فرهیختگان چوار، گروهی از جنس عاقبت به خیری

در میان گروه‌ها و انجمن‌های خیریه‌ی استان ایلام، "گروه فرهیختگان شهرستان چوار" شاید اولین از نوع خودش باشد.
فاطمه بالیک*
هیاهوها، گرفتاری‌ها و قیل و قال‌های روزگارما، گاهی سبب می‌شود که به واسطه شرایط اقتصادی عموم مردم نتوان به تنهایی مشکلی از هزاران مشکل نیازمندان آبرومند جامعه ایلام را برطرف کنیم.
اما درست در همین ایام است که درمی‌یابیم اگر کمک‌های کوچک و قطره‌ای جمع شوند، دریایی از محبت و انسانیت در مسیر نشاندن لبخندی بر پهنای صورت نیازمندی و یا شاد کردن یتیمی خلق می‌شود.
در میان گروه‌ها و انجمن‌های خیریه‌ی استان ایلام، "گروه فرهیختگان شهرستان چوار" شاید اولین از نوع خودش باشد، مجمعی که این روزها در قامت یک بنیاد ظاهر شده و چشم‌انداز آن، روزگار آرمانی است که در آن، رفع نیاز نیازمندان، به شیوه‌هایی آبرومندانه و به دور از هیچ منت و شرمساری صورت گیرد.
در این راستا، حدود ده سال است که عده‌ای از فرهیختگان و افراد تحصیل‌کرده شهرستان چوار شامل اساتید دانشگاه، پزشکان، روحانیون، مدیران و کارشناسان سازمان‌ها و نهادهای دولتی، چهره‌های شاخص بخش خصوصی، کارآفرینان حوزه‌های اقتصادی، دبیران باتجربه آموزش و پرورش، بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی، روزنامه‌نگاران و فعالان فرهنگی، قهرمانان ورزشی، اعضای اتحادیه‌های صنفی و تشکل‌های مردم‌نهاد و منتخبی از بزرگان و معتمدین بخش چوار، همه و همه برای توانمندسازی نیازمندان و ثبت باقیات صالحاتی ماندگار، گردهم آمده‌اند و گروهی از جنس عاقبت به خیری را تشکیل داده‌اند.
دکتر فرزاد بسطامی مدیر این گروه، به شیوه‌ای هوشمندانه، روحیه کمک به نیازمندان و اقشار آسیب‌پذیر را به دور از هیاهو و تبلیغات در میان اعضا نهادینه کرده و با تشکیل تیمی همگن، همسو و دارای اشتراکات فکری و علمی، توانسته است از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی نیز برای انجام فعالیت مثبت برای خدمت‌رسانی به نیازمندان بهره گیرد.
این گروه با تشکیل دبیرخانه اختصاصی و کار تیمی منسجم، تبدیل به مجمع و نهادی فعال در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی شده است و تمرین کار گروهی، استفاده از خرد جمعی، انتقال تجربیات و برنامه‌های مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی به درون فعالیت‌های روزمره و واقعی زندگی از اهداف این گروه می‌باشد که تاکنون بخشی از آنها عملیاتی شده است.
گروه فرهیختگان چوار هر سال با شروع ماه مبارک رمضان، از طریق جذب کمک‌های اعضای این تشکل، طرح موسوم به “ضیافت” با هدف تهیه بسته‌های معیشتی برای افراد نیازمند را اجرا می‌نماید که در این راستا تعداد قابل توجهی بسته‌های کمک معیشتی میان مردم مناطق محروم شهرستان چوار توزیع می‌شود.
البته که مهربانی این گروه محدود به ماه رمضان نیست؛ چه در این ماه و چه ماه‌های دیگر، خیرین چواری دست نیازمندان را می‌گیرند و لبخند بر لبانشان می‌نشانند؛ چرا که به گفته دکتر فرزاد بسطامی برای آدمی که بخشش را می‌داند زمان معنا ندارد، او می‌بخشد و حال دیگران را خوب می‌کند.
اگر چه کار خیر نیاز به هیاهو و جنجال ندارد و به دور از تمام این تشریفات باید انجام شود، اما حرف زدن از آن لازم است تا بدانیم هر کمک کوچکی وقتی درکنار دیگر کمک‌ها قرار بگیرد دریایی از قطره‌ها می‌شود که به سوی نیازمندان روانه خواهد شد و این واقعیتی است که بنیاد خیریه فرهیختگان چوار در سال‌های فعالیت خود اثبات نموده و باور دارد که این "بخشش" است که به زندگی برکت می‌دهد.
آری، فرهیختگان چوار مجموعه‌ای برای تمام فصل‌هاست.
*خبرنگار
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۳ ساعت:23:47
نظرات ارسال نظر