هزینه های دارویی ایران ۲ برابر میانگین جهانی

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: میانگین هزینه دارویی دنیا 15 درصد از اعتبارات نظام سلامت است، در حالی که این میزان در ایران 2 برابر و در برخی مواقع بیشتر است.
به گزارش فریاد، دکتر سیدمرتضی خاتمی در گفت و گو با ایرنا، راهکار این موضوع را صرفه‌جویی و کاهش مصرف خودسرانه دارو خواند و افزود: دارو کالای راهبردی و کلیدی به شمار می‌رود و بر این اساس نیز حساسیت ویژه‌ای دارد و لذا برنامه‌ریزان و سیاستگذاران باید به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند. 
این نماینده مجلس با بیان اینکه متاسفانه منابع تخصیصی در این حوزه به درستی هزینه نمی‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت موضوع باید داروهای اساسی که عمده آنها بیولوژیک بوده و با فناوری‌های نوین تولید می‌شوند را در کشور تولید کرد تا نیاز به خارج در این حوزه کاهش یابد. 
وی اظهار داشت: در حال حاضر به لحاظ تعدادی و حجم، ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود اما برای سه درصد باقیمانده بیش از ۲ برابر داروهای تولید داخل هزینه پرداخت می‌شود. 
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه مسئولان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با درک حساسیت این مهم بطور روزانه کمبودهای این بخش را به دقت رصد می‌کنند. 
وی اظهار امیدواری کرد، مسئولان بانکی و ارزی کشور نیز با درک این حساسیت بتوانند به موقع و بصورت منظم ارز مورد نیاز برای تامین مواد اولیه دارویی را تامین کنند. 
خاتمی ادامه داد: بی توجهی به این امر موجب آسیب به صنعت دارویی کشور می‌شود و تاکنون با ساز و کارهای اتخاذشده مشکل جدی در این حوزه وجود نداشته است. 
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: لازمه تحقق وضعیت مناسب این است که دست‌اندرکاران حوزه بانکی، وزارت صمت و متولیان حوزه تخصیص ارز به حوزه دارویی کشورمان بیش از گذشته توجه جدی داشته باشند. 
نظرات ارسال نظر