شهریار غلامپور:

پیام‌رسانان تلگرامی و اینستاگرام و فعالیت مجازی در شبکه‌های اجتماعی خارجی مشروعیت قانونی ندارد

رییس اداره فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: بنا به دستور دادستان کل کشور، هرگونه استفاده نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی از پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی برای مکاتبات اداری و ارائه خدمات اداری ممنوع است.
به گزارش فریاد، به نقل از؟؟؟؟)* شهریار غلامپور اظهارداشت: فعالیت در پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی به استناد دستور قضایی قاضی وقت، پس از صدور دستور فیلترینگ تلگرام و ابلاغ اخیر دادستان کل کشور به کلیه وزارتخانه‌ها، تبادل اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی خارجی نظیر پیام‌رسان تلگرام و اینستاگرام مشروعیت قانونی نداشته و ممنوع است.
وی افزود: بنا به دستور دادستان کل کشور، هرگونه استفاده نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی از پیام رسان های اجتماعی خارجی برای مکاتبات اداری و ارائه خدمات اداری ممنوع است و نهادهای مذکور مکلفند تبلیغات خود در محیط پیام‌رسان‌های اجتماعی را صرفاً از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی دارای بیش از یک میلیون کاربر فعال انجام دهند.
رییس اداره فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: در این ابلاغیه تاکید شده است؛ با توجه به اینکه تبادل اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی خارجی نظیر تلگرام و اینستاگرام موجب می‌شود اطلاعات مبادله شده در اختیار شرکت‌های بیگانه مالک پیام‌رسان قرار گیرد و شبکه‌های خارجی می‌توانند پس از جمع‌آوری، داده‌پردازی و تحلیل داده‌های کاربران به اطلاعات حیاتی کشور دسترسی پیدا کنند و منجر به خطر افتادن امنیت ملی و منافع کشور گردد، با عنایت به مفاد مواد ۷۳۱ و ۷۳۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات که هرگونه اقدام عمدی و غیرعمدی که موجب دسترسی بیگانگان به اطلاعات مذکور شود را جرم تلقی کرده است.
به کلیه نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی و سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های تابعه ابلاغ گردیده از به‌کارگیری شبکه های اجتماعی خارجی نظیر تلگرام و اینستاگرام جهت هرگونه انتشار یا به اشتراک‌گذاری اطلاعات سازمانی یا مرتبط با سازمان، اطلاع‌رسانی و انجام امور اداری و روابط عمومی و سایر بهره‌برداری‌های اداری خودداری نمایند.
غلامپور ادامه داد: فعالیت کانال‌های تلگرامی با عناوین کانال خبری، اطلاع‌رسانی، تحلیلی و عناوین مشابه در فضای مجازی به‌خصوص فعالیت این کانال‌ها در پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی هیچگونه مشروعیت و وجاهت قانونی نداشته و کانال‌های تلگرامی در زمره رسانه‌های تابع قانون مطبوعات به رسمیت شناخته نمی‌شوند.
وی تصریح کرد: تنها فعالیت کانال‌های تلگرامی در پیام‌رسانان داخلی سروش، گپ، بله و… پس از ثبت کانال در سامانه ساماندهی محتوای فضای مجازی و دریافت شناسه شامد و فعالیت در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران بلامانع است هرچند که دریافت شناسه شامد به منزله پروانه فعالیت کانال و مشروعیت قانونی و حقوقی به عنوان یک رسانه نمی‌باشد.
وی ادامه داد: در استان ایلام ۸۷ رسانه با ترتیب انتشار روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه به صورت چاپی و الکترونیکی غیر برخط دارای مجوز هستند که از این تعداد قریب به ۳۵ رسانه فعال می‌باشد.
رییس اداره فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: همچنین ۴۳ پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی برخط در استان پروانه فعالیت دریافت کرده‌اند که از این تعداد ۴۰ پایگاه فعال می‌باشند.
*متاسفانه چندین رسانه این مصاحبه را به نام خود درج کرده‌اند و اینکه آقای غلامپور با چه کسی مصاحبه نموده است بر رسانه فریاد پنهان است.
نظرات ارسال نظر