انجمن داستان ایلام آغاز به کار کرد

با حضور معاون فرهنگی ارشاد، هیئت مؤسس انجمن و جمعی از نویسندگان ادبیات داستانی استان، «انجمن داستان ایلام» آغاز به کار کرد.
به گزارش فریاد، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و  ارشاد اسلامی استان ایلام در این نشست اظهار کرد: با توجه به پتانسیل‌های موجود در ادبیات داستانی استان و ظرفیت اساتیدی که سالیان درازی است در این حوزه کار می‌کنند و وجود استعدادهای خوب جوان و نوجوان در این زمینه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام بر آن شد که برای رشد هر چه بیشتر این حوزه، با راه‌اندازی یک انجمن توسط خود فعالان ادبیات داستانی استان آن را سازماندهی و حمایت کند. 
یونس قیطانی گفت: داستان ایلام سال‌هاست در قالب انجمن شعر و ادب ایلام فعالیت می‌کند ولی با جدا کردن حساب انجمن داستان از انجمن مذکور، سعی داریم که این گونه مهم و پرمخاطب در ادبیات را رونق و جان تازه‌ای ببخشیم.
معاون فرهنگی ارشاد اسلامی استان ایلام به برگزاری نخستین دوره جشنواره داستان کردی رازان در سال ۹۷ اشاره و تصریح کرد: برگزاری جشنواره داستان رازان محرک خوبی برای راه اندازی انجمن داستان ایلام شد و امید داریم که با تأسیس این انجمن شاهد برگزاری هر چه بهتر دومین دوره جشنواره داستان کردی رازان و گسترش ابعاد آن باشیم.
قیطانی گفت: در کمیته خرید کتاب ارشاد اسلامی استان ایلام مقرر شده است که تولیدات رمان و داستان نویسندگان و ناشران استان در اولویت خرید باشند.

پا گرفتن داستان کُردی در ایلام به توجه بیشتری نیاز دارد 
حسین شکربیگی، عضو هیئت مؤسس انجمن داستان ایلام و رییس جلسه نیز ضمن اشاره به پیشینه انجمن‌های داستان ایلام اظهار کرد: پا گرفتن داستان کُردی در ایلام به توجه بیشتری نیاز دارد و اگر در حوزه داستان کُردی متمرکز شده و سرمایه‌گذاری کنیم تبدیل به صدایی در ادبیات کُردی خواهیم شد که می‌تواند برای تمام اقوام و ملل پیام و حرف داشته باشد.
نویسنده مجموعه داستان «روایت‌های من» گفت: یکی از آفات انجمن‌های ادبی در ایلام این است که گاه کسی ۱۰ سال به یک انجمن رفت و آمد می‌کند اما کارش خروجی ندارد، نه کتابی از او منتشر می‌شود و نه در جشنواره‌ای خود را محک می‌زند.
وی افزود: کارویژه خاص انجمن داستان ایلام شناسایی و شکوفایی استعدادهای جوان در ادبیات داستانی و رفع معضل ناتوانی آن‌ها در ارتباط گرفتن با جامعه ادبی کشور و ناشران بزرگ است که اگر این مهم انجام شود و نویسندگان ما در کنار مهارت‌آموزی کمی هم اعتماد به نفس داشته باشند، می‌توانند با سایر نویسندگان فعال در کشور رقابت کرده و از این طریق کسب درآمد کنند.

جایگزینی همگرایی به جای خوداتکایی کاذب 
محمدعلی قاسمی، دیگر عضو هیئت مؤسس انجمن داستان ایلام نیز در سخنان کوتاهی به بررسی جایگاه استان ایلام در ادبیات داستانی کشور پرداخت و گفت: جایگاه ایلام در حوزه ادبیات داستانی در سطح ملی هنوز جایگاه درخوری نیست و در انجمن‌داری و در ادبیات داشتن حب و بغض فردی و محفلی سم است در حالی که شکوفایی در ادبیات تنها با رقابت توأم با رفاقت میسر می‌شود.
صاحب رمان «طعم خدا» عنوان کرد: اگر ادبیات ایران در سطح جهانی می‌لنگد، ریشه‌اش به خاطر همین خوداتکایی‌های کاذب فدی است که جلوی همنوایی با دیگران و کسب دانش و تجربه را می‌گیرد. بدون این همنوایی ما نمی‌توانیم اثری بیافرینیم که منجر به تولید هنر ملی شود.
قاسمی تأکید کرد: ریشه هنر به همگرایی برمی‌گردد نه حب و بغض که در تمام حوزه‌های ادبیات یک آفت و مانع اساسی تلقی می‌شود.
کارگاه‌های آموزشی انجمن داستان ایلام به زودی جریان می‌یابد 
یاسر بابایی، دبیر انجمن داستان ایلام گفت: با رایزنی‌های انجام گرفته با بنیاد شعر و ادبیات داستانی به زودی کارگاه‌های آموزشی این انجمن در ۲ مرحله حضوری و از راه دور توسط اساتید بنیاد برگزار خواهد شد که در این خصوص اطلاعرسانی‌های لازم صورت می‌گیرد.
وی افزود: راه‌اندازی فصلنامه تخصصی ادبیات داستانی، برگزاری دومین دوره جشنواره داستان کُردی رازان، برگزاری کارگاه‌های نویسندگی خلاق توسط اساتید بومی، رونمایی و نقد و بررسی کتاب‌های مربوط به ادبیات داستانی و... از برنامه‌های این انجمن در سال اول فعالیتش خواهد بود.
نظرات ارسال نظر