال پیری برویم، این روزهای ناخوب، این عصر عصیان گرانی و بیکاری، به خودی خود، حسابی ما را پیر و پیرتر کرده است، برای رسیدن به پیری عجله نکنیم! روزگار، بالاخره روزی بی روتوش، بی مدد فتوشاپ و خارج از فیس آپ، چین و چروک صورت، چهره واقعی و کوژپشتی همه ما را منعکس می‌کند. لطفاً امید را هنرمندانه به جامعه انعکاس دهیم! اصلاً بیایید تصویر نوجوانی، جوانی و تصویر بهروزی و رزوهای خوب زندگی خود را منتشر کنیم! عکس دوران نوجوانی ما حتی زشتش هم قشنگ است. لااقل حال خود و خانواده مارا خوب می‌کند و خاطرات خوب گذشته را زنده خواهد کرد و لبخندی بر چهره‌ها خواهد نشاند.
می‌توانیم سطح امید به زندگی را اندکی بهبود ببخشیم! کافی ست "چالش نوجوانی" را جانشین "چالش پیری" کنیم!
*فعال رسانه‌ای
نظرات ارسال نظر