ایلام در آستانه خودکفایی تولید روغن‌های گیاهی

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: با وجود وابستگی بیش از 90 درصدی کشور به واردات روغن‌های گیاهی، استان ایلام طی سه سال اخیر با افزایش 6 برابری تولید دانه روغنی کلزا در آستانه خودکفایی در تأمین روغن‌های گیاهی قرار گرفته است.
به گزارش فریاد، حشمت‌اله زرین‌جوب افزود: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون نزدیک به ۱۹ هزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان مناطق گرمسیری استان ایلام خریداری شده که پیش‌بینی می شود این میزان تا پایان فصل برداشت به ۲۱ هزار تن به ارزش بیش از ۷۲۰ میلیارد ریال برسد.
وی ادامه داد: از این میزان دانه روغنی کلزا نزدیک به ۹ هزار تن روغن با کیفیت بالا تولید می‌شود که کیفیت مناسب دانه روغنی کلزای تولیدی استان ایلام موجب رغبت بیشتر کارخانجات روغن‌کشی کشور جهت خرید این محصول شده و محصول کشاورزان بلافاصله پس از خرید به کارخانجات مذکور حمل و بهای محصول نیز به صورت نقدی به کشاورزان پرداخت شده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام تاکید کرد: ایلام اولین استانی است که با اختصاص بیش از ۲۰ درصد از اراضی آبی زیر کشت غلات به زراعت کلزا، اهداف ۱۰ ساله خوداتکایی در دانه‌های روغنی را طی سه سال محقق کرده است.
زرین‌جوب یادآور شد: در سال‌های آینده با محدود کردن سطح زیرکشت آبی این محصول، افزایش در واحد سطح از طریق بکارگیری روش‌های به زراعی و به نژادی را هدف‌گذاری شده است.
وی گفت: زراعت کلزا علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی نسبت به سایر زراعت‌های پاییزه بسیار مقرون به صرفه است، نقش بسیار موثری در توسعه صنعت زنبورداری، مصرف بهینه آب، زیبایی منظر و افزایش تولید سایر محصولات از طریق نقش تناوبی مفید و مؤثر خود دارد.
نظرات ارسال نظر