دیپلماسی هوشمندانه اقتصادی استاندار، مسیر مطمئن برون‌رفت از محرومیت

شاید اولین بار است که یک تیم اقتصادی دولت با این کیفیت و دارای مسئولیت مستقیم در زمینه‌های مختلف با کارشناسان مربوطه و دارای توان تصمیم‌سازی در معیت یک نهاد نظارتی مهم برای یافتن راه‌های برون‌رفت استان از مشکلات زیرساختی و توسعه‌ای به ایلام سفر می‌کنند
مهدی کاکاخانی*
استان ایلام علیرغم بهره‌مندی از منابع عظیم خدادادی، داشتن مرز بین‌المللی، وجود پتانسل‌های مهم آب و خاک و کشاورزی، شکل‌گیری صنایع بزرگ و متوسط در چند سال اخیر، بالاترین نرخ باسوادی و نیروی جوان آماده کار و...، اما به عنوان آخرین استان در رتبه‌بندی اقتصادی کشور قرار دارد و به تبع آن درگیر با مشکلات متعددی از جمله داشتن بالاترین میزان بیکاری جوانان، بالاترین نرخ تورم، نبود فرصت‌های مناسب شغلی، مشکلات فقر و معضلات اجتماعی و... است. بنابراین نیازمند تخصیص منابع برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها، جذب سرمایه‌گذاران توانمند بخش خصوصی و تشویق و ترغیب شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به دولت و همچنین تزریق اعتبارات و تسهیلات ارزان قیمت برای رونق کسب و کار کوچک و متوسط است.
برای تحقق خواسته‌ها و گذر از مرحله نداشتن‌ها، برقراری ارتباط با مراجع مهم و تصمیم‌گیر کشور و اجرای دیپلماسی اقتصادی می‌تواند گشایشی در وضعیت فعلی به وجود آورد. به نظر می‌رسد قاسم سلیمانی دشتکی به عنوان استاندار از بدو انتصاب به خوبی این نکته را دریافته و از همان ابتدا گام‌های مهمی برداشته است. وی تاکنون مقامات و تیم‌های مهم اقتصادی زیادی را به استان دعوت کرده و حضور مقامات ارشد اقتصادی دولت به همراه رئیس دیوان محاسبات کشور در روز چهارشنبه 19 تیرماه در راستای اجرای این استراتژی می‌باشد.
همراهی دکتر عادل آذر به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور و بالاترین مقام یک نهاد نظارت مالی با مدیران بانک‌ها، روسای هیئت مدیره شرکت‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری وابسته به دولت نمی‌تواند یک اقدام تصادفی یا بدون حساب باشد. قطعاً استاندار ایلام با درایت و هوشمندی و در راستای ایجاد اطمینان در حمایت دیوان محاسبات از مدیران این سازمان‌ها، دکتر عادل آذر را همراه این تیم به استان آورده است.
به غیر از دکتر عادل آذر به عنوان رئیس دیوان و یک نهاد نظارتی، مرتضی شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی به عنوان مهمترین مرجع پرداخت اعتبارات و تسهیلات به بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف، محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران و رئیس کمیسیون بانک‌های دولتی، کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان و رئیس هماهنگی بانک‌های عامل خصوصی، محمدباقر عالی رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ایدر و مسئول سرمایه‌گذاری غیرمستقیم دولت در طرح‌های بزرگ صنعتی و...، اعضای تیمی بودند که در صورت ایفای تعهدات و عمل به وعده‌های خود به راحتی می‌توانند قفل محرومیت ایلام را باز کنند.
شاید برای اولین بار است که یک تیم اقتصادی دولت با این کیفیت و دارای مسئولیت مستقیم در زمینه‌های مختلف مانند: اختصاص بودجه‌های عمرانی، تخصیص منابع مالی و تسهیلاتی، سرمایه‌گذاری شرکت‌های توسعه‌ای وابسته به دولت همراه با کارشناسان مربوطه و دارای توان تصمیم‌سازی در معیت یک نهاد نظارتی مهم برای یافتن راه‌های برون رفت استان از مشکلات زیرساختی و توسعه‌ای به ایلام سفر می‌کنند.
در سنوات اخیر مخصوصاً در زمان برگزاری کنگره عظیم اربعین شاهد رفت و آمدهای فراوان مقامات کشوری و لشکری به استان بوده‌ایم و بعضاً در همان زمان انتقاداتی متوجه تیم مدیریتی استان دال بر عدم بهره‌گیری از این حضورها در سطح رسانه‌ها مطرح می‌شد. نیک می‌دانیم که آن ترددها بیشتر نمادین و جنبه‌های تبلیغاتی داشت.
اما یقین داریم که سفر هیئت بلندپایه اقتصادی روز چهارشنبه به دلیل مشخص بودن اهداف و خواسته‌ها و همچنین همراهی تیم‌های کارشناسی مربوطه، ما را بیشتر به پیگیری، اهتمام جدی و نگاه دلسوزانه قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار ایلام برای کاستن فاصله توسعه نیافتگی استان امیدوار می‌کند.
*مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی جامک
نظرات ارسال نظر