فتاح خبر داد:

مددجویان کمیته امداد 200 هزار تومان عیدی می‌گیرند

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت نقدی مبلغ 200 هزار تومان به عنوان عیدی آخر سال به مددجویان تحت پوشش این نهاد خبر داد.
به گزارش فریاد، سیدپرویز فتاح در نشست خبری ارائه گزارش عملکرد سال 97 و تشریح برنامه های جدید سال 98 این نهاد، اظهار داشت: بر اساس دستور رئیس جمهوری و هماهنگی های انجام شده امیدواریم سبد کالا و همچنین عیدی مددجویان ظرف یک‌ هفته آینده پرداخت ‌شود.
وی ادامه داد: آخرین مرحله مستمری سال جاری مددجویان این نهاد شب گذشته به حساب آنان واریز و پرونده مستمری‌های سال 97 بسته شد.
رئیس کمیته امداد امام (ره) اضافه کرد: در بودجه سال 97 با تخصیصی که دیروز اعلام شد، از مجموع ردیف ها و تبصره 14 بیش از 95 درصد بودجه این نهاد محقق شده است.
فتاح در ادامه از افزایش ۲۳۰ درصدی مستمری ها در سال آینده خبر داد و گفت: کمک‌های مردمی نیز ۳۵ درصد رشد داشته است که سال آینده پیش بینی می‌شود به ۴۰ درصد برسد و در جشن نیکوکاری نیز بر اساس اطلاعات رسیده تاکنون ۲,۸۰۰ میلیارد تومان کمک‌های مردمی جمع آوری شده است.
وی در مورد بودجه اشتغال مددجویان نیز توضیح داد: بر اساس تبصره ۱۶ بودجه در سال جاری ۱,۴۰۰ میلیارد تومان برای وام مددجویان اختصاص یافته است که ۹۷ درصد این اعتبار تاکنون جذب شده و بر اساس این مبلغ، ۱۱۰ هزار نفر وام دریافت کرده اند.
رئیس کمیته امداد تصریح کرد: ۱,۵۰۰ میلیارد تومان نیز برای وام ضروری پنج میلیون تومانی اختصاص یافت که باعث حذف صف وام ضروری در سال جاری شد. همچنین امسال ۴٧٠ میلیارد تومان وام توسعه روستایی پرداخت شده است. 
فتاح از ساخت ۵٢٠٠ واحد در مناطق زلزله زده کرمانشاه از بین ۵۴٠٠ واحد خبر داد و گفت: ٢٠٠ واحد باقی مانده هم تا خرداد ماه سال 98 به پایان می‌رسد.
وی همچنین از پرداخت ١۵٠٠ میلیارد وام ضروری پنج میلیونی خبر داد و افزود: ۳۰۰ هزار فقره وام پرداخت و همچنین صف پرداخت جهیزیه برداشته شده است.
فتاح با اشاره به افزایش 15 درصدی ردیف اصلی کمیته امداد در بودجه 98 و افزایش 20 درصدی تبصره 14 در سال آینده گفت: با همکاری دولت وام اشتغال موضوع تبصره 16 قانون بودجه که سال گذشته 1400 میلیارد تومان بود 2.5 برابر شد و به 3500 میلیاد تومان رسید. 
این‌ مقام مسئول در کمیته امداد با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود درآمدهای مردمی کمیته امداد در سال 98 با 40 درصد افزایش به 2800 میلیارد تومان برسد، اظهار داشت: از اول فروردین 98 نیز کارمزدهای سه درصدی وام‌های ضروری حذف و این وام‌ها بدون کارمزد خواهند بود. 
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه به برنامه‌‌ریزی‌های صورت گرفته در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: با همکاری دولت در سال آینده تمام ایتام خانه‌‌دار می‌‌شوند و مشکل مسکن روستایی افراد تحت پوشش این نهاد حل می‌شود یعنی مددجویی در روستاها وجود نخواهد داشت که مسکن نامناسب داشته یا فاقد مسکن باشد. در شهرها نیز مسئله رهن و اجاره مسکن مددجویان را حل می‌‌کنیم به عبارت دیگر در سال 98 در جامعه هدف ما مشکل مسکن وجود نخواهد داشت. 
وی با یادآوری اینکه در سه ماه اخیر چهار توافق نامه با محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه امضا کردیم، اظهار داشت: توافق نامه اخیر نیز در مورد ساخت پنج هزار واحد مسکونی در خراسان جنوبی بود. همچنین برای سال آینده هزار واحد مسکونی برای ایتام در 6 استان، 6 هزار مسکن در منطقه سیستان و بلوچستان، پنج هزار واحد مسکونی در جنوب کرمان احداث خواهد شد. همچنین سپاه پاسداران نیز در حال ساخت 6 هزار و 500 واحد مسکونی است. 
فتاح با اشاره به اینکه با همکاری مجلس و دولت از سال آینده بیمه مددجویان شهری به بیمه سلامت واگذار می‌شود، افزود: به این ترتیب همه مددجویان کمیته امداد تحت پوشش بیمه سلامت قرار خواهند گرفت. 
رئیس کمیته امداد با بیان اینکه امسال این نهاد 450 میلیارد تومان زکات جمع‌ آوری کرده‌ و مابقی کمک ‌های مردمی جزو صدقات است، گفت: آنچه که از صندوق ‌های صدقات جمع ‌آوری شده است 350 میلیارد تومان است که در حوزه جمع آوری انفاقات مردمی نیز 35 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ‌ایم. 
وی با اشاره به اینکه مجموعا 2 میلیون و 100 هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند، افزود: سال گذشته 20 درصد خدمات کمیته امداد برای افراد غیرمددجو بود که امسال این میزان به 30 درصد افزایش پیدا کرد و ممکن است سال آینده این درصد بیشتر شود. 
نظرات ارسال نظر