مردمان کُرد مرزدار و مرزبان ملی بودند

استاندار ایلام، گفت: اتحاد، همبستگی و همدلی اقوام با حفظ فرهنگشان مجموعه ایران را تشکیل می‌دهد و فرهنگ ایرانی و اسلامی نام می‌گیرد که پایه، اساس و قوام دهنده ملیت و هویت ایرانی اسلامی هستند.
به گزارش فریاد، قاسم سلیمانی دشتکی در نخستین کنگره سراسری شعر کُردی «هانا» در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی، اظهار کرد: مردمان کُرد از مرز و کیان اسلامی در طول سال‌ها و قرن‌ها دفاع کردند و مرزدار و مرزبان ملی بودند.
وی، تصریح کرد: مردمان کُرد در یک بُعد کاملاً موفق بودند، قوم کُرد رشادت‌های زیادی داشتند در حدی که تاریخ‌ساز بود، حماسه‌های بسیار ارزنده‌ای داشتند و اگر کُردها نبودند چه‌بسا امروز هم کشور هم نبود، اما امروز متأسفانه تاریخ این وقایع، دلاوری‌ها و رشادت در جایی ثبت و ضبط نشده است، متأسفانه وقایع‌نگاری و تاریخ‌نویسی نشد با این‌ همه مرزداری، دلاوری، شجاعت، مبارزه با ظلم، مبارزه با ستم که داشتند در تاریخ کمتر دیده شدند.
استاندار ایلام، با اشاره به علت عدم ثبت وقایع مردمان کُرد، اظهار کرد: چون مردم زاگرس‌نشین عادت به خاطره‌نویسی، یادداشت نویسی و تاریخ‌نویسی نداشتند اما دیگر اقوام داشتند، اما در عرصه شعر جالب است که افرادی که سواد نداشتند مثنوی، گلستان خمسه نظامی را حفظ می‌کردند و در محافل خودشان شعرخوانی داشتند، خود شاعر بودند و خیلی از شاعران بزرگی داشتند درحالی‌که سواد خواندن و نوشتن نداشتند.
سلیمانی دشتکی، یادآور شد: این موضوع، یک تاریخ دیرینه افتخارآمیز برای شاعران، نویسندگان و اقوام زاگرس نشین به‌ویژه قوم کورد است که در زمینه شعری بسیار موفق بودند، امروز هم ما باید به خاطره‌نویسی و ثبت وقایع عادت کنیم، آن‌کسی که تاریخ‌نویس است از لابه‌لای خاطرات مطلب پیدا می‌کند و این خاطرات را با منابع و وقایع مختلف تطبیق می‌دهد و در تاریخ‌نویسی و مستندسازی خود از آن بهره می‌برد.
وی، بابیان اینکه آثار هنری می‌تواند پایه، اساس و قوام دهنده ملیت باشد، گفت: شاهنامه و این رنج ۳۰ ساله فردوسی هنرش این بود که پارسی را جاودانه کرد و گرنه این زبان از بین رفته بود، سعدی و هنر سعدی این بود که در سازمان ملل متحد شعر و نظر سعدی به‌عنوان شاخص همبستگی اقوام بشری و بنی‌آدم، نصب‌شده است و این برای ایران اسلامی، شعر و زبان فارسی افتخار است.
استاندار ایلام، با تأکید بر اینکه پایه، ریشه، قوام کشور همه اقوام هستند، تصریح کرد: اگر ایران را بدون اقوام تصور کنیم، دیگر ایران وجود ندارد و اتحاد، همبستگی و همدلی اقوام با حفظ فرهنگشان مجموعه ایران را تشکیل می‌دهد و فرهنگ ایرانی و اسلامی نام می‌گیرد، به‌هیچ‌وجه نباید از این فرهنگ‌ها بترسیم چون خمیرمایه این فرهنگ‌ها، فرهنگ ایرانی و اسلامی است و خمیرمایه آن‌ها احیای گذشته دیرینه زندگی انسان‌ها در ایران است.
نظرات ارسال نظر