کارکرد غیرحرفه‌ای رسانه‌ای از فضای مجازی

در حوزه کار رسانه‌ای و افرادی که وارد این عرضه در فضای مجازی شده‌اند، این حس بی‌اعتمادی کاملاً هویدا بوده و خیلی از بنیان‌های رایج علمی و حرفه‌ای این عرصه را دستخوش دگرگونی‌هایی غیرواقعی و بعضاً غیرقابل جبران نموده است.
رضا رستمی*
از محاسن و معایب فضای مجازی زیاد سخن گفته شده و مطلب نگاشته‌اند، تاثیرات مثبت و منفی این فضا در کشور بر کسی پوشیده نیست، مخالفتی هم با کلیت گسترش و استفاده درست از این امکان و مزیت وجود ندارد.
اما سخنی که همه و همیشه بر آن تاکید دارند بهره‌وری مناسب به جهت آگاهی‌بخشی بهتر و آسان‌تر به جامعه هدف است، نکته‌ای بسیار مهم که متاسفانه اکنون کمتر به آن توجه می‌شود.
این ایراد به ما تنها مختص به میزان و نحوه استفاده از فضای مجازی نیست، ما معمولاً در مقابل امکانات دنیای جدید دچار نوعی خطرناک از افراط می‌شویم و زمانی به این نتیجه می‌رسیم که باید راه و روش درست استفاده از آن را به کار گیریم که عملاً امکان بازگشت مسدود شده و یا به سختی و انجام هزینه‌های گزاف اجتماعی و فرهنگی ممکن است، با کمال تاسف در خیلی از موارد ناچاریم همین مسیرها را بدون استفاده از تجربیات مفید دیگران، خودمان بیازماییم.
از بارزترین نمونه‌های این افراط‌های پرهزینه در فضای مجازی کنونی، بحث مطالبه‌گری و انتقال نیازهای جامعه به مسئولان و یا برعکس است که مدتهاست به حفره‌ای بزرگ در ایجاد بی‌اعتمادی متقابل تبدیل شده است.
در حوزه کار رسانه‌ای و افرادی که وارد این عرضه در فضای مجازی شده‌اند، این حس بی‌اعتمادی کاملاً هویدا بوده و خیلی از بنیان‌های رایج علمی و حرفه‌ای این عرصه را دستخوش دگرگونی‌هایی غیرواقعی و بعضاً غیرقابل جبران نموده است.
عموماً بدون داشتن اطلاعات کافی و یا تخصصی در هر حوزه‌ای وارد شده، اعلام نظر نموده و با قضاوت‌های ناصحیح جامعه را دچار تشویش می‌کنیم، عده‌ای هم با کف و سوت زدن‌های باز هم ناشی از کم‌اطلاعی و سوارشدن بر موج احساسات آنی، بر این گونه رفتارهای خارج از عرف و قاعده و قانون، هیزم تری بر این آتش می‌افزایند بدون اینکه تاثیری بر اصلاح امور داشته باشند.
اگر هم از سر دلسوزی و اصلاح رفتارهای دن کیشوتی، با برخی از آنان وارد بحث می‌شوی، با خویش علامه پندارانی مواجه می‌شوی که انگار زمین و زمان منتظر درافشانی آنانند و تو مانع بزرگ بهره‌مندی خلق الله ز تدبیر و کیاست آن علامه‌هایی هستی که از علم و سیاست و مدیریت در همه حوزه‌ها سرآمد همه مردم هستند.
از حق سخن می‌گویی، پرخاش می‌کنند که همه حق ماییم! از تجربه می‌گویی، فریاد می‌زنند که ما رویین تنیم! از مدیریت و سیاست می‌پرسی، توقع دارند همه در مقابل‌شان شاگردی کنند! از آبرو و حیثیت افراد حرف می‌زنی،آن چنان برمی‌آشوبند که انگار تاکنون به گوش‌شان نخورده است! از عدد و رقم بحث می‌کنی، می‌گویند همینی است که ما می‌گوییم! از قربانی شدن ادب و فرهنگ می‌نالی، برایشان غریبه و نامانوس است! از پول و اقتصاد حرف به میان می‌آید، لاله گوش‌هاست که سرخ می‌شود! از بغض و کینه شخصی و سوءاستفاده به عنوان بزرگترین مانع کار درست رسانه‌ای نام می‌بری، سینه ستبر کرده و خود را با چگوارا و گاندی و مصدق قیاس می‌کنند! از…
ایام محرم و بزرگداشت قیام اصلاح‌طلبانه امام حسین(ع) به عنوان بزرگترین احیاگر امر به معروف و نهی از منکر است، با این امید که همه ما به اندازه وسع و توان خود از این دریای بیکران معرفت خوشه‌ای برگیریم یک جمله از سخنان آن امام همام در شب عاشورا یادآوری می‌کنم تا شاید اگر خود را رهرو و دوست‌دار آن حضرت می‌دانیم لحظه‌ای در رفتارها و کردارهای خود درنگ کرده و تامل کنیم.
امام در شب عاشورا و در جمع یاران خود می‌فرمایند: اگر کسی حق‌الناسی بر گردن دارد همین امشب برگردد که حتی یاری حسین در کربلا هم آن حق را پاک نمی‌کند.
آیا تاکنون اندیشیده‌ایم که سوای تمام بازی‌های بیهوده و کم‌ارزش سیاسی، خوش‌آمدها و بدآمدهای دیگران، حقد و کینه های شخصی در نگارش مطالب و نشر عمومی آنها، بی‌توجهی به منافع عمومی برای ارضای هواهای نفسانی، بی‌توجهی به شرایط مکانی و زمانی و حتی اقتصادی جامعه و کشور، چه میزان از رفتارها و گفته‌ها و نوشته‌های ما مشمول حق‌الناسی می‌شوند که امام حسین(ع) در شب تاریک کربلا می‌گوید حتی یاری حسین تنها در مقابل لشکر ظلم هم آنها را در درگاه الهی پاک نمی‌کند؟
این مصونیت ما از کجا آمده و از چه چیزی ناشی می‌شود که هیچ حد و مرزی برای خود و رفتارهایمان قائل نیستیم؟ به راحتی تمام و از سر حقد و حقارت، انسان‌هایی را منکوب می‌کنیم بدون اینکه به عواقب کار بیاندیشیم.
روزی را به یاد بیاوریم که تلقین‌خوان، انگشتی بر گوش راست ما گذاشته سرمان را تکان می‌دهد و با صدای بلند می‌خواند: فلان ابن فلان افهم اسمع… و آن روز هیچ کس هیچ کمکی به ما نخواهد کرد و آنانی که امروز ما را شایسته و قهرمان و… می‌خوانند هم به ریش ما خواهند خندید، حساب و کتاب پروردگار که فمن یعمل مثقال ذره شرا یره بماند.
*مدیرمسئول نشریه مانشت
نظرات ارسال نظر