خسارت سیلاب فروردین ۹۸ به ۱۲۰۰ پل ارتباطی ایلام

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: سیلاب روزهای ابتدایی سال جاری در بخش راه استان خسارت بسیاری بر جا گذاشت بطوریکه در این سانحه طبیعی 1200 پل ارتباطی کوچک و بزرگ خسارت عمده دیدند.
به گزارش فریاد، علی اصغر کاظمی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به آسیب‌های وارد شده از سیل اخیر در استان ایلام طی دو مقطع موج بارشی اظهار کرد: در موج اول بارش استان که پنجم فروردین رخ داد ۵۰ نقطه از محورهای استان رانش داشتند که این آسیب دیدگی در حدود ۸۰۰ کیلومتر از محورها صورت گرفت، برآورد اولیه خسارت در آن مقطع یک هزار میلیارد ریال بود.
وی افزود: دوم بارش‌ها در حوزه راه‌های استان هم باعث شد به انضمام یک هزار میلیارد ریال مرحله اول شاهد خسارت چهار هزار میلیارد ریالی باشیم که در مجموع با تحت تاثیر قرار دادن سه هزار کیلومتر از راه‌های استان پنج هزار میلیارد ریال خسارت را وارد کرد.

خسارت سیل به ۱۲۰۰ پل ارتباطی استان
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام یادآور شد: بیشتر خسارت‌ها در سه پل بالای ۱۰۰ متر صورت گرفت که تخریب کامل شد، به جز این سه پل شاهد تخریب ۲۸ دستگاه پل ۱۰ تا ۱۰۰ متر ، خسارت به یک هزار و ۱۰۰ دستگاه پل بین ۲ تا ۶ متر و ۷۰ دستگاه پل ۶ تا ۱۰ متر هم آسیب دیدگی ۵۰ درصدی داشتند و در مجموع حدود یک هزار و ۲۰۰ پل کوچک و بزرگ در اثر این حادثه سیلاب دچار خسارت شدند.
کاظمی تاکید کرد: ۸۷۸ کیلومتر از راه‌های استان بر اثر موج دوم بارش‌ها که در حدود ۳۰۰ مقطع رانش به وجود آورد، متاثر مستقیم از سیل دوم بود.
وی ادامه داد: بلافاصله اقدامات بازسازی از همان فردای بارندگی روز دوازدهم آغاز و با استقرار در دره‌شهر در یک روز توانستیم در عرض ۲۲ ساعت حدود ۴۸ کیلومتر مسیر از گاومیشان به سمت ماژین را بازگشایی کنیم. کاری بزرگ که شاید در حالت عادی ۲ ماه کار داشت و با این اقدام که بازتاب بسیار مثبتی داشت شرایط را برای حضور نیروهای امدادرسان زمینی فراهم کنیم. 
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام اضافه کرد: شرایط این منطقه به نحوی بود که ۲۳ روستا را آب گرفته بود و هفت کانون عشایری با ۱۰ هزار جمعیت را درگیر کرده بود و حتی امکان نشستن هلی کوپتر نیز وجود نداشت ولی مجموعه اقدامات صورت گرفته و اطلاع‌رسانی‌های مناسب باعث شد که تلفات جانی در این سیل اخیر نداشته باشیم.
کاظمی تصریح کرد: ۲۲۷ ماشین آلات راهداری، ۱۱۰ دستگاه ماشین آلات پیمانکاران تحت قرارداد با اداره کل راه و شهرسازی استان به همراه ۱۰۰ دستگاه ماشین‌آلات بنیاد مسکن در سیل اخیر استان درگیر بودند که در مجموع چیزی حدود ۵۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین با همراهی مستقیم همین میزان پرسنل در این ایام خدمت‌رسانی داشتند.

خسارت ۵۰ درصدی سیل به ۱۶ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی
وی اظهار کرد: در همین مدت زمانی منازل مسکونی در موج نخست بارش‌ها زیاد آسیب ندیدند چون در این فاصله اقدامات پیشگیرانه انجام شده بود.
وی افزود: از جمله این اقدامات همکاری با شهرداری‌ها از جمله شهرداری ایلام بود که در مناطقی همچون مهران و باند فرودگاه که ۲۳ آبرو به آنجا منتهی می‌شد، سیل‌بند احداث و لایروبی انجام دادیم که خطر سیل را از آنها دور کرد و در موج دوم بارش‌ها که از یازدهم فروردین آغاز شد دره‌شهر و ماژین با توجه به بارش ۵۶ میلی‌متر در سه ساعت که طی ۲۴ ساعت به مقدار بی سابقه ۲۰۰ میلی ‌متر رسید، دچار سیلاب شدند.
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام تاکید کرد: به همین واسطه حدود ۱۶ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی روستایی شهری که یک هزار و ۱۰۰ واحد روستایی بودند دچار آسیب ‌دیدگی ۵۰ درصدی شدند. در همین خلال ۵۵۰ واحد تجاری و هشت هزار و ۵۰۰ واحد معیشتی هم به همین شکل آسیب دیدند. 
کاظمی ادامه داد: همچنین یک هزار و ۹۸۰ واحد شهری و روستایی‌ که بیشتر روستایی بودند تخریب کامل شدند و برآورد سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی خسارت را به این مناطق در پی داشت که بلافاصله بنیاد مسکن شد ارزیابی خسارت‌ها انجام و تشکیل پرونده صورت بگیرد.
نظرات ارسال نظر