آغاز کنگره سراسری شعر کردی جنوبی هانا در ایلام

نخستین کنگره سراسری شعر کُردی هانا عصر امروز در مجتمع بزرگ فرهنگی، هنر ایلام با حضور جمع زیادی از شاعران و علاقه‌مندان به هنر شعر و مسوولان محلی آغاز بکار کرد.
به گزارش فریاد، رئیس حوزه هنری استان ایلام در این آیین با تاکید بر حفظ زبان بومی هر منطقه گفت: شعر کردی جنوبی تحرک و پویایی در قالب‌های مختلف شعری داشته و هم اکنون پیشروترین جریان شعری در منطقه است که برای ملت، سرزمین و شاعران عزیز کردی سرا، مایه افتخار است.
محمدعلی قاسمی اظهار کرد: برای زبان کردی به‌ویژه زبان کردی جنوبی و به‌خصوص در استان ایلام می‌توان دو دوره تاریخی متصور شد.
وی افزود: یک دوره تاریخی مربوط به قبل از سال ۵۷ و قبل از انقلاب است و دوره دیگر بعد از انقلاب اسلامی و دوره معاصر است، در دوره گذشته، میراثی که از آن دوران به ما رسیده است به دوره افشاریه برمی‌گردد که شاعران بزرگی ازجمله شاکه و خان منصور، غلامرضاخان ارکوازی، میر نوروز و شاعران دیگری توانستند به این زبان خدمت کنند و به‌عنوان یک میراث ارزشمند تاریخی برای ما حفظ و انتقال دهند.
مدیر حوزه هنری استان ایلام، تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی قالب شعر جنوبی کردی یک قالب شعری داشت و بیشتر در قالب مثنوی بود، اما اتفاق مهمی که در زبان کردی جنوبی افتاد به دوره بعد از انقلاب برمی‌گردد که سردمدار تحولات این قالب زبان شعری شاعر شاعران استان ایلام بودند و بعدها شاعران کرمانشاهی به این جمع اضافه شدند.
قاسمی تصریح کرد: در این دوره وزن کلاسیک وارد حوزه شعر کردی جنوبی شد تا قبل از این بیشتر در شعر کردی جنوبی وزن هجایی رعایت می‌شد، بعد از اینکه قالب کلاسیک وارد این جریان شعری شد، طلایه داران این جریان ازجمله عبدالجبار کاکایی، ظاهر سارایی، عبدالحمید یعقوبیان درست به خلاقیت زدند و قالب‌های جدیدی وارد این زبان شیرین شد.
وی، بیان کرد: یکی از پیشروترین افراد در این حوزه استاد فرهاد شاهمرادیان و بودند و افرادی نیز مانند استاد حشمت‌الله منصوری و ایرج خالصی در این حوزه تجربه‌های داشتند و بعد از انقلاب اساتیدی مانند ولی محمد امیدی، عباسی آرام خدمات شایانی به جریان شعر کردی جنوبی داشتند.
مدیر حوزه هنری استان ایلام، شاعران جوان به‌ویژه در دهه ۶۰ برای اولین بار شعر نیمایی را وارد شعر کردی جنوبی کردند و شعر آزاد کردی در طول چند سال گذشته با تلاش و پشتکار شاعران جوانی که مایه افتخار این مرز و بوم هستند، قوت گرفت و این شاعران در این قالب افتخارآفرینی داشتند.
قاسمی در پایان بابیان اینکه، شعر کردی جنوبی دارای تحرک و پویایی در قالب‌های مختلف شعری است خاطرنشان کرد: به‌طورقطع شعر کردی جنوبی در حال حاضر پیشروترین جریان شعری در منطقه است و این امر برای ملت، سرزمین و قاسمی، شاعران عزیز کردی سرا، مایه افتخار است.
گفتنی است، شعرخوانی و اجرای موسیقی توسط علی دوست فلاحتی، شعرخوانی شاعران کردی سرا، اجرای گروه موسیقی رازان و رونمایی از لوح فشرده شماره 2 هانا شعر 5 شاعر ایلامی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.
نظرات ارسال نظر