لحظه شماری برای عبور از دل کبیرکوه

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام از آغاز شمارش معکوس برای عبور از دل کبیرکوه خبر داد و گفت: حفاری تونل عظیم کبیرکوه در روزهای آینده به پایان می‌رسد.
به گزارش فریاد، علی اصغر کاظمی در بازدید از تونل کبیرکوه اظهار داشت: طول تونل اصلی کبیرکوه بین شهرستان‌های دره‌شهر و آبدانان در استان ایلام ۴۷۵۰ متر است که از سمت آبدانان ۳۲۵۰ متر و از سمت دره‌شهر نیز بیش از ۱۴۵۰ متر تونل اصلی حفاری شده و کمتر از ۵۰ متر حفاری باقی مانده است که در روزهای آینده عبور از دل کبیرکوه محقق خواهد شد.
وی تاکید کرد: برای رسیدن به تونل اصلی از سمت دره شهر ۸ رشته تونل کوچک در مجموع به طول ۱۵۰۰ متر نیز حفاری شده است.
مدیرکل راه وشهرسازی استان حفاری این تونل در سطح کشور را کم نظیر توصیف کرد و افزود: هدف از اجرای این تونل حذف گردنه صعب‌العبور کبیرکوه است و نقش این تونل در آینده نه تنها ارتباط شهرستان دره‌شهر و آبدانان، بلکه احداث یک راه جدید ارتباطی بین استان‌های ایلام- لرستان- کرمانشاه و خوزستان و همچنین دسترسی آسان استان‌های مرکزی به مرز بین‌المللی چیلات خواهد بود.
کاظمی یادآور شد: پس از حفاری این تونل بزرگ وارد فاز عملیاتی کف‌کنی، لاینینگ (طاق بتنی)، روشنایی و تهویه خواهیم شد.
تونل کبیرکوه شامل تونل اصلی به طول چهار هزار و ۷۰۰ متر، چهار دستگاه تونل دیگر در مجموع به طول ۷۰۰ متر در سمت دره شهر، یک دستگاه تونل ۱۲۵ متری انحراف آب در سمت آبدانان و ۱۴ کیلومتر راه های طرفین است.
مجموع اعتبار هزینه شده برای عملیات حفاری این تونل بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال بوده و برای تکمیل آن (تهویه، روشنایی، جاده و تقاطع های طرفین) بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
نظرات ارسال نظر