سرمستی ترامپ و ادامه تقابل با دموکرات‌ها

دونالد ترامپ و حزب دموکرات ایالات متحده واکنش های متفاوتی را به گزارش «رابرت مولر» بازرس ویژه وزارت دادگستری از تبانی با روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶، نشان داده اند و هر دو طرف از آمادگی شان برای برنامه ریزی تازه تا انتخابات 2020 سخن می گویند.
پس از گذشت حدود دو سال، تحقیقات «رابرت مولر» در مورد اتهامات به نوع روابط «دونالد ترامپ» با روسیه نهایی شد. چند روز قبل مولر به عنوان بازرس ویژه در پرونده نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا گزارش خود را به «ویلیام بار» دادستان کل و وزیر دادگستری ایالات متحده تسلیم کرد. 'بار' نیز خلاصه چهار صفحه ای را از این گزارش مبسوط به نمایندگان کنگره ارائه کرد و به همه گمانه زنی ها پایان داد.
ماحصل گزارش مولر این بود که به شواهدی دال بر تبانی ترامپ با روسیه در جریان انتخابات 2016،نرسیده است. او با وجودی که ترامپ را در مورد برخی جرائم تبرئه نساخت اما اقدامات ترامپ را به عنوان جرم و تلاش برای مانع آفرینی در راه اجرای عدالت هم ارزیابی نکرد.

سرمستی ترامپ از گزارش مولر
دونالد ترامپ در واکنش به نتیجه تحقیقات در ابتدا به سراغ رسانه اصلی خود یعنی توئیتر رفت و در پیامی که نشان از احساس پیروزی کامل وی داشت اعلام کرد «نه تبانی و نه کارشکنی صورت نگرفت و گزارش حکایت از یک تبرئه تمام عیار دارد».
روزنامه «گاردین» در تحلیل گزارش مولر نوشت: حال دونالد ترامپ از گزارش مولر به عنوان اسلحه ای برای در هم کوبیدن دموکرات ها بهره می برد. منتقدانی که فکر می کردند گزارش مولر همچون پرونده «واترگیت» راه را برای استیضاح ترامپ هموار می سازد باید به دنبال راهکارهای دیگری باشند.
در شرایط کنونی ترامپ و متحدان وی اعتقاد دارند این گزارش فرصتی مغتنم را به آن ها برای شکست کامل دموکرات ها در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری عطا کرده است.
«نشریه پلیتیکو» در گزارشی عنوان داشت ترامپ با رهایی از کابوس مولر این شانس را به دست آورده است که ارتباط خود را با رای دهندگان آمریکایی تقویت کند و با نیروی بیشتری برای سال 2020 آماده شود. به اعتقاد نزدیکان ترامپ اکنون توجه تعداد بیشتری از آمریکایی ها به ترامپ و سیاست های وی جلب می شود.
'نزدیکان ترامپ به ویژه در اتحادیه محافظه کاران آمریکا اعتقاد دارند، اینکه پس از دو سال، احتمال کارشکنی یا تبانی میان رئیس جمهوری آمریکا و روسیه ثابت نشده است نشان می دهد که دموکرات ها در خلال این دوره دروغ می گفتند و به همین دلیل دیگر قابل اعتماد نیستند زیرا آن ها تلاش می کردند تا انتخابات معتبر و قانونی سه سال قبل را مخدوش کنند.'
نشریه پلیتیکو افزود: همفکران ترامپ می گویند دموکرات ها و رسانه های مخالف 675 روز را به مردم آمریکا خبر نادرست دادند و اکنون به جای معذرت‌خواهی به دنبال موضوع های دیگر و پیگیری تئوری توطئه هستند. ... اما پس از گزارش مولر ترامپ با تمرکز بیشتری به وظایف خود در کاخ سفید می‌پردازد و به نوعی فصل تازه‌ای را در کاخ سفید آغاز می‌کند.

دموکرات‌ها به دنبال بازکردن پرونده‌های تازه
واکنش ترامپ و نزدیکان وی به گزارش مولر با ناراحتی دموکرات ها همراه شد زیرا آن ها را در زمینه پیگیری خواسته خود برای استیضاح ترامپ ناامید ساخت. برخی از چهره های شناخته شده رقیب ترامپ همچون «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با نارضایتی از نتیجه تحقیقات بر لزوم انتشار کامل گزارش مولر برای افکار عمومی تاکید کرد.
به نوشته روزنامه گاردین، برخی از تحلیلگران گزارش مولر را هدیه ای برای ترامپ در مسیر انتخابات سال 2020 می دانند. آن ها اعتقاد دارند دموکرات ها نباید به علت گزارش مولر، مسیر فعالیت خود علیه سیاست های رئیس جمهوری آمریکا را منحرف کنند.
دموکرات ها اکنون می گویند به رغم نتیجه تحقیقات بازرس ویژه تصمیم دارند در چارچوب تحقیقات کنگره به روابط تجاری و شخصی دونالد ترامپ به ویژه با روسیه بیشتر از گذشته متمرکز شوند. چهره های برجسته دموکرات در سنا و مجلس آمریکا تاکید کرده اند گزارش خلاصه وزیر دادگستری دارای ابهامات زیادی است و آن ها اجازه نمی دهند تا این سوالات بی جواب باقی بماند.
گزارش کوتاه دادستان کل آمریکا موجب ناامیدی نسبی رسانه های منتقد رئیس جمهوری آمریکا هم شده است.
روزنامه «واشنگتن پست» به عنوان یکی از تندروترین مخالفان دونالد ترامپ در گزارشی عنوان داشت که جنگ بر سر گزارش مولر با پیروزی ترامپ پایان یافت. اعلام این نکته که ترامپ و روسیه در انتخابات با هم تبانی انجام ندادند باعث شد تا دموکرات ها که برای انتخابات سال 2020 بسیار امیدوار شده بودند ، دستشان به نشانه تسلیم بالا برود. مخالفان ترامپ امید داشتند با گزارش مولر رئیس جمهوری ورشکسته این کشور را تحت فشار بیشتری قرار دهد اما حالا دموکرات‌ها دلسرد شدند.
این روزنامه به دموکرات ها توصیه می کند از این به بعد بهتر است به دروغ هایی بپردازند که ترامپ پی در پی در زمینه موفقیت سیاست های خود و تاثیر آن بر زندگی آمریکایی ها بیان می کند. دیوار مرزی، مهاجرت، بیمه های درمانی، تجارت، تهدیدهای هسته ای، تروریسم، کسر بودجه، کاهش مالیات و موضوعات پرشمار دیگر از جمله مسائلی هستند که دموکرات ها باید به آن ها توجه داشته باشند. به عنوان نمونه ترامپ در دوره رقابت های انتخاباتی وعده داد تا پوشش بیمه‌ای-درمانی کاملی را برای همه آمریکایی ها ایجاد می کند اما تاکنون این امر اجرایی نشده است. وی حتی یک سال پس از آغاز ریاست جمهوری خود (در فوریه سال 2018 ) مدعی شد که طرح پوشش همگانی بیمه پرهزینه و ناکارآمد است و عملی نمی شود.
واشنگتن پست با اشاره به وجود موارد مشابه در مورد هزینه های درمانی و دیگر حوزه ها افزود: ترامپ با راه اندازی جنگ تجاری، طبقه کارگر آمریکا را ناتوان و مضطرب ساخت. وی حتی کسر بودجه آمریکا را بیشتر از دوره اوباما افزایش داد. وی در سال 2016 قول داده بود با متوازن سازی بودجه، از بدهی 20 تریلیون دلاری آمریکا کم می کند اما این وعده هم دروغ از آب درآمد؛ در دوره ترامپ نیز بدهی آمریکا رکوردهای تازه ای را به ثبت رساند. در ماه فوریه اخیر دولت ترامپ رقم بیشترین کسر بودجه ماهیانه را به میزان 234 میلیارد دلار ثبت کرد که رکوردی در دو قرن اخیر این کشور است. بدهی ملی آمریکا در دو سال نخست ریاست جمهوری ترامپ به بیشتر از 22 هزار میلیارد دلار بالغ شد.
به نوشته این روزنامه باوجودی که بیانیه کوتاه ویلیام بار پایان هفته دموکرات ها را خراب کرد اما تمرکز بر نیازهای کنونی رای دهندگان آمریکایی می تواند آن ها را به انتخابات سال 2020 امیدوار سازد.
نظرات ارسال نظر