پارادوکس پوشک سایز ۶، شیرخشک و قانون حمایت از جوانی جمعیت و فرزندآوری

به جرأت گواهی می‌دهم تهیه‌ی تریاک و مشتقات متنوع خشخاش بسی آسان‌تر از دسترسی به پوشک سایز ۶ و شیرخشک بالای یک سال است.
یونس قیطانی
در حالی که قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با دستور اکید و مکرر بالاترین مقام حاکمیتی و همچنین رییس قوه‌ی مجریه جهت اجرا به تمام دستگاه‌ها و نهادهای مختلف ابلاغ و حتی مزین به جایزه‌ای تحت عنوان "جایزه ملی جوانی جمعیت" هم شده و انتظار می‌رود جامعیت قانون به گونه‌ای باشد که تمام دغدغه‌های خانواده‌های دارای نوزاد را برطرف کند اما در این هنگامه، ابتدایی‌ترین نیاز نوزادان که باعث و بانی تدوین این همه قانون و آیین‌نامه،  ابلاغیه، جایزه، سمینار، پژوهش، کمیته، کارگروه و... شده‌اند، مغفول مانده است . 
در اخبار چند ماه اخیر گفته شد که کشت خشخاش در ایالات فخیمه افغانستان به یک هشتم سال‌های گذشته کاهش یافته و حتی اندک مزارع موجود هم از دم تیغ عدالت طالبان گذشته است؛ با این حال به جرأت گواهی می‌دهم تهیه‌ی تریاک و مشتقات متنوع خشخاش بسی آسان‌تر از دسترسی به پوشک سایز ۶ و شیرخشک بالای یک سال است (برخی فروشگاه‌ها از مدت‌ها قبل علت را به صرفه نبودن برای تولیدکننده و انتظار افزایش قیمت اعلام و داروخانه‌ها هم از سهمیه ماهیانه برندهای پراستفاده شیرخشک به تعداد ۱۲ عدد در ماه اشاره می‌کنند). 
نگارنده و بسیاری از همشهریان درگیر این بحران لاینحل شده‌ایم؛  چه شب‌ها و روزها که خانواده‌های نگران، مقدار زیادی بنزین بی‌زبان را دود می‌کنند و مسیر داروخانه‌های شهر را شخم می‌زنند و دست از پای درازتر به پوشک با یک سایز پایین‌تر و شکنجه نوزاد بی‌زبان و از سویی شیرخشک فقط یک برند که باعث مشکلات گوارشی نوزادان می‌شود، بسنده می‌شود. 
پیشنهاد می‌شود "شورای سران قوای سه‌گانه" برای این مهم نیز که آینده نیروی کار، افزایش تولید و پیشرفت همه‌جانبه کشور در دستان آنهاست، وارد شور شده و ریشه‌ی فتنه‌ی جمعیت برانداز "شیر و پوشک" را بخشکانند.
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۴۰۲ ساعت:13:01
نظرات ارسال نظر