همه اتحادیه اروپا مخالف تصمیم ترامپ درباره جولان

تمامی 28 کشور عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ضمن مخالفت یکپارچه با شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی، اعلام کردند که از تغییر سیاست آمریکا درباره این بخش از خاک سوریه پیروی نخواهند کرد.
به گزارش فریاد، دفتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که موضع این نهاد درباره وضعیت بلندی‌های جولان تغییری نکرده است و این سازمان به رغم تصمیم ایالات متحده برای تغییر موضع خود درباره این ارتفاعات راهبردی، حاکمیت اسرائیل را بر این بخش به رسمیت نخواهد شناخت.
دفتر اتحادیه امور خارجی اتحادیه اروپا در ادامه با اشاره به 2 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره جنگ 6 روزه و انضمام جولان در سال 1981 به خاک اسرائیل، افزوده است که این نهاد در راستای قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شماره 242 و 497 شورای امنیت سازمان ملل متحد، حاکمیت اسرائیل را بر بلندی‌های اشغال‌شده جولان به رسمیت نمی ‌شناسد.
براساس این بیانیه، قطعنامه 242 شورای امنیت که چندماه پس از جنگ 6 روزه 1967 اعراب و اسرائیل تصویب شد خواستار عقب‌نشینی نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی از سرزمین‌های اشغال شده در این درگیری شده است.
بیانیه اتحادیه اروپا همچنین به قطعنامه 497 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوبه دسامبر 1981 اشاره کرده که اقدام رژیم صهیونیستی را براساس آن برای انضمام بلندی‌های جولان به خاک خود، باطل و بدون اثر اعلام کرده است.
رژیم صهیونیستی بلندی‌های جولان را در جریان جنگ 6 روزه با اعراب در سال 1967 اشغال کرد.
کنست(پارلمان) این رژیم در سال 1981 میلادی این منطقه را جزو مناطق اسراییل اعلام کرد، هرچند براساس قوانین بین‌المللی، جولان به سوریه تعلق دارد.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه اول فروردین ماه در توئیتی اعلام کرد اینک زمان آن فرارسیده که پس از 52 سال، واشنگتن به طور کامل حاکمیت اسراییل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.
روسیه، ایران، ترکیه، اروپا و بسیاری دیگر از کشورها با موضع ترامپ مخالفت کرده‌اند.
اقدام آمریکا در حمایت از الحاق جولان به اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی، پس از آن روی می‌دهد که دولت ترامپ، 24 اردیبهشت سال 1397 در اقدامی تحریک‌آمیز، سفارت ایالات متحده را از تل‌آویو به قدس اشغالی منتقل کرد.
نظرات ارسال نظر