وزیر نیرو از پر شدن 70 درصدی مخازن سدهای کشور خبر داد

وزیر نیرو گفت: حجم فعلی آب موجود در مخازن سدهای ایران به 35 میلیارد مترمکعب رسیده و وقوع سیلاب‌های اخیر موجب شده است تا 70 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر شود.
به گزارش فریاد و به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان افزود: براساس آمار موجود، سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده و موجب افزایش 56 میلیمتری ارتفاع بارندگی‌ها در ایران شده است.
وی اظهارداشت: حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور به 35 میلیارد مترمکعب رسیده در حالیکه این رقم سال گذشته در همین دوره زمانی حدود 23 میلیارد مترمکعب بوده است.
وزیر نیرو حجم کل مخازن سدهای کشور را 50 میلیارد مترمکعب دانست و افزود: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا 70 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر شود و امیدواریم تا پایان سال آبی جاری بقیه مخازن سدهای کشور نیز آبگیری شوند.

تالاب‌های کشور آبگیری شد
اردکانیان با بیان اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر موجب آبگیری تالاب‌های وسیعی در کشور شده است، گفت: وقوع سیلاب‌های فروردین ‌ماه باعث شده است تا هم اکنون 20 درصد تالاب هامون و هیرمند، 70 درصد تالاب حله بوشهر، 100 درصد تالاب گندمان بروجن، 80 درصد تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، 90 درصد بخش ایران تالاب هورالعظیم، 80 درصد تالاب بامدژ اهواز و 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس آبگیری و پر شود.
وی با اشاره به سرریز تالاب زریوار کردستان، گفت: در پی وقوع بارش‌های شدید چند روز اخیر در کشور حدود 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس، 55 درصد تالاب‌های میقان و آقگل در استان مرکزی آبگیری شده و چهار تالاب گمیشان، آلاگل، اجی ‌گل و آلماگل استان گلستان پر شده‌اند. افزایش حجم وسیع آب تالاب‌های کشور در طی همین چند روز در حالی است که بسیاری از تالاب‌ها سال‌های متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند.

افزایش 32 سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه
وزیر نیرو به افزایش 700 میلیون مترمکعبی آب دریاچه ارومیه به علت بارندگی‌های چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: تراز این دریاچه نیز حدود 32 سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در طی یک هفته اخیر حدود 3.8 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است، گفت: حدود 71 درصد از سیلاب‌های استان در مخازن سدها آرام گرفته و بقیه نیز به سمت پایین دست سدها از جمله برای بهره‌مندی در تالاب‌ها رهاسازی شده است.
وی ادامه داد: پیش بینی می کنیم براساس سیلاب های چند روز آینده خوزستان سه میلیارد و 400 میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای استان خواهد کرد که بخشی از آن در سدها آرام خواهد گرفت و بقیه نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده رهاسازی خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به بازدید روز گذشته (دهم فروردین ماه) خود از سدهای مخزنی کرخه، دز و گتوند، گفت: در وهله نخست بحث پایداری این سازه‌های آبی بزرگ به شدت مورد توجه است چرا که پایداری این سدها ارتباط مستقیمی با سلامت و امنیت جامعه دارد.
اردکانیان گفت: سد کرخه به عنوان بزرگترین سد کشور از نظر حجم مخزن، این روزها شرایط بی‌ سابقه‌ای را در تاریخ حیات خود تجربه می‌کند به طوری که هم اکنون 5.2 میلیارد مترمکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است و از حیث پایداری نیز شرایط مناسبی دارد.
نظرات ارسال نظر