تازه‌ترین تصمیم تروریسم اقتصادی واشنگتن علیه ایران

وزیر امور خارجه آمریکا در تازه ترین تصمیم تروریسم اقتصادی واشنگتن علیه ایران، آژانس فضایی کشورمان را در فهرست تحریم‌ها قرار دارد.
به گزارش فریاد، این اقدام ضد ایرانی آمریکا در شرایطی انجام می‌شود که فرانسه در صدد انجام اقداماتی برای حفظ برجام است و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم بارها از مذاکره و رسیدن به توافق سخن گفته است.
اگرچه اقدامات پمپئو و جان بولتون برای ممانعت از هرگونه تماس یا گفت وگو برای حل مشکلی که تصمیم نابخردانه خودشان عامل آن شده است، تازگی ندارد اما همزمانی این تصمیم‌ها با تلاش‌های دیپلماتیک کشورها برای حفظ برجام، نشان می‌دهد کاخ سفید به دنبال امریکنیسم است و چندجانبه‌گرایی تنها در صورتی معنا می‌یابد که مطابق خواست نامشروع و غیرقانونی دولت ترامپ باشد. وزیر خارجه آمریکا در گام نخست پس از نشست مشترک خبری ترامپ-مکرون با رسانه‌های همسو در آمریکا مصاحبه کرد و با بیان اظهارات اهانت آمیز، علاوه بر اینکه نشان داد ترامپ در حوزه سیاست خارجی دست برتر ندارد، بلکه پمپئو و تیم "ب" که اکنون متزلزل‌تر از گذشته شده‌اند، دست به هر کاری می‌زنند تا تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران پایان نیابد.
وزیر خارجه ترامپ دلیل تصمیم امروز خود برای تحریم این صنعت علمی و فناوری غیرنظامی ایران را اتهام تکراری گسترش موشک‌های بالستیک و سلاح‌های کشتار جمعی برشمرده است در حالی که خود این کشور بزرگترین تولیدکننده تروریسم در جهان است که اسناد آن در نهادهای بین‌المللی منتشر شده و مقامات فعلی و پیشین کاخ سفید هم به آن اعتراف کرده‌اند، اخیراً از پیمان موشک هسته‌ای میان برد خارج شد و یک موشک کروز آزمایش کرد.
این اقدام آمریکا به شورای امنیت کشانده شد و روسیه و چین دو منتقد اصلی رفتارهای مخرب و تحریک‌آمیز آمریکا بودند و سایر اعضا هم به پیدایش خطر مسابقه تسلیحاتی هشدار دادند.
در دستور اجرایی امروز وزارت خارجه آمریکا علاوه بر این آژانس فضایی، دو ‌موسسه مرتبط با آن هم در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا، تلاش ایران برای ارسال ماهواره به منزله توسعه موشک‌های بالستیک دانسته شده و در صدد برآمده است تا آن را نقص برجام عنوان کند.
شاید بر کسی پوشیده نباشد که برخی محدودیت های برجام در سال ۲۰۲۰ پایان می‌یابد و تیم "ب" به دنبال آن است تا با استفاده از واژه‌هایی که تاریخ مصرف آنها گذشته است بین فعالیت‌های علمی ایران با برخی مسایل پیشین که موجب قطعنامه‌های شورای امنیت شده بود، ارتباطی برقرار سازد.
شاهد این ادعا تلاش‌های پمپئو برای متقاعد ساختن اعضای شورای امنیت به بازگرداندن قطعنامه ۱۹۲۹ است که البته چیزی بیشتر از آب در هاون کوبیدن نیست.
نظرات ارسال نظر