فراز و نشیب ایلام در سالی که گذشت

سال 1397 برای استان ایلام به عنوان کوچک‌ترین استان کشور اتفاقات تلخ و شیرین زیادی رخ داد که از جمله آن می‌توان ثبت بیشترین میزان بارش کشور، افزایش تردد زوار اربعین، تصویب پروژه راه آهن، ازدواج یک دختر 11 ساله و … اشاره کرد.
ایلام با 580 هزار نفر جمعیت در غرب ایران همواره از استان‌هایی که به سبب وجود اتفاق های طبیعی و اجتماعی نظیر سیل و زلزله، مرز مهران و تردد زوار اربعین، مسائل اجتماعی، محرومیت‌ها، جاذبه‌های گردشگری و… مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
اگر بخواهیم ایلام را در سال 97 بررسی کنیم اولین موردی که از این استان در باعث شده ایلام در رده نخست کشوری قرار گیرد، بحث میزان بارش‌های باران بود که استان پس از چند سال خشکسالی سالی پربارش را سپری کرد و طبق اعلام هواشناسی استان میزان بارش‌ها در سال آبی جاری در کل کشور 25 درصد بالاتر از حد میانگین بوده و ایلام بیشترین افزایش بارندگی را داشته و نسبت به میانگین کل، ٣٣ درصد بیشتر نزولات آسمانی دریافت کرده است.

ایلام رکورددار بارش ها در کشور شد
در استان ایلام، شهرستان آبدانان با 949 میلی متر بارندگی رکورددار بارش‌ها بوده است.
در طی همین بارش در سال 97، استان ایلام شاهد چند بار وقوع سیلاب بود که باعث طغیان رودخانه و خسارت‌هایی به منازل و زمین‌های کشاورزی مردم مناطق مختلف استان و سرریز شدن سه سد استان شامل دویرج، چم گردلان و کنگیر شد.
در کنار بارش‌های بسیار خوب، گرما و گرد و غبار در تابستان 97 مشکلات زیادی از جمله قطعی مکرر برق را به همراه داشت این در حالی است که دمای بعضی از شهرهای ایلام مثل دهلران و مهران از 50 درجه عبور کرده بود.
ایلام دریکی از طرح‌های مهمی که قرار در اواخر سال 97 در استان ایلام کلنگ زنی شود، طرح راه آهن استان بود که این طرح به دلیل انجام نگرفتن سفر رئیس جمهور به استان به سال 98 موکول شد.
طرح راه آهن استان قرار است در دو فاز از سمت اسلام آباد کرمانشاه اجرایی شود که قطعاً با توجه به موقعیت کوهستانی استان و مرز مهران، وجود این طرح باعث خروج استان از بن بست جغرافیایی است.
آزاد راه کرمانشاه، حمیل به ایلام از طرح‌های مهم برای استان در سال 97 کلنگ زنی شد و فراخوان بزرگراه مهران-دهلران-اندمیشک و آزاد راه پل زال-مورموری-دهلران نیز اجرایی شده و قرار است این طرح‌های بخشی از محرومیت‌های استان در زیرساخت‌های ارتباطی را ارتقا دهند.

خبری از سینما قدس ایلام نشد
از طرح‌های مهمی دیگری که در سال 97 در استان مورد غفلت واقع شده، کلنگ بازسازی سینما قدس شهر ایلام بود، سالهاست استان ایلام بدون سینماست و سینمای قدیمی این شهر به دلیل فرسوده بودن تخریب شده ولی هنوز بازسازی این طرح شروع نشده است.
هرچند در سال 97 وزیر فرهنگ و ارشاد به استان ایلام سفر کرد و بیش از 300 میلیارد تومان برای توسعه طرح‌های فرهنگی استان تصویب شد ولی این استان در سال 97 نتوانست پروژه شاخصی در حوزه فرهنگی افتتاح کند.
در سال 97 پروژه‌های خوبی در بخش فرهنگی مانند تالار مرکزی چندمنظوره فرهنگی هنری، عملیات اجرایی ساخت «پلاتو» در مجتمع فرهنگی هنری ایلام و…در استان آغاز شده که نوید آینده‌ای بهتر برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی استان دارد.

رونق در مرز مهران
یکی از رویدادهای مهم استان در سال 97، اربعین حسینی بود که طی دو هفته در آبان ماه استان شاهد تردد دو میلیون و 200 هزار نفر بود که نسبت به 96 از افزایش 15 درصدی همراه بود.
طی ایام اربعین استان با حوادث مهمی مثل طوفان مواجه شد که باعث مشکلاتی برای زائران شد و چند ساعت حرکت زائران به آن سوی مرزها را متوقف کرد، سرگردانی زوار برای تهیه ارز و جابجایی زوار و نبود اتوبوس در برگشت از دیگر مشکلات مهم در مرز مهران بود.
فراز و نشیب‌های صادرات کالا در مرز مهران از دیگر رویدادهای مهم در سال 97 بود، صادرات در مرز مهران طی شش ماهه نخست سال جاری به کمترین میزان خود در سال چند اخیر رسید ولی تا پایان بهمن ماه از صادرات در مرز مهران به یک میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده است.
قرار بود علاوه بر مرز مهران، بازارچه مرزی چنگوله در مهران و چیلات دهلران راه اندازی شود که هم بخش مهمی از زیرساخت‌های این طرح‌ها انجام شده ولی هنوز طرف عراقی برای فعالیت رسمی این بازاچه ها پای کار نیامده است.

باز هم مسائل و آسیب‌های اجتماعی در ایلام
از موارد بسیار مهم اجتماعی در استان ایلام علاوه بر چند فقره قتل‌های خانوادگی، می‌توان به ازدواج یک دختر 11 ساله با یک مرد 44 ساله بود که واکنش‌های زیادی را متوجه خود کرد و ایلام در صدر اخبار کشور قرار داد.
با پیگیری‌های دادستان ایلام رها دختر 11 ساله اهل روستای هلیلان در ایلام به بهزیستی تحویل داده شد و مردد 44 ساله نیز بازداشت شد.
شنیده شدن صداهای مهیب در شهر سرابله ایلام از دیگر رویدادهای استان در سال 97 بود، این صداها مهیب که شبیه زلزله بود هرچند وقت یک بار باعث وحشت مردم منطقه شد تا اینکه پس از بررسی‌های فراوان مشخص شد این صداها هیچ گونه خطری ندارند.

ایلام رتبه اول جنگل کاری در کشور
ایلام در سال 97 توانست رتبه نخست جنگل کاری در کشور را کسب کند، طبق اعلام مسئولان منابع طبیعی استان از مجموع 14 هزار جنگل کاری در کل کشور هفت هزار و 700 هکتار در استان ایلام انجام شده است.
در بخش اقتصادی حرکت‌های بسیار خوبی در استان شروع شده و پروژه‌هایی نظیر فاز دوم پتروشیمی ایلام، ان جی ال دهلران، پتروشیمی دهلران شتاب پیدا کردند و بخشی از پروژه مهم استان نظیر چند کارخانه بزرگ در زمینه فولاد، نخ لاستیک، نوشیدنی و.... به تولید آزمایشی رسیده و قرار است در سال 98 بهره برداری برسند.
به رغم همه تلاش‌ها هنوز بسیاری از پروژه‌های استان مثل ورزشگاه 15 هزار نفری شهر ایلام، چهار خطه کردن جاده ایلام-مهران، پروژه راهسازی قاضی خان-بدره، تونل کبیرکوه بین دره شهر و آبدانان، سد سیکان دره شهر، سامانه گرمسیری در مهران و دهلران و…نیمه تمام هستند.

توسعه اشتغالزایی در ایلام
ابلاغ یک هزار و 200 میلیارد تومان برای توسعه میدان‌های نفت و گازی ایلام طی اواخر سال 97 از دیگر اتفاقات مهم در استان بود که این مهم علاوه بر توسعه میدان‌های نفتی مشترک استان مثل آذر و چنگوله، باعث اشتغالزایی هزاران نفر و اختصاص چهار درصد آن یعنی در حدود 48 میلیارد تومان برای توسعه شد.
در سال 97 بیش از سه هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های کشاورزی استان در بخش آب و خاک نیز اختصاص یافت و تا چند سال آینده میزان اراضی آبی کشاورزی استان به 200 هزار هکتار خواهد رسید.
طبق اعلام مسئولان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در سال 97 با جذب بیش از 141 میلیارد تومان تسهیلات روستایی و اجرای بیش از چهار هزار طرح از استان‌های موفق در زمینه اشتغال روستایی در کشور بوده است.
در سال 97 برای اولین بار یک دستگاه بالگرد اورژانس برای استان خریداری شد و هم اکنون به طور دائم برای خدمات رسانی به بیماران مستقر شده است.

منبع: ایرنا
نظرات ارسال نظر