رونمایی از قرآن منسوب به امام علی(ع) در حرم مطهر رضوی

همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان یکی از قدیمی ترین نسخه های قرآن که منسوب به دستخط حضرت علی (ع) است در موزه قرآن و نفایس حرم مطهر امام رضا (ع) رونمایی شد.
به گزارش فریاد، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی این سازمان در مشهد گفت: این نسخه یکی از قدیمی‌‌ترین قرآنهای کامل دست ‌نویس جهان و منسوب به دستخط امام‌ علی(ع) است که یکی از مهمترین منابع تحقیقاتی جهان نیز به شمار می‌رود.
حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی افزود: این نسخه که به خط کوفی ۱۶ سطری و بر روی پوست، کتابت شده است متعلق به دوران نخست اسلامی است که در سال ۱۰۰۹ هجری به دست شاه عباس صفوی وقف حرم مطهر امام ‌رضا(ع) شده است و وقفنامۀ آن را شیخ بهایی در پشت برگ اول نسخه نگاشته است.
یک کارشناس نسخ خطی نیز در این مراسم گفت: سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با برخورداری از ۲۳ هزار نسخه قرآن و جزوات قرآنی متعلق به دوران صدر اسلام تاکنون، یکی از مراکز علوم قرآنی بی ‌بدیل در جهان اسلام است.
محمدرضا رضاپور افزود: یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین مصاحف خطی جهان، قرآن منسوب به حضرت علی(ع) است که در سال ۱۰۰۹ هجری قمری و توسط شاه عباس صفوی وقف حرم مطهر رضوی شد.
وی اضافه کرد: این قرآن بسیار ارزشمند دارای ویژگی‌های متعددی است که نمایانگر قرائات، رسم‌الخط، شمارش آیات، اسماء سور و ترتیب مصحف است که از سوره حمد آغاز شده و به سوره ناس ختم میشود.
این کارشناس نسخ خطی گفت: جنس این مصحف شریف بنا به قول مشهور از پوست آهو است که البته در اقوال مختلف به پوست گاو و گوسفند نیز اشاره شده است.
رضاپور افزود: این اثر در ابعاد ۲۰ در ۲۶ و ۲۵ در ۳۲ قرار دارد و جنس ورق، مرکب و خط نیز نشان دهنده قدمت این اثر نفیس است.
۹۰ هزار جلد از مصاحف شریف و نسخ خطی در گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی وجود دارد که از این تعداد ۲۳ هزار جلد مصاحف شریف است که در گنجینه نگهداری می‌شود و از این تعداد، بیش از ۱۰۰ جلد قرآن وجود دارد که در قرن اول تا سوم قمری بر روی پوست کتابت شده که هشت نسخه از آنها منسوب به دستخط مبارک هشت تن از ائمه اطهار(ع) است.
نظرات ارسال نظر