سخنی در باب کنگره مشاهیر کُرد

بی‌گمان استان ایلام در حوزه‌های ادبی، هنری، ورزشی، فیلم و سینما، رسانه و فکر و اندیشه چهره‌های شناخته شده‌ای دارد که پس از تدوین دانشنامه مفاخر استان در آینده نزدیک، بر مبنای شیوه‌نامه مصوب انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایلام از آنان تجلیل می‌شود.
عمران خودآموز*
بی‌گمان کنگره مشاهیر کُرد (تیرماه ۹۸ سنندج) یکی از رویدادهای مهم و جریان‌ساز در زمینه پاسداشت بزرگان و مشاهیر این قوم کهن ایرانی در حوزه‌های فرهنگ و هنر، علم و اندیشه و ورزش است و فارغ از نقد و نظرهایی که از طرف صاحب‌نظران مطرح می‌شود، ایده برگزاری این کنگره، قابل دفاع و شایسته قدردانی است.
نکته‌ای که انتظار می‌رفت توسط بانیان و متولیان کنگره مورد توجه قرار گیرد، مشارکت صاحب‌نظران و اهالی فکر و اندیشه در استان‌های کُردنشین در شورای سیاست‌گذاری و نیز جلب همکاری ادارات‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های کردنشین و دانشگاه‌های این استان‌ها به منظور تحقق بهتر اهداف و کاستن از نواقص این اتفاق مهم و تاثیرگذار بود که بنا به هر دلیل یا صلاحدیدی که بوده است، این اتفاق نیفتاده است‌.
به عنوان مصداق می‌توان به نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات اشاره کرد که سال ۱۳۹۵ در استان ایلام برگزار شد و الگوی موفقی از مدیریت مشارکتی و استفاده از خرد جمعی بود.
در زمینه عدم دعوت و تجلیل از مشاهیر استان ایلام، بایست به سیاست‌گذاری‌های کنگره و شاخص‌های ارزیابی مشاهیر که توسط بانیان و دبیرخانه کنگره تدوین و مبنای عمل بوده است ، مراجعه نمود و پاسخ را در آنجا جستجو کرد.
به‌شخصه معتقدم حضور یا عدم حضور نخبگان ایلامی در ترکیب سی نفره مشاهیر کُرد نباید انگیزه کنش‌گران و فعالان فرهنگی هنری را برای حفظ و حراست از زبان و فرهنگ بومی سلب نماید و محملی برای تحلیل و تفسیرهای بدبینانه فراهم کند؛ چرا که در پهنه گسترده و اقلیم متنوع فرهنگ و هنر این قوم دیرپا، صدها نخبه و شخصیت‌ برجسته وجود دارد که هرکدام از آن‌ها، قابلیت و شایستگی برگزاری یک همایش و کنگره‌ مستقل را دارند، اما محدودیت منابع و سقفی که دبیرخانه کنگره مشاهیر کُرد برای تجلیل تعیین کرده، مانع از حضور افراد بیشتر شده است که بخشی از آن طبیعی است و بانیان این‌گونه رویدادها، برای تهیه یک فهرست بر مبنای شاخص‌های مشخص، ناگزیرند با رویکرد ایجابی و نه حذفی، تعدادی را انتخاب کنند.
بی‌گمان استان ایلام در حوزه‌های ادبی، هنری، ورزشی، فیلم و سینما، رسانه و فکر و اندیشه چهره‌های شناخته شده‌ای دارد که پس از تدوین دانشنامه مفاخر استان در آینده نزدیک، بر مبنای شیوه‌نامه مصوب انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایلام از آنان تجلیل می‌شود.
و نکته پایانی این‌که، صِرف علاقه‌مندی به زبان، ادب و فرهنگ بومی کافی نیست و بایست فعالان فرهنگی با استفاده از فضایی که برای آنان فراهم شده است با حمایت و پشتیبانی دستگاه‌های فرهنگی در زمینه تولید آثار ادبی و هنری در راستای حفظ، تقویت و ترویج زبان مادری به عنوان اصلی‌ترین عنصر هویتی خویش تلاش مداوم داشته باشند.
*مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام
نظرات ارسال نظر