اربعین، تجلی جامعه مهدوی

اربعین سرمایه عظیم مکتب اهل بیت(ع) و اسلام است و کسی هم بدون آنکه تبلیغی کرده باشد به صورت خودجوش و مردمی تبدیل به این سرمایه عظیم شده است.

فردین حسینی*
انبیاء و جنود الهى یعنى مؤمنان در برابر تمام تلاش‌هاى مستمر و منسجم دشمنان حق توانستند اهداف خود را در دنیا پیش ببرند و پیروان زیادى پیدا کنند و خط مکتبى خود را تداوم بخشند و در برابر آن همه طوفان قد علم کنند و حتى در دنیاى امروز افکار اکثریت مردم جهان‏ را به خود متوجه سازند. از این رو قدرت‌های استکباری از قیام توده‌هاى مؤمن‏ در سایه افکار مذهبى و استقبال از شهادت‏ در راه خدا، دائماً هراس دارند.
لذا باید گفت خون شهید و شهادت او پیام دارد، بلکه باید با تجزیه و تحلیل، حادثه را موشکافى کرده و پیام را بیرون کشید.
در این میان باید به نهضت حسینی ‌اشاره و تأکید کرد؛ پیام خون امام حسین(ع) پیام جهانى و انسانى است که همیشه به عنوان تابلویى روشن در مسیر هر قوم و ملتى متجلى است. 
از این رو تعبیر به «ثارالله» که درباره امام حسین(ع) آمده است،‌ اشاره به این است که خون‌بها و خونخواهى آن امام بزرگ و پیشواى ستم ‏ناپذیران جهان‏ که درس غیرت و برگزیدن مرگ در سایه شمشیرها را در برابر ذلت و خوارى به مردم جهان داد، تعلق به خانواده یا قبیله‌اى ندارد بلکه تعلق به خدا دارد و مربوط به تمام جهان‏ انسانیت است.
این‌گونه است که بزرگ‌ترین اجتماع مذهبی در دنیا، راهپیمایی عظیم اربعین است که افتخاری برای مسلمانان و پیروان مکتب اهل بیت علیهم‌السلام به شمار می‌رود، زیرا اربعین سرمایه عظیم مکتب اهل بیت(ع) و اسلام است و کسی هم بدون آنکه تبلیغی کرده باشد به صورت خودجوش و مردمی تبدیل به این سرمایه عظیم شده است. 
امروزه مطالعات جامعی در خصوص مسئله اربعین صورت گرفته است که در بردارنده این حقیقت است که شکوه و عظمت راهپیمایی اربعین حسینی دنیا را متحیر کرده است و به همین جهت باید از ظرفیت‌های بزرگ عاشورا در تشکیلات امام حسین(ع) استفاده کنیم و این سرمایه ارزشمند را از دست ندهیم.
از دیدگاه اسلام در میان پیوندهاى گوناگونى که در بین انسان‌ها دیده می‌شود (پیوند نژاد، زبان، تفکر سیاسى و منافع اقتصادى و...) برترین و والاترین و محکم‌ترین پیوند، همان پیوند مکتبى‏ است که مافوق پیوند نسبى و خویشاوندى است و در آن، زمان کم‌ترین تاثیرى ندارد، بلکه سبب همگونى در اخلاق و رفتارهاى انسانى می‌شود؛ بدیهى است آنها که یکدیگر را به خاطر خدا دوست دارند، صفات و افعال خداپسندانه را در یکدیگر می‌بینند و همین حب فى‌الله و بغض فى‌الله گام مؤثرى براى تربیت نفوس آنها است. 
با توجه به این اصل اساسى، در داستان «جابربن عبد الله انصارى» که روز اربعین شهادت امام حسین‏(ع) به زیارت قبر مبارکش آمد و غوغایى در آنجا بر پا کرد، مى‌‏خوانیم که او ضمن زیارتنامه پرسوز و پرمحتوایش در برابر قبر امام حسین(ع) و یارانش، خطاب به قبر یاران کرده و مى‌گوید: من گواهى مى‌دهم شما نماز را بر پا داشتید و زکات را ادا کردید و امر به معروف و نهى از منکر نمودید، با اهل الحاد پیکار کردید و خدا را تا آخرین نفس پرستش کردید، سپس افزود: «سوگند به خدایى که محمد را به حق مبعوث ساخته ما با شما در آنچه از نعمت‌ها و پاداش الهى وارد شدید شریک و سهیم هستیم».
بی‌تردید این طرز فکر، افق‌هاى وسیعى را در برابر دیدگان ما مى‏‌گشاید، لذا می‌بینیم عاشورا بعد از 1400 سال ظرفیت‌های زیادی دارد و البته در دنیای مادی امروز، جاذبه بسیاری برخوردار است. 
به عنوان نمونه وقتی اساتید دانشگاه‌های ژاپن برنامه‌های عزاداری را دیدند خیلی تحت تاثیر قرار گرفتند و یا می‌بینیم آثار راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی در میان جوامع بشری به گونه‌ای است که آنها را در حیرت و تعجب فرو برده است.
براى هر شهیدى در روى زمین قلوب‏ پاک انسان‌ها می‌لرزد، عشق و عواطف را بر می‌انگیزد، و غیرت و فداکارى را در نفوس به جنب و جوش مى‌آورد، همانگونه که حسین(ع) چنین کرد. لذا می‌خوانیم: «شهادت امام حسین(ع) در دل‏‌هاى افراد باایمان آتش و حرارتى ایجاد مى‏‌کند که هرگز خاموش نخواهد شد».
آری خاطره فداکارى سالار شهیدان حسین ‏‌بن ‌على(ع)، قلوب افراد را زنده می‌کند و ارواح پاک و دل‏‌هاى بیدار را دعوت به پیروى از آن مکتب عالى نموده، روح جانبازى و فداکارى را در زمینه‌هاى مساعد تقویت مى‌کند. این سخنى است که هم شیعیان و هم غیرشیعیان از سایر مسلمین و هم گروه عظیمى از غیر مسلمانان در آن متفق و هم عقیده‌‏اند. 
این چنین است که اجتماع میلیونی اربعین از جهاتی قابل توجه است، دشمن چه بخواهد چه نخواهد این رویداد عظیم در جهان منتشر شده و قلوب انسان‌ها را جذب می‌کند.

ظرفیت اربعین؛ تجسم فراملیتی ایثار و فداکاری
مراسم سوگوارى براى امام حسین‏(ع) و یاران با وفایش در همه جاى عالم‏، یادآور فداکارى و جانبازى حسین بن على(ع) و یارانش می‌باشد. 
فداکاری عمومی و محبت همگانی، که در اربعین بسیار به چشم می‌خورد، مدینه فاضله‌ای است که در مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا به منصۀ ظهور می‌رسد؛ در این مسیر همه خدمت مخلصانه می‌کنند و فضای عجیبی در طول آن ایام به وجود می‌آید که ای کاش در تمامی ایام برای مردم به وجود می‌آمد. 
بی‌شک اربعین یک نمونه عینی است که انسان‌ها می‌توانند در محیطی پرجمعیت نسبت به یکدیگر محبت و فداکاری داشته باشند، بلکه در طول این مدت انسان‌ها در اوج صمیمیت و فداکاری با هم زندگی می‌کنند.
در خاتمه باید گفت آن حضرت راه و رسمى ماندگار در عالم به ودیعه گذاشته است که خون سرخش، مکتبى را براى مسلمانان، بلکه همه آزادگان جهان‏ بنا نهاد که تا همیشه تاریخ باقى است و سرمشق حق ‏طلبان عالم است. 
بدیهی است پیام امام حسین(ع) علی ‌رغم میل باطنی دشمن در دنیا گسترش یافته است، البته حساسیت دشمن نیز به این زیارت افزایش یافته که باید همه مراقب دسیسه‌‌های دشمنان باشند.
این نیرو و اراده مردمی در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، عاملی برای به نمایش گذاشتن قدرت اعتقادی شیعیان است؛ لذا دراین مراسم معنوی، شاهدیم که زن و مرد و پیر و جوان، گاهی حتی فرزند خردسالشان را در کالسکه همراه خود در این مراسم شرکت داده‌اند که این حرکت در دنیا نیز آثار مهمی دارد
.
بدون شک امام حسین(ع) متعلق به همه دنیاست، پس طبیعی است گروه‌ها و اقشاری از غیر مذاهب اسلامی در این اجتماع عظیم حضور پیدا می‌کنند لذا باید برخوردی شایسته، مناسب و همسو با ارزش‌های دینی داشته باشیم.
 *فعال رسانه‌ای

نظرات ارسال نظر